O víkendu jubilejní 20. Kytaru napříč žánry odstartuje kanadský kytarista Dave Goodman



novinka

Festival Kytara napříč žánry, který letos slaví dvacáté narozeniny, se vydává na cestu po koncertních sálech v Praze, Táboře, Pardubicích, Havlíčkově Brodě a na řadu dalších míst. Festivalový prolog se uskuteční v sobotu 14. října v Černošicích. V neděli 15. října jej slavnostně zahájí společný koncert renomovaného kytaristy s bluesovými kořeny Davea Goodmana z Kanady, jehož brilantní a nápaditou hru kdysi ocenil i na chválu konkurentů jinak skoupý legendární John Lee Hooker, a českého talentovaného kytaristy Adama Pavlíčka.

Na posluchače během následujících týdnů bude opět čekat rozmanitý program, vedle standardního koncertního repertoáru uslyšíme zažité americké blues, špičkový bluegrass, jazz, rock i pop. Zvuk klasických koncertních kytar a akustických kytar různých typů obohatí také rozmanitá a barevná zvuková škála mandolíny. V Praze na festivalu si dále dopřeje oslavu svých sedmdesátin legendární italský kytarista a skladatel Carlo Domeniconi, vystoupí i japonští kytaristé Kozo Tate a Ichiro Ohashi či žák slavného Tommyho Emmanuela, stále populárnější mladý Australan Joe Robinson žijící dnes v USA, vítěz soutěže Austálie hledá talent. Mezinárodně respektovaný mandolinista Radim Zenkl spojil již před časem síly s kytaristou Beppe Gambettou a oba nás přesvědčí, že jejich společná stálá láska k bluegrassu je dokázala dovést až k absolutní špičce v oboru.

Kromě vynikajících zahraničních hostů obohatí Kytaru napříč žánry samozřejmě také plejáda českých kytarových mistrů v čele renomovaným Pavlem Steidlem. Zahraje vítěz loňské kytarové soutěže Svazu autorů a interpretů Adam Pavlíček, Pražský komorní kytarový orchestr, českoamerické Vince Agwada Trio a do strun se s chutí opře i hrající „kapitán“ festivalu Stanislav Barek. Úplný závěr přinese s časovým odstupem netradiční dramaturgický krok: v lednovém večeru zvaném México Mágico zazní spojení tradičních mexických Mariachi písní a originálních vintage aranží taneční hudby.

V programu festivalu Kytara napříč žánry dochází k dílčím změnám. Ze zdravotních důvodů nemůže vystoupit doyen české koncertní kytary Jiří Jirmal. Na koncertech s japonskými kytaristy jej 1. a 3. listopadu zastoupí jeho žák a ředitel festivalu Stanislav Barek, 1. listopadu ve Ville Pellé se k nim přidá navíc talentovaný Adam Pavlíček.

Ve spolupráci s velvyslanectvím Mexika podpoří festival benefičním koncertem Mexiko, které bylo postiženo rozsáhlým zemětřesením.

Předprodej vstupenek na www.kytaranapriczanry.cz/tiketbox.php nebo přes e-mail standa.barek@volny.cz. Více informací na www.kytaranapriczanry.cz a na Facebooku www.facebook.com/kytaranapriczanry.

Kromě sedmi prestižních koncertních míst v Praze zavítá festival do Černošic, Dolní Poustevny, Havlíčkova Brodu, Berouna, Tábora, Varnsdorfu a Chýně. Již popáté proběhne v Pardubicích kytarová soutěž Svazu autorů a interpretů. „Jsem rád, že můj nápad založit festival, který by se věnoval kytaře jako sólovému nástroji, který je doma v nepřeberném množství stylů a žánrů, se osvědčil a funguje i po dvaceti letech.” říká zakladatel a pořadatel festivalu Stanislav Barek, sám aktivní profesionální kytarista, a dodává: „Jsem rád, že dramaturgie letošního festivalu ukáže jak naší špičku, tak světově proslulé hvězdy i talenty na startu slibné kariéry, bez ohledu na žánry. Vedle respektovaného Pavla Steidla uslyšíme mladého kytaristu Adama Pavlíčka či australskou vycházející hvězdu Joe Robinsona. Těším se také na mistra mandolíny Radima Zenkla i na náš první mexický večer, který jubilejní ročník festivalu uzavře mimořádně až v lednu.”

Kytara napříč žánry svojí dvacetiletou usilovnou a tvořivou prací spojuje nejen interprety, hudební styly a žánry, ale také posluchače z metropole, okresních měst i menších sídel, jejichž malé koncertní sálky oplývají stejně vřelou atmosférou, jako zavedené koncertní síně.

