V Brně bude možné koupit nástroje a aparaturu z doby Beatles či Led Zeppelin. Butik luxusních a sběratelských nástrojů má na skladě i kombo Paľa Habery.



novinka

BRNO Stejně jako u automobilů – veteránů u nich platí podobná lhůta na prohlášení za veterána, ale oproti vozům u nich sběratele často nerozladí šrámy či opotřebení. Řeč je o u starých hudebních nástrojích a aparatuře, které v posledních letech lákají investory stejně jako drahé kovy, výtvarná díla nebo kvalitní pití. Hudební vybavení, na které vznikaly ty nejznámější světové nahrávky, lze nyní pořídit i v Brně. Kytary.cz otevírají pobočku svého pražského kytarového butiku – oddělení luxusních a sběratelských nástrojů. Jednotlivé kusy shánějí po celém světě od hráčů, sběratelů nebo ve specializovaných evropských obchodech ve snaze sehnat to nejlepší. Každý kus pečlivě seřizují, kontrolují datum výroby, zásahy či množství původních komponentů. Nákupem butikového nástroje pak zákazníka osobně provází specialista Kytary.cz., který každý nástroj opatří certifikátem autenticity.

„U kytar a kytarových zesilovačů je doba prohlášení za veterána většinou 30 let. V butikovém oddělení Kytary.cz jsou nástroje a kytarové aparatury vyrobené převážně od šedesátých do poloviny devadesátých let. Jednou z rarit je například kytara Fender Mustang v barvě Daphne Blue. Stejnou vlastnil i Kurt Cobain," říká šéf kytarového butiku Kytary.cz Štěpán Drábek.

Nástroje kytarového „butiku" lze rozdělit na dvě hlavní kategorie podle toho, pro koho jsou určené. Jednou skupinou zákazníků jsou sběratelé, kteří vyžadují 100% původní a maximálně zachovalý stav. Takoví zákazníci nástroje kupují jako sběratelské dílo, investici, případně pro hraní v bezpečí domova nebo studia. Druhou a neméně početnou skupinou jsou aktivní hudebníci, kteří chtějí nástroj brát na pódia a přiznaná stará patina dávající najevo, že se na nástroj hojně hrálo, tu není na škodu. Naopak. Ošoupaný lak a kdejaký šrám utržený na pódiích paradoxně dodává nástroji na hudební hodnotě a dokazuje jeho letitou cestu za vyhráváním se k perfektnímu tónu. A zhodnocení? Specialista Kytary.cz, který se zaměřuje na vyhledávání a restaurování vintage hudebních nástrojů, mluví o ročním nárůstu hodnoty některých nástrojů i 10 až 15 %.

Podobné dělení jako u kytar, je u vintage kytarových zesilovačů. Ty nejhodnotnější v brněnském butiku pamatují éru Beatles a zrod rockové hudby. Mezi raritní kousky patří kytara Fender Jaguar z poloviny 60. let. Stejný nástroj zní například i na zásadních nahrávkách Red Hot Chili Peppers. Dále pak legendární kytarová komba Fender Super Reverb z roku 1964 nebo Fender Pro Reverb "Drip Edge" z roku 1968, který je k vidění i na záběrech slavného koncertu Beatles na střeše.

Hodnota těchto zesilovačů nespočívá jen v jejich stáří, ale také v tom, že tyto aparáty byly ručně pájené – „drátkované". „Všechny zesilovače procházejí revizí, kdy odborník z Kytary.cz zhodnotí jejich stav, při jejich restaurování používá prémiové součástky a na přání zákazníka doladí zvukový charakter přesně dle požadavků a herního stylu," dodává Filip Černý z Kytary.cz, podle kterého jsou v butiku k vidění i nástroje a aparatura ze sbírek slavných tuzemských hudebníků. „V Brně je tak na prodej například legendární kombo VOX AC 30 z roku 1971, které patřilo Paľu Haberovi z Teamu," doplňuje.

Více informací o boutique sekci na Kytary.cz najdete zde: https://kytary.cz/kytarovy-boutique


Vloženo: 29.04.2019, martin

Související fotografie