singer

Tomáš Hanák

Birth: 27.03.1957, Kremnica, Czech RepublicTomáš Hanák
Buď správcem tohoto profilu


Tomáš Hanák (* 27. března 1957 Kremnica) je český herec a moderátor.

Jako dítě hodně cestoval, s rodiči strávil dva roky na Kubě, kde jeho otec působil jako zástupce PZO při realizaci strojírenských zakázek. Od mládí se věnoval veslování a opakovaně — jako reprezentant ČSSR — vyjížděl i do nesocialistického zahraničí. Stal se opakovaně mistrem ČSSR. Po maturitě na gymnáziu a neúspěšném pokusu o přijetí na DAMU začal studovat VŠE obor zahraniční obchod. Ze školy byl — neoficiálně pro rozšiřování protisocialistických textů — vyloučen. Během života vystřídal celou řadu zaměstnání. Od roku 1977 působí v divadle Sklep jako herec i autor. Hrál v mnoha českých filmech, reklamě a pořadech zejména České televize. V roce 2005 hrál i v hollywoodském filmu Kletba bratří Grimmů. V poslední době vystupuje v pořadu Na stojáka, české Stand-up comedy, který je ke zhlédnutí na kanále HBO. Ke konci devadesátých let se — jak sám otevřeně publikuje — začaly projevovat zásadní problémy s alkoholem, které léčil ambulantně i ústavně mj. v detoxikačním centru léčebny v Havlíčkově Brodě. Léčba byla úspěšná a od roku 1994 abstinuje.

Hanákova stylová restaurace Zastávka Nižbor, otevřená po pětiletých přípravách v roce 2013
Působí také jako moderátor, angažuje se v charitativním pořadu Pomozte dětem. Je členem skautského hnutí. Vede nadaci Řetěz lásky k dětem, která bojuje proti vzestupu kouření u dětí. Je ženatý, má tři děti, bydlí v Nižboru, kde v zrekonstruovaném dřevěném železničním skladě provozuje stylovou hospodu.

V průběhu prezidentské předvolební kampaně v roce 2012 vzbudil pozornost svými vystoupeními vyzývajícími Miloše Zemana a Jana Fischera k odstoupení z kandidatury.

Added: 18.03.2015, martin