Dave Goodman (CAN)
Od elektrické kytary a rock'n'rollu přešel během dospívání k jazzu a v pouhých 17 letech byl zvolen ve své kategorii nejlepším jazzovým kytaristou v Britské Kolumbii. Poté studoval jazzovou hru na Vancouver College. Stal se členem Ford Blues Band, kde úspěšně nahradil světoznámého kytaristu Robbena Forda. Právě bluesové prvky jsou v autorské tvorbě Dave Goodmana silně patrné. Vystupuje nejčastěji sám (případně se svým Dave Goodman Band), coby virtuózní akustický kytarista a zpěvák. Koncertuje po celé Evropě, v USA a v Kanadě. Svým energickým, pozitivním vystupováním a technickou brilancí si získává stále větší počet nadšených diváků.

Carlo Domeniconi (ITA)
Od raného mládí byl považován za nesmírně talentovaného kytaristu. Ve 13 letech zvítězil, a o 2 roky později své vítězství obhájil, na mezinárodní kytarové soutěži v italském městě Ancona. Po získání diplomu na Rossiniho konzervatoři v Pesaru studoval kompozici v berlínské Hochschule für Musik. Charakteristickým rysem tvorby Carla Domeniconiho je inspirace obrovským množstvím hudebních vlivů z celého světa. V jeho pestrém repertoáru jsou patrné stopy hudby indické, jihoamerické, turecké a mnoha dalších. Otevřená mysl, široká škála vlivů a nepopiratelné kytarové mistrovství prostupují celou tvorbou tohoto předního světového kytaristy, skladatele a pedagoga, který v letošním roce oslavil významné životní jubileum.

Kozo Tate (JAP)
Významný japonský klasický kytarista vyhrál již v roce 1975 18. ročník mezinárodní kytarové soutěže v Japonsku, získal prestižní Cenu ministra školství a Pohár španělského velvyslance. Poté studoval v Paříži. V současnosti se věnuje zejména koncertování a pedagogické činnosti. Ceněný je i jako porotce kytarových soutěží. V roce 2012 přijal pozvání legendárního profesora Jiřího Jirmala, díky kterému absolvoval v ČR několik úspěšných recitálů.

Ichiro Ohashi (JAP)
U nás žijící a pracujícící Japonec začal hrát ve svých 10 letech. Jeho oblíbeným kytarovým stylem je prstové hraní, tzv. ,,fingerstyle“ hraný na westernový typ kytary. Přestože Ichiro Ohashi není profesionálním hráčem a dokonce pracuje ve zcela jiném odvětví než je hudební, jeho obdivuhodná píle ho přivedla až k vysoce kvalitnímu hernímu projevu. Stal se tak důkazem, že i amatérský kytarista, který se hraním na kytaru může zabývat pouze ve svém volném čase, může hrdě vystoupit společně s profesionálními hudebníky.

Joe Robinson (AUS)
Narodil se 25. 5. 1991 v Austrálii, na kytaru začal hrát ve svých 9 letech a místo kytarového lektora využíval pro svou výuku zejména internet. Ve věku pouhých 13 let zvítězil v soutěži Australian National Songwriting Competition. Následovalo první album ,,Birdseed" a v roce 2008 přelomové vítězství v soutěži "Australia´s Got Talent" (Austrálie hledá talent). Jeho největší kytarový vzor a mentor Tommy Emmanuel ho následně pozval do Nashvillu, kde natočil druhé album ,,Time Jumpin´". Získává další ocenění a od té doby takřka stále koncertuje. ,,Smokin´Joe", jak zní přezdívka Joe Robinsona, s lehkostí a bravurou zvládá skladby ve stylu ,,fingerpicking" Jerry Reeda, Cheta Atkinse a Tommyho Emmanuela, stejně jako jazzové standardy, rockovou hudbu i další žánry. Úspěšně se věnuje také zpěvu. V současné době střídá na koncertech akustickou a elektrickou kytaru. Na světě zřejmě neexistuje hudebník jeho věku, který by ovládal tolik žánrů na vrcholné úrovni jako právě Joe Robinson. Koncertuje po celém světě ve vyprodaných sálech.

Beppe Gambetta (ITA)
Narodil se v roce 1955 v italském Janově. Je jedinečným kytarovým inovátorem, ne náhodou nazývaný ,,král trsátkové hry". Od mládí vstřebával vlivy amerických kytaristů (např. legendárního Doc Watsona, se kterým později vystupoval), i tradiční hudební vlivy své domoviny a dalších míst celého světa, která navštívil (kromě Evropy a Severní Ameriky také Austrálii a Jižní Ameriku). V roce 1977 založil svou první kapelu ,,Red Wine", zabývající se především bluegrassem, tedy žánrem provázejícím Beppeho po celou kariéru.
Kromě již zmiňovaného Doc Watsona spolupracoval Beppe Gambetta také napřiklad s dalšími unikátními muzikanty: Tony Ricem, Davidem Grismanem, Bélou Fleckem, Donem Rossem a mnoha dalšími. Dloouhodobě spolupracuje s mandolinistou Radimem Zenklem, s nímž se společně představí i na letošním festivalu. Jeho brilantní kytarová technika ovlivnila a inspirovala hned několik generací kytaristů po celém světě.

