Musician

Fedor Frešo

Birth: 06.01.1947, Bratislava , SlovakiaFedor Frešo
Buď správcem tohoto profilu


Fedor Frešo (* 6. ledna 1947 Bratislava) je slovenský rockový a jazzový hudebník, baskytarista, zpěvák.
Narodil se v rodině předního slovenského hudebního skladatele a dirigenta Slovenského národního divadla Tibora Freša. Jeho matka byla hudební režisérkou a redaktorkou Československého rozhlasu v Bratislavě.
Vystudoval hudební konzervatoř ve hře na kontrabas, jeho doménou se stala basová kytara. Hrál v mnoha významných slovenských skupinách Soulmen s Ursínym, Prúdy s Hammelem a Mariánem Vargou, Collegium Musicum Mariány Vargy, Fermata s Fero Griglákem, T+R Band s Peterem Lipou, Traditional Clubu s Jankem Lehotským a i v československé skupině Blue Effect s Hladíkem.
Po studiu se Fedor Frešo stal producentem a hudebním rozhlasovým režisérem. Vyučoval baskytaru, spolupracoval s různými hudebními vydavatelstvími. Do roku 1989 pracoval ve Slovenském rozhlase.
V současnosti Fedor Frešo vede obnovený „Traditional Club Bratislava“ a hraje v skupinách Prúdy a Fermata. Je majitelem překladatelské agentury.
V roce 2011 vydal knihu „Sideman“, ve které popisuje celou svoji hudební kariéru od začátků se skupinou Soulmen po dnešní koncertování s Mariánem Vargou ve skupině Collegium Musicum.

Added: 07.03.2014, Marek