singer

Ladislav Křížek

Birth: 24.04.1963, Louny, Czech RepublicLadislav  Křížek
Správce tohoto profilu
lenkam


Ladislav Křížek započal svou kariéru v dnes již neznámé skupině B.M.M. po které přešel do Žatecké kapely NERVUS VEGUS . Opravdový start kariéry ale začal až v pražské skupině TAM. Ani v této kapele se však nezdržel příliš dlouho. V první měsících roku 1985 totiž kapela TAM dostává nabídku na post předkapely na výročním koncertu skupiny Orient, kterou bez váhání přijímá. Shodou náhod se na tento koncert jdou podívat členové skupiny Vitacit, které v únoru téhož roku opustil zpěvák Dann Horyna. Zpěv Ladislava Křížka se jim natolik zalíbí, že mu okamžitě nabídnou místo zpěváka u nich v kapele. Překvapený Ladislav tuto nabídku přijímá a přestupuje do kapely Vitacit.
V roce 1985 Ladislav Křížek začíná působit v kapele Vitacit. Ještě v tomto roce se Ladislav a ostatní členové kapely seznamují s Milošem "Dodo" Doležalem. Ladislav s Milošem společně napíší spoustu písní. Na podzim roku 1985 nahraje skupina dvě nové skladby. "To se nesmí stát" a "Znám chyby svý". Píseň "To se nesmí stát" je tak úspěšná, že se vyšplhá na druhé místo v žebříčku tehdy velmi oblíbeného rozhlasového pořadu Větrník.
Vitacit plnil všechny sály jak v roce 1985, tak v roce 1986. Když přišel rok 1987, kapela měla našlápnuto a začínaly se ozývat hudební agentury s nabídkami na desky. Jenže již v lednu tohoto roku Ladislav Křížek oznamuje odchod z kapely. Poslední koncerty s Vitacitem se nesou v ponuré atmosféře a 15. března 1987 vystupuje Ladislav s Vitacitem naposled. Jeho dalším působištěm se stává ostravská kapela Citron.
Ostravskou skupinu Citron v únoru roku 1987 postihuje nečekaná a nepříjemná událost. Jejich zpěvák Stanislav Hranický si zlomí nohu a je dlouhodobě nemocen. Z tohoto důvodu Citron urychleně angažuje Ladislava Křížka z pražské skupiny Vitacit. Okamžitě začínají přípravy na již třetí album Citron s názvem "Radegast". Tato deska je nakonec zlatou deskou a pro Ladislava znamená první velký úspěch. V dalším roce získává skupina Citron prvenství v anketě Zlatý slavík. Krátce nato Citron pořádá obrovské turné ve kterém se podívá nejen do všech koutů ČR, ale také do Polska, SSSR a Německa. Kapela se stále častěji objevuje v televizi, vítězí v hitparádách a zažívá velmi úspěšné období. V tomto období také vznikne hit "Kam jen jdou lásky mé", který Ladislav napíše a následně nazpívá společně se zpěvačkou Tanjou jako duet. Počátkem roku 1989 připravuje kapela nové album "Vypusťte psy!" jenže v kapele se začínají objevovat neshody. Z připravovaného alba se stihne natočit jen demo a vydat singly "Uragán" a "Svět patří nám". V srpnu 1989 po neshodách kapelu upouští Ladislav Křížek a následně i Jaroslav Bartoň a společně zakládají novou skupinu Kreyson.
V roce 1989 Ladislav Křížek spolupracuje s Karlem Svobodou a nazpívá titulní píseň ke známému seriálu "Dlouhé míle". V tomtéž roce zakládá vlastní skupinu Kreyson. V roce 1990 vydává Kreyson své první album s názvem "Anděl na útěku". Album vznikne jak v české, tak anglické verzi a to za pomoci producenta Jana Němce. Obrovský úspěch má především píseň "Vzdálená", která boří všechny domácí hitparády. Kreyson uspořádá velké turné, kde Ladislavův široký hlasový rejstřík, kytarové umění Jaroslava Bartoně a také velká show na pódiu sklízí obrovský úspěch a plní všechny sály. V příštím roce vydává Ladislav sólové album s názvem "Zlatej chlapec", které sklízí obrovský úspěch a během 14 dnů se prodá 100 000 ks. Ladislav tak získává již druhou zlatou desku. V následujících letech vydává skupina Kreyson další alba "Křižáci", "Elixír Života" a "Zákon Džungle". Navíc v roce 1993 Ladislav vydává další sólové album s názvem "Klíč k mé duši". V roce 1994 čeká Ladislava další velký úspěch v podobě diamantové desky za 400 000 ks prodaných nosičů. Ve stejném roce končí pětiletá spolupráce s Tommu records vydáním alba "Best of Láďa Křížek", který je průřezem toho nejlepšího. Koncem roku 1994 Ladislav nazpívá duet s královnou české opery Evou Urbanovou, jedná se o rockovou úpravu známého "Fantoma opery". V dalším roce se Ladislav už po páté v řadě umisťuje v první trojce nejoblíbenější zpěváků v anketě TýTý. V témže roce nazpívá s Darinu Rolinc úvodní píseň ke kreslenému seriálu "O Malence". V následujícím roce vydává sváteční album s názvem "Kam hvězdy chodí spát" na kterém spolupracuje s Bambini di Praga. Na tomto album je zařazen i duet Ladislava s Karlem Gottem v písni "Panis Angelicus".
Na přelomu roku 1997 - 1998 zakládá se svým bratrem Miroslavem Křížkem skupinu Damiens. Na podzim roku 1998 vydává skupina singl "Lásko měj se". Ve stejném roce nazpívá duet s Kateřinou Brožovou do muzikálu Michala Davida "Kráska a zvíře". V březnu dalšího roku vydává skupina Damiens své debutové album s názvem "Křídla", které je záhy oceněno zlatou deskou. Skladba "Mám tě rád" se vyhoupla na první příčky televizních i rádiových hitparád. V říjnu tohoto roku vydávají Damiens CD "Křídla - Zlatý bonus", které je pokřtěno Karlem Svobodou a Leonou Machálkovou. V anketě Český slavík 99 získává kapela Damiens ocenění "Skokan roku". U příležitosti 60. narozenin Karla Gotta vystupují Damiens se skladbou "Adresát neznámý" na velkém koncertu v pražské sportovní hale. Ladislav také nazpíval známý hit Karla Gotta "Paganini". V roce 1999 nazpíval Ladislav s Leonou Machálkovou duet "Čarovný meč". Koncem roku 2000 je kapela přizvána Karlem Gottem na hostování ke koncertnímu turné "České vánoce 2000". V tomtéž roce vychází druhé album Damiens s názvem "Svět zázraků", které bylo opět zlaté za prodej 25 000 ks nosičů. Na jaře roku 2001 Ladislav natáčí album "Síla návratů" se skupinou Citron, jakožto výběr největších hitů se kterými slavil Ladislav a Citron největší úspěch. Ve stejném roce jsou Damiens pozváni jakožto hosté na vánoční turné Karla Gotta a Ladislav si s Karlem Gottem zazpíval duet "Žít svá léta". V příštím roce vydávají Damiens další desku s názvem "Nechci zůstat sám", která je opět zlatá.

Added: 09.02.2014, lenkam