singer

Ewa Farna

Birth: 12.08.1993, Třinec, Czech RepublicEwa Farna
Zdroj: Piaristi


Buď správcem tohoto profilu


Ewa Farna (* 12. srpna 1993 Třinec) je zpěvačka polské národnosti s českým státním občanstvím. Působí v oblasti populární a rockové hudby, zpívá česky a polsky, v Česku i v Polsku. Pochází z české části Těšínska, žije ve Vendryni. Za svou kariéru získala řadu českých i polských ocenění.

Ewa Farna absolvovala vendryňskou základní školu v polském vyučovacím jazyce, tu ukončila v roce 2008. Studovala na polském gymnáziu v Českém Těšíně. Byla přijata k vysokoškolskému studiu práv do Varšavy. Má dva sourozence, bratra Adama (* 1995) a sestru Magdalénu (* 2006).

Dne 22. května 2012 po 6. hodině ráno na cestě mezi Třincem a Vendryní nezvládla řízení a havarovala. Nehoda se obešla bez vážnějších zranění, vůz byl ale zcela zničen. Přivolaná policie naměřila zpěvačce v dechu alkohol s výsledkem do jednoho promile (0,8). Příčinou bylo usnutí za volantem. V důsledku toho jí byl odebrán řidičský průkaz na dva roky.

Ewu Farnu objevil producent Lešek Wronka. Ve svých 13 letech na podzim roku 2006 nazpívala singl Měls mě vůbec rád na stejnojmennou desku. První koncert měla v Třinci 16. března 2007. Vyhrála ocenění Objev roku v anketě Český Slavík Mattoni 2006.
V roce 2007 vydala svou druhou českou desku Ticho a také debutovou polskou desku Sam na sam. Stala se Objevem roku Hudebních cen Óčka a získala platinovou desku za obě česká alba. V anketě Český Slavík se umístila na čtvrtém místě.
V roce 2008 absolvovala turné Blíž ke hvězdám čítající 18 koncertů. Tehdy jí bylo 14, stala se historicky vůbec nejmladší zpěvačkou, která podobné turné absolvovala. Vzniklé živé DVD & CD bylo nejprodávanějším albem roku. Spolu s Kubou Molędou nazpívala v tomto roce oficiální soundtrack v polském jazyce k filmu Camp Rock (píseň Oto ja) a dále nazpívala soundtrack k seriálu Ošklivka Katka (píseň Jaký to je). Hostovala na turné slovenské skupiny No Name. Tento rok završila výhrou třetího místa Českého slavíka 2008 v kategorii Zpěvačka roku a stala se tak nejmladší držitelkou tohoto ocenění.
Roku 2009 vyšla Ewě její druhá polská deska Cicho a třetí česká deska Virtuální. Na podporu této desky procestovala stejnojmenné turné. V tomto roce obhájila post bronzové slavice a získala také několik polských cen.
V roce 2010 vyhrála cenu Anděl v kategorii Zpěvačka roku. Nazpívala českou (s Janem Bendigem) a polskou (s Kubou Molędou) verzi oficiálního soundtracku k filmu Camp Rock 2. Vyšla jí třetí polská deska Ewakuacja. Na sklonku roku hostovala na turné skupiny Čechomor. Opět obhájila bronzovou příčku v anketě Český slavík a i v tomto roce se jí dostalo ocenění i na polské půdě.
Ewa se v roce 2011 stala také moderátorkou cen Anděl, jejím spolumoderátorem byl Tomáš Klus.
V sezóně pro rok 2013 byla Ewa Farna spolu s Pavlom Haberou a Ondřejem Soukupem vybrána jako porotkyně soutěže Česko Slovenská Superstar.
V roce 2013 vydáva Ewa své polské čtvrté řadové album a 10 celkové s názvem (W)inna. Z které v roce 2013 vypouští singly Znak a Ulobiona rzecz. Je to Ewino první dospělé album, na kterém se podílela autorsky.
V říjnu ukončila studium na varšavských právech kvůli časové tísni a práci, zdravotním problémům a rodině. Ewa rok 2013 zakončuje českým singlem Oblíbená věc z nového alba které vyjde v roce 2014..
Má za sebou více než 100 televizních vystoupení, odehrála přes 500 koncertů a absolvovala 3 samostatná turné.

Added: 11.02.2014, martin