singer

Ondřej Hejma

Birth: 03.02.1951, Praha, Czech RepublicOndřej Hejma
Zdroj: Warner Music Czech Republic s.r.o.


Buď správcem tohoto profilu


Ondřej Hejma (* 3. února 1951 Praha) je zpěvák a hudební skladatel, frontman skupiny Žlutý pes, současně působí jako dopisovatel agentury Associated Press v České republice. Příležitostně se věnuje také překládání a moderování televizních pořadů.

Po gymnáziu vystudoval filologii (angličtina a čínština) na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Po univerzitě pracoval v reklamní agentuře. V roce 1987 se stal zpravodajem agentury AP.

Je ženatý, jeho manželka Vladimíra je lékařka. Mají dvě děti, staršího syna Jana a mladší dceru Terezu. Bydlí v Řevnicích u Prahy. Mezi jeho koníčky patří cestování a golf, v mládí hrál fotbal. Je známým sympatizantem Strany svobodných občanů a fotbalového klubu AC Sparta Praha.

Je také uveden v Cibulkových seznamech v kategoriích agent, důvěrník a tajný spolupracovník pod krycím jménem Rony. Tutéž informaci lze nalézt i v oficiálním Archivu bezpečnostních složek, s tím, že byl veden u II. správy StB, tedy u Hlavní správy kontrarozvědky. Lze se domnívat, že to souviselo s jeho prací u agentury AP, nicméně spis byl zničen. Vedoucí malé kanceláře AP v normalizačním Československu byla Iva Drápalová, která v pořadu České televize Vzkazy (2008) vzpomínala, že ji po celou dobu sledovala StB a její kolegové na ní tajné policii donášeli informace z jejího života. Drápalová nikoho nejmenuje, nicméně ve své malé kanceláři měla pouze dva spolupracovníky, mezi nimi i Hejmu.

V 60. letech po ukončení studia založil společně s Janem Follem bluesovou skupinu Žízeň, poté prošel Yo Yo Bandem a skupinou Combo FH Dana Fikejze. V roce 1978 založil kapelu Žlutý pes. Souběžně se Žlutým psem založil alternativní skupinu L. L. Jetel. Pro Žlutého psa napsal většinu hudebních textů, píše texty také pro další české zpěváky. Je spoluautorem libreta české verze muzikálů Pomáda a Hamlet.

Byl, nebo je činný v TV3 (politická debata Bez kravaty), v rádiu Frekvence 1 (pořad Press klub), v časopisu Reflex (rubrika Psí život). V TV Nova uváděl pořad Chcete být milionářem?, jako porotce účinkoval v první a třetí řadě soutěže Česko hledá Superstar. Účinkování ve druhé řadě této soutěže odmítl.

V roce 2009 byl porotcem v první sérii soutěže Česko Slovenská Superstar.

Added: 03.08.2014, martin