Program festivalu KYTARA NAPŘÍČ ŽÁNRY XIX. ročník

14. 10. 2017, 20.00 hod., Městský sál, Mokropeská 2017, Černošice
Dave Goodman (CAN)
Vstupné: 150,- Kč, vstupenky na místě

15. 10. 2017, 19.30 hod., Koncertní síň Atrium, Čajkovského 12, Praha 3
ZAHAJOVACÍ KONCERT
Dave Goodman (CAN), Adam Pavlíček (CZ)
Vstupné: 180,- Kč, studenti, senioři: 90,- Kč

16. 10. 2017, 19.30 hod., Centrum setkávání, Jakamado 444, Dolní Poustevna
Dave Goodman (CAN)
Vstupné/: 60,- Kč, vstupenky na místě

20. 10. 2017, 19.00 hod., Městská knihovna v Praze, Mariánské nám. 1, Praha 1
Pražský komorní kytarový orchestr (CZ)
Vstupné: 190,- Kč, studenti a senioři: 100,- Kč

22. 10. 2017, 19.30 hod., Rudolfinum, Sukova síň, Alšovo nábřeží 12, Praha 1
CARLO DOMENICONI ,,70“
Carlo Domeniconi (ITA), Pavel Steidl (CZ)
Vstupné: 290,- Kč, studenti, senioři: 150,- Kč

1. 11. 2017, 19.30 hod. Villa Pellé, Pelléova 10, Praha 6
Kozo Tate, Ichiro Ohashi (JAP), Stanislav Barek (CZ), Adam Pavlíček (CZ)

Vstupné: 250,- Kč, studenti, senioři: 100,- Kč

2. 11. 2017, 19.30 hod., Kavárna U Notáře, Sázavská 430, Havlíčkův Brod
Kozo Tate (JAP), Stanislav Barek (CZ)
Vstupné: 150,- Kč, vstupenky na místě

3. 11. 2017, 19.00 hod., ZUŠ Beroun, Husovo nám. 77, Beroun
Kozo Tate (JAP), Stanislav Barek (CZ)
Vstupné: 150,- Kč, studenti, senioři: 80,- Kč

9. 11. 2017, odpoledne, Konzervatoř Pardubice, Sukova třída 1260, Pardubice
kytarová soutěž SAI 5. ročník, semifinále neveřejné

9. 11. 2017, 19.30 hod., Konzervatoř Pardubice
finále soutěže SAI a koncert, Joe Robinson (AUS)
Vstupné: 250,- Kč, studenti a senioři: 120,- Kč

10. 11. 2017, 19.00 hod., Divadlo Oskara Nedbala, Divadelní 218, Tábor
Joe Robinson (AUS)
Vstupné v předprodeji: 250,- Kč (www.festival-vina.cz), vstupenky na místě: 300,- Kč

11. 11. 2017, 20:00 hod., Lidová zahrada, Karlova 702, Varnsdorf
Vince Agwada Trio (USA/CZ)
Joe Robinson (AUS)
Vstupné: 190,- Kč http://vstupenky.divadlo.varnsdorf.cz/varnsdorf/list
Ve spolupráci s Městským divadlem Varnsdorf

12. 11. 2017, 20:00 hod., Kytary.cz, Mezi Vodami 23, Praha 4 - Modřany
Joe Robinson (AUS) - Workshop
Vstupné v předprodeji: 149,- Kč, na místě: 199,- Kč


13. 11. 2017 (pondělí), 19:00 hod., Aula ZŠ, Bolzanova 800, Chýně
Radim Zenkl (CZ), Beppe Gambetta (ITA)
Vstupné: 180,- Kč, studenti a senioři: 100,- Kč

14. 11. 2017, 19.00 hod., Palác Akropolis, Kubelíkova 27, Praha 3
GUITAR NIGHT
Joe Robinson (AUS), Beppe Gambetta (ITA) a Radim Zenkl (CZ) – mandolína
Vstupné: 490,- Kč

24. 1. 2018, 19.30 hod., Divadlo Hybernia, nám. Republiky 4, Praha 1
MÉXICO MÁGICO (magické Mexiko)
Spojení tradičních mexických Mariachi písní a originálních vintage aranží taneční hudby
Účinkující :
MARIACHI DE PRAGA pod vedením Alejandra Tameze (MEX)
ORIGINAL VINTAGE ORCHESTRA pod vedením Petra Kroutila (CZ)
Režie: Jiří Vejdělek
Vstupné:
VIP : 850,- Kč. řada 7 – 11
Kategorie A : 650,- Kč. řada 1 – 6, 12 – 20
Kategorie B : 450,- Kč. řada 21 – 30, balkon 1, 2
Kategorie C : 350,- Kč. řada balkon 3 – 5


Festival Kytara napříč žánry pořádá Stanislav Barek s finanční podporou hlavního města Prahy a Svazu autorů a interpretů.


Vloženo: 13.10.2017, martin

Související fotografie