singer

Jiří Bareš

Birth: Czech RepublicJiří Bareš
Buď správcem tohoto profilu


Skladatel, libretista, textař, zpěvák a hráč na klávesové nástroje (Yetti, skupina Petry Janů, Parademarche) začínal jako skladatel a textař různých rockových seskupení (Yetti). V roce 1986 začal spolupracovat s Petrou Janů, nejdříve jako zpěvák (píseň Jsme stálí), potom i jako hráč na klávesové nástroje.

S divadlem se poprvé setkal počátkem osmdesátých let jako autor hudby a písňových textů pro inscenace Kvadratura kruhu (Žižkovské divadlo, studenti DAMU, režie Josef Mixa) a Hněvisko (Žižkovské divadlo, členové Studia Ypsilon, režie Jan Krafka).

V roce 1992 hrál a zpíval v legendárním prvním českém uvedení muzikálu Bídníci (Vinohradské divadlo, produkce Adam Novák, režie Petr Novotný) roli Combefera.Tato premiéra zahájila tzv. „pražský muzikálový boom“.

Jeho prvním autorským počinem je muzikál 451 stupňů Fahrenheita, který začal psát již v osmdesátých letech „do šuplíku“ podle stejnojmenného bestseleru Raye Bradburyho. Pro uvedení v roce 1994 (Hudební divadlo Karlín, produkce Adam Novák, režie Miroslav Hanuš, v hlavních rolích Helena Vondráčková, Karel Černoch, Petra Janů, Josef Laufer) se spojil s textařem Pavlem Vrbou. Společně za toto dílo obdrželi Cenu Českého hudebního fondu.

Od července 1995 do května 1998 hrál v muzikálu Jesus Christ Superstar (Divadlo Spirála, Musical s.r.o., režie Petr Novotný), kde vytvořil jednoho z kněží a posléze postoupil na pozici swing. S inscenací absolvoval celou její zářivou existenci, která čítala 1288 představení. 20 x měl tu čest (jak sám říká) řídit představení od dirigentského pultu.

V roce 1998 plynule přešel do dalšího projektu ve Spirále (se stejnou produkcí i režisérem) – muzikálu Evita – jako představitel jedné z hlavních rolí Juana Peróna.

Již v průběhu účinkování v Evitě začal psát svůj druhý muzikál Romeo a Julie. 21. 9. 2001, po roce příprav, se uskutečnila jeho premiéra opět v divadle Spirála na pražském Výstavišti pod režijním vedením Petra Novotného a v hlavních rolích s Kateřinou Novákovou, Martinou Placrovou, Vaškem Jelínkem, Danem Bartákem, Josefem Štágrem, Miluškou Voborníkovou, Jiřím Schönbauerem, Jiřím Untermüllerem, v roli Chůvy se střídajícími Naďou Urbánkovou, Jitkou Molavcovou a Ditou Hořínkovou, a mnohými dalšími. Po roce repríz bylo divadlo Spirála, včetně scény, kostýmů, kanceláří a zázemí totálně zničeno při povodních 12. 8. 2002. Ansámbl muzikálu se ovšem nevzdal a další dvě sezóny hrál muzikál v režijní úpravě Jiřího Untermüllera v kukátkovém prostoru Divadla u hasičů a na zájezdech. Kýžený návrat do Spirály se ovšem neuskutečnil; divadlo zůstalo neopraveno a je dodnes smutným památníkem „stoletých“ povodní.

Added: 22.11.2018, martin