Koncert

Cigánski diabli - Jihlava

13.02.2018, 19:00, Jihlava, DKO sro


Přidat do Google kalendáře

Cigánski diabli - Jihlava Vloženo: 08.12.2017, martin
CIGÁNSKI DIABLI - GYPSY DEVILS
Délka koncertu: asi 1:40 bez přestávky

oficiální text pořadatele
- Orchestr koncertoval na 5 kontinentech a v 35 zemích světa - USA, Austrálie, Kanada, Japonsko, Čína, Jižní Korea, Mexico, Egypt a především mnoha zemích v Evropě;
- Koncerty s českými sólisty: L. Bílá, H. Vondráčková, E. Pilarová, I. Csaková, M. Absolonová;
- Spolupracovali s Gypsy Kings, Rick Astley. Peterom Dvorským a mnoha svět. orchestry;
- Účast na českých prestižních festivalech: Pražské jaro, Pardubické hudební jaro, Smetanová Litomyšl;
- Gala večery ve vysílání České TV: Hokejista Roku, Miss České republiky;
- Koncertní tour s hudebním virtuózem J. Svěceným od 2011 až 2017;
- Úspěšné koncertní tour v mnoha městech v Německu - 2008 a 2011;
- Ocenění World master Award v Jižní Korei - 2014;
- Zlaté CD Zlatá deska za album Dobré časy - 2008, za album Carmen - 2014;
- Ocenění Žena roku v oblasti kultury pro Silviu Sárköziovou - 2008;
- Zlatá a Platinová deska za album Diabolské Vánoce a Cigánski Diabli - 2007;
- 3x ocenění Grammy od České hudební akademie - 2000;
- Ocenění Nejlepší cikánský orchestr na světě (mezinárodní festival v Polsku - 1998;

Orchestr Cigánski Diabli
Jedinečné seskupení sedmi hudebníků, přináší originální, svěží aranže, neobvyklé hudební kombinace a nová image a temperament. Od roku 1991 dokázali, to co se ve střední Evropě málokomu podařilo. Jejich skladby s nadšením po celém světě poslouchají tisíce oddaných fanoušků i odborní kritici. Virtuózní houslové sóla Primasol Štěpána Banyákem, strhující výkony cimbálového kouzelníka Ernesta Šarköziho, krásné barvy tónů violoncella jeho manželky Silvie, klarinetové mistrovství Zoltána Grunzy a skvělá rytmicko harmonická souhra celého orchestru jsou zárukou těch nejkvalitnějších hudebních představení.
Orchestr vystupoval na koncertních pódií s Berlínskou filharmonii, Komische Oper-Berlín, Kozerthaus-Berlín, Royal Opera House-Londýn, Hans Max Saal - Mnichov, Smetanova síň-Praha, Konzert und Kongressaal-Luzern, Concert Hall- Melbourne, Goldener Saal-Musikverein-Vídeň, Is Sanat Hall-Istanbul, Palác Kultury -Novosibirsk.
Orchestr přináší originální díla, odvážné autorské aranžmá, neobvyklé hudební kombinace a nový image. Tradici obohatili svými sólovými hudebními projekty, spoluprací se symfonickými orchestry, s rakouským klavíristou Paulem Guldas v projektech "Haydn alla Zingarese" a "Liszt-Roma Rhapsody" a také se svými posledními CD nahrávkami ( "Dobré časy", "Adagio-Furioso" a "Carmen"), ve kterých klasické skladby např. od T.Albinoniho, J.Haydna, N.Paganiniho, J.Brahmsa, P.Sarasateho, A. Dvořáka, G.Bizeta mistrovsky propojili s ostatními hudebními žánry - jazzem, etnom, flamenkem, cikánskou hudbou a doplnili je o neobyčejné rytmické a harmonické změny obohacené vyjímečnou virtuozitou, která je neodmyslitelnou součástí uměleckého projevu ""Cigánski Diabli" ".
Orchestr vystupoval na mnoha významných hudebních festivalů jako jsou: BadKissinger Sommer, Beethovenfest Bonn, David Oistrach festival Pärnu, Liszt festival Raiding, Euroclassic Pirmasens, World Arts festival Jeju, v květnu roku 2012 koncertoval na festivalu - "Pražské jaro".

Orchestr spolupracuje s mnoha předními symfonickými orchestry, dirigenty, zpěváky a instrumentalisty rozličných hudebních žánrů - Ramón Vargas, Paul Gulda & Wiener smyčcové kvarteto, Gipsy Kings, Rick Astley, Německá Komorní Filharmonie Bremen, Kyperský symfonický orchestr - Nicosia, Filharmonie B.Martinu - Zlín , Moravská Filharmonie - Olomouc, Státní Filharmonie - Košice, Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu - Bratislava.
Orchestr je odbornou veřejností považován za jeden z nejlepších orchestrů v kategorii Etno a World Music na světě a je velmi příznivě přijímán i širokou veřejností, doma i v zahraničí, o čemž svědčí pozvánky na festivaly -Sziget festival Budapešť, Mondial des cultures Drummondville, Khamoro Praha, Festival de Martigues a také desítky tisíců prodaných CD-nosičů, oceněné 3 zlaté a 2 platinové CD, dále ocenění a v roce 2000 od České hudební akademie převzali 3x cenu Grammy - za Nejlepší orchestr, Nejlepší album a Nejlepší interpret.
V letošním roce vystoupili ve francouzském Cannes a na několika českých hudebních festivalech: Moravská Třebová, Praha, Heřmanův Měštec, Pardubice, Smiřice...

Členové orchestru: Ernest Šarközi {cimbál}, Silvia Sárköziová {violoncello}, Štefan Banyákem {první housle, Emil Hasala {housle}, Jozef Farkaš {viola}, Zoltán Grunzy {klarinet a tarogáto}, Róbert Fehér {kontrabas}