singer

Ridina Ahmedová

Birth: Czech RepublicRidina Ahmedová
Buď správcem tohoto profilu


Narodila se v Praze, po otci má súdánský původ. Do svých 4 let žila v Čechách a poté deset let v Oranu, největším alžírském přístavu. Od roku 1988 je zpátky v Čechách.

První hudebním stylem, kterému se věnovala profesionálně, byl jazz – několik let zpívala tzv. jazzové standardy po klubech a byla to skvělá škola pro cvičení improvizace, intonace a celkové hudební pohotovosti.

Poté se ale z potřeby hledat autentičtější výraz vydala do méně probádaných zvukových krajin. Spolupracovala s Tomášem Dvořákem/Floexem na CD Pocustone a na živé podobě projektu Floex. V roce 2003 se odhodlala k tomu, o čem už dlouho snila: zkusit obstát na jevišti sama. Za sólový projekt Hlasokraj, kombinující projekci a živý koncert, získala ocenění Next wave v kategorii Objev roku. V roce 2006 vyšlo sólové CD Hlasem, v současné době vystpuje občas sama, především ale v duu s basistou Petrem Tichým jako HLAS kontra BAS a občas také jako součást vokálního tria s interaktivním koncertem Řekni mi.

Je autorkou a spoluautorkou hudby k několika divadelním představením, naposledy se na velikém exteriérovém divadelnímu projektu La ňina – Obří loutky v Plzni v roce 2015. Hostovala při nahrávání hudby k několika filmům, spolupracovala s řadou dalších hudebníků. Byla přizvána na řadu koncertů, jako host si v roce 2008 zazpívala společnou improvizaci s Bobby McFerrinem.

Zajímají ji možnosti hlasu jako sólového, nedoprovázeného nástroje, vedle zpívání vede také hlasové dílny. Na nich se pokouší zprostředkovávat účastníkům zkušenost, proč je smysluplné a obohacující zpívat, aniž bychom výsledný tvar museli nutně podrobovat estetickému hodnocení.

Založila a vede projekt Zpěvomat, který přináší živý zpěv chodcům do ulic.

Added: 17.01.2022, martin