singer

Daniel Landa

Birth: 04.11.1968, Praha, Czech RepublicDaniel Landa
Zdroj: Warner Music Czech Republic s.r.o.


Buď správcem tohoto profilu


Daniel Landa se narodil 4.11.1968 v Praze. V roce 1990 se oženil s Mirjam Müller, která je původem z Německa. Spolu vychovávají dcery Anastázii (1998) a dvojčata Roxanu a Rozálii (2003). V roce 1988 absolvoval na pražské konzervatoři obor hudebně-dramatický, avšak herectví se věnoval pouze příležitostně. Jako herec účinkoval v českých filmech - Proč, Černí baroni,... a v německém seriálu "Alles ausser Mord" pro televizní stanici PRO7.

Nejpodstatnější částí Landovy tvorby je hudba. Kromě toho, že je Daniel Landa známým zpěvákem, sám hudbu skládá, píše libreta a texty. Již v roce 1987 spolu s Davidem Matáskem založil kapelu Orlík. V roce 1992 se vydal na sólovou dráhu deskou Valčík (1992) pokračující rozsáhlou diskografií (1994) - Chcíply dobrý víly, (1997) - Pozdrav z fronty, (1998) - Smrtihlav, (1999) - Konec, (2000) - Best of LANDA, (2002) - 9mm argumentů, (2003) – Vltava Tour. Obdržel nespočet zlatých a platinových desek, v roce 2000 byl vyhlášen firmou EMI "nejúspěšnějším českým autorem za posledních deset let". V říjnu 2004 vyšlo u vydavatelství Sony Music jeho poslední autorské album Neofolk, které vyhlásila IFPI nejprodávanější deskou roku. Na konci roku 2004 se na trhu objevil také záznam benefičního koncertu pod názvem Večer s písní Karla Kryla pro český národ. Landova interpretace Krylovy písně Morituri Te Salutant byla zvolena hitem roku 2004. Vydal také záznam koncertů Bouře 2005 na CD a DVD. Daniel Landa se stal již dvakrát stříbrným slavíkem v hlasování o nejoblíbenějšího zpěváka.

V roce 1996 napsal společně s manželkou Mirjam Müller-Landa scénář a hudbu k dirty muzikálu Krysař, který se hrál také v Rakousku a na Slovensku. V roce 2002 se Krysař vrátil v obnovené premiéře označován jako "kultovní", ale již bez Dana Landy v roli Krysaře. Muzikál byl znovu nastudován a divadlo Kalich jej uvedlo ve 100 exkluzivních představeních. Dalším autorským počinem pro muzikálová prkna je muzikálové drama Tajemství, které Daniel Landa premiéroval v březnu 2005 v divadle Kalich.

Daniel píše kromě písní také scénáře k filmům. Realizován byl scénář "Zvláštní schopnosti". Landa se dále věnuje tvorbě scénické hudby k filmům (např. Udělení milosti se zamítá (2002) a Gambit (2001), za které obdržel cenu "Zlaté ovladače" v kategorii "televizní film - hudba", divadelním představením a televizním inscenacím ("Ex offo").

Daniel Landa se ovšem nevěnuje pouze hudbě. Od roku 1996 úspěšně jezdil autokros, a to na profesionální úrovni - 6.místo v Evropě. V roce 1998 skončil šestý na ME v autokrosu a v roce 1999 byl vyhlášen mezi trucky nováčkem sezóny, v roce 2000 byl pátý v ME v truck racingu. V roce 2001 Dan opustil dráhu pilota trucků a usedl do vozu v soutěži rallye. V současné době jezdí rallye v kategorii N4.

V roce 2003 přepracoval Mozartovo Requiem do nové podoby "Rockquiem" (premiéra byla 3.8. 2003 v Obecním domě v Praze). Část výtěžku z tohoto projektu byla věnována Nadaci Malina, která byla založena v roce 2003 Danielem Landou a Romanem Krestou za účelem prevence v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Jejím cílem je předcházet krizovým situacím na našich silnicí. Pod hlavičkou nadace Malina vzniklo již pět filmů (Bourá jen blb – pro všechny řidiče, Auto je zbraň – pro absolventy autoškol a filmy pro děti Bezpečná cesta, Červený blesk a Soutěž), na kterých Daniel Landa přímo spolupracoval.

Jako producent, herec a autor hudby a textu písní se Landa podílel na celovečerním filmu Kvaska. Premiéra filmu proběhla 22.2.2007. V témže roce připravil společně s Mirjam Landa pro TV Stream akční life show Peklo s Landou. Jako respektovaný umělec a sportovec Daniel Landa nabídl spolu s přizvanými odborníky pěti mužům cestu, jak mohou osudově změnit své životy.
V roce 2008 se jako hudební skladatel podílel na muzikálu Touha, který volně vychází z filmu Kvaska. Ve spolupráci s Národním divadlem v Brně v budově Mahenova divadla uvedl velkolepé hudební drama Tajemství zlatého draka, kde dvě sezony vystupoval v roli Merkuria, spolupracoval na scénáři a je autorem hudby.

V červnu 2009 vydal své dlouho očekávané třinácté sólové album Nigredo.

Na konci roku 2009 Daniel připravil pro své fanoušky sérii krátkých „reportáží“, které pod názvem Blog Daniela Landy odvysílala TV Stream. Záměrem blogu bylo poskytnout pohled do Danova reálného života se zvláštním focusem na jeho nejoblíbenější činnosti, což jsou adrenalinové sporty a hudba. Díky Blogu se diváci s Danem podívali na Rally Bohemia, potápěli se s tygřími žraloky, měli možnost nakouknout do zákulisí muzikálu Tajemství zlatého draka a dalších jeho zajímavých aktivit.

Jeden z dílů Blogu nás také zavedl na přípravu exkluzivního koncertu s názvem Temně romantický večer s Danielem Landou, který se uskutečnil 7.12.2009. Dan Landa se zde netradičně představil v komorním prostředí Divadla Kalich za doprovodu akustické kapely. Koncert by mimořádně úspěšný.

V dubnu 2010 se ve spolupráci se slovenskou organizací Nitrianski rytieri uskutečnil jedinečný koncert Daniela Landy v Nitře. Akce Daniel Landa pre Nitru pokračovala ještě další den, kdy Daniel hovořil se studenty o drogové problematice.

V roce 2010 společně s manželkou Mirjam napsal scénář k filmu Dotkni se duhy, který byl následně přejmenován na přesnější TACHO. Ve filmu si zahrál hlavní roli závodníka Alexe Bolda a zkomponoval k němu veškerou hudbu, která vyšla také jako soundtrack. Film měl premiéru 2.12.2010.

Added: 13.12.2013, martin