singer

Pavel DobešBirth: 22.03.1949, Frýdek-Místek, Czech RepublicPavel Dobeš
Zdroj: Warner Music Czech Republic s.r.o.


Buď správcem tohoto profilu


Pavel Dobeš (* 22. března 1949 Frýdek-Místek) je český folkový písničkář.

Frýdlantský rodák (ve Frýdku-Místku je okresní nemocnice s porodním oddělením, kde se narodil) do svých deseti let žil ve Frýdlantu nad Ostravicí. V deseti letech se s rodinou přestěhovali do Ostravy (jeho otec byl krejčí, matka servírka). 6 let se učil hrát na akordeon. Vystudoval střední průmyslovou školu elektrotechnickou. Původním povoláním je provozní elektromontér, vystřídal však několik dalších profesí, např. strojník, dělník u vysokých pecí, technický referent, energetik, pomocný skladový dělník, elektrikář. V polovině 80. let se usadil v Hradci Králové, kde žije dodnes. Je 3x rozvedený, z prvních dvou vztahů má syna Petra (1971), Šárku (1973) a Alexandra (1983), ze třetího manželství s inženýrkou chemičkou-analytičkou Danou (brali se v roce 1988) syna Matěje (1989) a dceru Apolenu (1991). V roce 2005 mu partnerka Vladimíra Kopczyková porodila syna Jakuba, o tři roky později přibyl syn Ondřej. Celkový počet dětí je ale nejistý, v České televizi v roce 2013 v pořadu Všechnopárty zmínil číslo devět.

V 60. letech 20. století hrál v Ostravě bigbeat. V dalších letech se orientoval na country a folkovou hudbu (B-komplex, později Minimum). Přechod k folku je spojen s prvním vystoupením na festivalu Folkový kolotoč v roce 1983. Jarmila byl jeho první velký hit v roce 1981. U Pavla Dobeše dominuje vlastní tvorba, interpretovaná za doprovodu akustické kytary, převážně dvanáctistrunné. Písně jsou melodicky i harmonicky velmi prosté, hlavní důraz je kladen na text, kytara hraje doprovodnou roli. V minulosti spolupracoval s kytaristou Milošem Dvořáčkem, který oživoval atmosféru koncertů výraznou gestikulací a hudebními groteskami. V současné době je jeho hudebním partnerem Tomáš Kotrba.

V roce 2002 kandidoval do Senátu v roce 2002 v Ostravě – na kandidátce Balbínovy poetické strany. V roce 2004 kandidoval za Stranu zelených do Evropského parlamentu a do Zastupitelstva Královéhradeckého kraje. V říjnu 2008 kandidoval neúspěšně do Senátu také za Stranu zelených Ve volebním obvodě č. 45 – Hradec Králové nepostoupil do druhého kola, když v 1. kole získal jen 5,45 % hlasů, tedy nejmenší podporu ze všech kandidujících.

2017-11-10, martin