Musician

Radim Hladík

Birth: 13.12.1946, Praha, Czech RepublicRadim Hladík
Buď správcem tohoto profilu


Radim Hladík (* 13. prosince 1946 Praha) je významný český rockový kytarista, skladatel, producent a pedagog.
Jako dítě se učil hrát na klavír. Dva roky navštěvoval Pražskou konzervatoř, kde studoval hru na kytaru.
V patnácti letech hrál na kytaru ve skupině Komety. Od roku 1964 vystupoval profesionálně v klubu Olympik. Byl členem legendární beatové skupiny The Matadors. Od druhé poloviny 60. let 20. století je považován za jednoho z nejlepších českých kytaristů. Byl oceněn jako nejlepší kytarista a beatová osobnost rocku. Publikum udivoval různými jevištními triky (hraní s kytarou za krkem) a technickými vymoženostmi (jako první v Česku (resp. Československu) používal booster, zpětnou vazbu nebo kvákadlo).
V roce 1968 stál u vzniku skupiny Blue Effect. Poté, co skupinu opustil Vladimír Mišík, se stal vůdčí osobností skupiny. Od samého počátku se Radim Hladík prosazoval jako výrazný autor.
Radim Hladík se prosazoval i v jiných žánrech. Za zmínku určitě stojí jeho spolupráce se slovenskou hudební scénou (Marián Varga, Pavol Hammel nebo Fedor Frešo). Společně se zpěvákem Leškem Semelkou a bubeníkem Vladimírem Čechem nahráli vítěznou písničku Bratislavské lyry 1979 – Šaty z šátků.
V 80. letech spolupracuje se zpěvákem a kytaristou Oldřichem Kellnerem a klávesistou Lubošem Mandou.
Radim Hladík se věnuje i folkové hudbě. Jsou to zejména společná vystoupení s Jaroslavem Hutkou, kterého doprovází na klasickou španělskou kytaru. Nesmírně zajímavá byla i jeho spolupráce s Dagmar Andrtovou-Voňkovou.

Added: 07.02.2014, martin