singer | Musician

Tomáš Kočko

Birth: 04.03.1972, Frýdek-Místek, Czech RepublicTomáš Kočko
Buď správcem tohoto profilu


Narodil se 4.3.1972 ve Frýdku - Místku. Na Státní konzervatoř v Ostravě byl přijat jako violista (pro tento nástroj má dodnes slabost), ale po roce přešel na obor hudebně - dramatický. Po maturitě studoval na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění (ateliér muzikálového herectví) a po promocích nastoupil ke studiu operní režie na Hudební fakultu JAMU u prof. Václava Věžníka. V rámci studia pak inscenoval opery Pimpinone ( G.P.Telemann) - Operní studio JAMU, Livietta et Tracollo (G.B.Pergolessi) - Operní studio JAMU, Odysseův návrat ( J. Berg) - Operní studio JAMU, Don Giovanni (G. Gazzanniga) - Městské divadlo Brno, Albert Herring (B. Britten) - Operní studio JAMU, Vězněná na Špilberku (Jan Ladislav Dusík) - hradní příkop pevnosti Špilberk.

Asistoval svému profesoru při inscenaci opery Káťa Kabanová v Moravském divadle Olomouc a tamtéž pak Ladislavu Štrosovi při "Dvou vdovách". Jako asistent režie se také podílel na inscenaci představení "MASS" Leonarda Bernsteina na nádvoří Pražského hradu a muzikálech A.L. Webera - Jesus Ch. Superstar a Josef a jeho báječný plášť (koprodukce Městského div. Brno a německé produkční společnosti Arena Xanten). Samostatně pak režíroval operu Lazebník Sevillský a operetu Na tý louce zelený (obé ve slezském divadle Opava).

Coby muzikálový herec hrál v pražských produkcích Jesus Christ Superstar (apoštol Ondřej) a Hair (Walter, Cloude), v brněnských West Side Story (Bourák), Babylon (Austrei), Legenda (Daniel) atd. Zkušenosti sbíral i v divadle se svébytnou poetikou - Radost Brno (Pohádka o Červené Karkulce a CvoXXstory jako herec; Kutululů z Beskyd dolů a Pohádka o Honzovi jako režisér a autor hudby). Pro Švandovo divadlo složil hudbu k div. hře Maškaráda (režie R. Lipus).

Nepřehlédnutelné jsou jeho skladatelské aktivity - album zhudebněné poezie "Horní chlapci", Skladba pro mladší žáky pro Všesokolský slet 2000, album "Do kamene tesané aneb ONDRÁŠ" na motivy pověstí o beskydském zbojníkovi, album Hodovnice čerpající inspiraci v pohanských kořenech moravského folklóru, neřadové album Sadné zrno - zhudebněná poezie, album Do tanca! bylo nominováno na cenu APH Anděl 2003, aktuální CD Poplór se umístilo v evropské top 20 WORLD MUSIC CHARTS; v poslední době se věnuje také produkci - album Relic Dances doometalových Silent Stream Of Godless Elegy (oceněno Akademií pop. hudby - ANDĚL 2004 v kat. Hard & Heavy) a CD Těšínské niebo (album písní J. Nohavici ze stejnojmenného představení Těšínského divadla při kterém měl na starosti hudební složku-aranže a hudební režii), CD+DVD Ondraszek, pan Lysej Góry (album písní a filmových ukázek ze stejnojmenného představení Těšínského divadla). Textoval a rapoval technopopové album Discovery.

T.K. má rád přírodu, jízdu na kole a na vodě, historii Moravy, dobrou muziku a dobré víno...

Added: 23.05.2016, martin