singer | Musician

Miroslav Linhart

Birth: 27.11.1963, Praha, Czech RepublicMiroslav Linhart
Buď správcem tohoto profilu


Miroslav Miroslav Linhart se narodil 27.11. 1963 v Praze. V roce 1983 maturoval na gymnáziu Jana Keplera a roku 1988 získal diplom na přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v oboru hydrogeologie. Od svých jedenácti let se věnuje hře na kytaru. Absolvoval 2 cykly (celkem 7 let) výuky klasické kytary v umělecké škole (LŠU) u profesora Miroslava Mizery. V té době se zúčastnil dvou ročníků kytarové soutěže, kde pokaždé získal 2.místo v Praze. Nabídku ke studiu klasické kytary na Pražské konzervatoři, která přišla po úspěšných umístění v soutěžích, však již Mirek nevyužil, protože jej uchvátila kytara elektrická a hudba s americkými kořeny.

V 17 letech byl po konkurzu přijat do skupiny YOYO Band na post kytaristy. V té době měl ještě kapelu Roxane s kamarády Honzou Kalouskem, basistou Pavlem Kučerou a bubeníkem Ondrou Muchou, pro kterou i psal své první písničky. O dva roky později Honza Kalousek emigroval do Kanady, skupina Roxane posléze končí a mění se i YOYO Band. Odchází většina dosavadních členů a YOYO Band pokračuje pouze ve triu: Richard Tesařík, Vladimír Tesařík a Miroslav Linhart. Tehdy se YOYO Band zaměřil na vlastní tvorbu a své písně zde začal uplatňovat i Mirek. Následovalo první album skupiny -Velbloud ten se má, vzrostl počet koncertů i oblíbenost kapely. Opravdový zlom však nastal až v roce 1993, kdy YOYO Band po vydání čtvrtého alba Karviná získal všechna možná ocenění včetně tří cen Gramy (=dnes Andělé) a platinové desky(Karviné se prodalo 130 tisíc kusů).

Od devadesátých let se vedle skupiny YOYO Band Mirek Linhart věnuje též studiové práci s různými dalšími interprety a skupinami jako kytarista, zpěvák a producent. V některých případech tato spolupráce přerostla i rámec pouhého hostování. 0d roku 1999 Mirek hraje a zpívá s funkovou formací Žáha, se kterou natočil dvě desky, občas vystupuje s kapelou Honzy Kalouska a v letech 2004-2012, na základě předchozí produkční spolupráce (album Tisíc způsobů jak zabít lásku), koncertoval s Lenkou Filipovou. Z tohoto období pochází DVD Lenky Filipové (Lenka Filipová Live, Universal Music s.r.o. 2008). Na počátku roku 2012 využil Mirek Linhart nabídku zaujmout právě uvolněný post kytaristy v kapele 5P Luboše Pospíšila, se kterou pravidelně vystupuje. Na podzim 2013 začal též koncertovat s právě obnovenou kultovní kapelou 80.let Dr.Max. Posledních pár let též hraje a zpívá v kytarovém duu Melouni společně s Lukášem Zítou.

Vedle hudby se Mirek Linhart věnuje své rodině (je ženatý, má dvě děti Marka a Radku a kocoura Doylea), občasnému psaní článků pro časopis Muzikus a jak je to možné, s nadšením provozuje svůj koníček číslo jedna - freediving (potápění na nádech) a spearfishing (harpunový mořský rybolov).

Added: 23.05.2014, martin