Mydy Rabycad nadchli v Louisianě i Alžíru a zveřejňují dvě aftermovie z amerických cestnovinka 14.05.2018, martin

Již podruhé během deseti měsíců se Mydy Rabycad vypravili za Atlantik, aby nadchli severoamerické publikum. Po loňském famózním úspěchu na prestižních kanadských festivalech Ottawa Bluesfest, Festival d'été de Québec a na La Fête de Marquette v americkém Madisonu pokračovali v úspěšném tažení, tentokrát na jihu Spojených států, na Festivalu International de Louisiane v Lafayette. Některé zdroje uvádí, že je to největší world music festival v USA. Mydy Rabycad tam coby zahraniční headliner během dvou dnů 27. a 28. dubna odehráli před nadšeným publikem dva sety na dvou hlavních scénách v hlavních časech. Přidali jedno uvolněné klubové jam session s místní kapelou Flow Tribe. Kapela tak potvrzuje, že je schopná obstát v mezinárodní konkurenci. I zbylý čas využila beze zbytku: V typicky jižanské krajině v okolí Lafayette natočila lyrics video k písni My Time, které vyjde koncem května. Na kamery zdokumentovali celý pobyt, podobně jako loňskou cestu do Kanady a USA. Právě dnes vydávají obě aftermovie ze svých amerických tour.

„Bylo to neuvěřitelné,” říká zpěvačka Žofie Dařbujánová, a dodává: „Jásající tísícovky lidí, kteří s námi zpívali dva večery v hlavním čase pod největšími pódii festivalu, nebo plný klub skandující naplno ’Czech Republic, Czech Republic’ během našeho jamu se skvělými místními Flow Tribe - to jsou zážitky na celý život.”

Bezprostředně po návratu z Louisiany Mydy Rabycad zahráli mimo Evropu ještě jednou. Na doporučení Velvyslanectví České republiky v Alžíru, v rámci festivalu na Festivalu Culturel Européen, představující alžírskému publiku pestré barvy kulturní Evropy. Kromě toho se zúčastnili neformálního programu, který pro ně ambasáda připravila a setkali se také s velvyslancem a diplomaty.

Aftermovie z dubna 2018 (Houston, New Orleans, Lafayette – US):


Aftermovie z července 2017 (Ottawa, Quebec, Montreal - CN, Madison - US):


Poslední, cenami Žebřík oceněné a na Ceny Anděl nominované album, M.Y.D.Y. vyšlo loni na podzim a je k dispozici na iTunes, Deezeru, Spotify dalších digitálních platformách a CD - www.indies.eu/alba/3849/mydy/.

Mydy Rabycad nejsou žádnými nováčky, na scéně se pohybují šest let a jejich originální styl, míchající elektroniku, taneční beaty s prvky elektroswingu či disco vlny sedmdesátých a osmdesátých let s propracovanou pódiovou show, si získal příznivce doma i v zahraničí. Hráli na prestižních festivalech Glastonbury nebo Szigetu, vystoupili v Jižní Koreji, Turecku i Egyptě, Jen pár dnů a týdnů před Festivalem International de Louisiane absolvovali první klubové turné po Holandsku, včetně vystoupení ve slavném amsterodamském klubu Melkweg.

Mydy Rabycad
Příběh skupiny připomíná scénář hollywoodského trháku s happyendem. Její členové se poprvé seznámili jako náctiletí na hudebním táboře, kde je pojila společná vášeň pro muziku. V čele nově vzniklé formace vedle Nèra, Mikuláše Pejchy a Honzy Drábka stanula charismatická zpěvačka Žofie Dařbujánová. Díky jejímu osobitému projevu v kombinaci s hravým propojením elektroniky a prvků swingu se Mydy Rabycad stali vůdčím jménem sílící electroswingové vlny.

Atmosféru elegantní taneční horečky kapela v roce 2013 přenesla na svou debutovou desku Let Your Body Move. Už o dva roky později se ale ukázalo, že jí žánrová škatulka electroswingu nestačí. Na druhé řadové nahrávce proto Mydy Rabycad představili vlastní směr vystihující kombinaci velkolepého elektronického zvuku s extravagantní vizáží pod názvem Glamtronic. Stejně pojmenované album Mydy Rabycad přiřklo status nadějné eklektické kapely, která míří na mnohem větší pódia. Loňské album M.Y.D.Y. je pak nejvýraznějším dílem kapely, na které se povedlo přenést drajv a energii, kterou kapela oplývá na koncertních pódiích. Za poslední dva roky se Mydy Rabycad představili divákům na předních evropských festivalech v čele s britským Glastonbury nebo maďarským Szigetem. Další cennou zkušeností bylo loňské americké a kanadské turné, kde se jejich jméno skvělo vedle Muse, P!nk, LCD Soundsystem, rappera 50 Centa, Metallicy, nebo Kendricka Lamara a kapela nadchla přes dvacet tisíc fanoušků na pěti koncertech. Mydy Rabycad také zůstanou bohužel jedinou českou kapelou, jejíž jméno najdeme na plakátě společně s Tomem Pettym a jeho The Heartbreakers.

Mydy Rabycad společně hrají a produkují v původní sestavě. Žofie Dařbujánová zpívá, Mikuláš Pejcha střídá syntezátory se saxofonem a EWI, Nèro Scartch vládne klávesům a syntezátorům a Honza Drábek hraje na baskytaru i syntezátory. Unikátní sound dotváří dnes již nepostradatelní stálí hosté: bubeník a producent Tomáš Konůpka, kytarista Ondřej Slánský a v neposlední řadě manažer a zvukař Petr „Kužel“ Blažek, za kterého vypovídá nejlépe jeho práce s kapelou.22.02.2019 - Třebíč, ROXY Club

01.03.2019 - České Budějovice, Klub K2

09.03.2019 - Valašské Meziříčí, M-klub Valmez

29.03.2019 - Hradec Králové, La Fabrique

30.03.2019 - Ostrava, KC Cooltour


Související fotografie

foto