Na novém albu se vokální soubor Skety potkává s Lenkou Dusilovou, Anetou Langerovou, Vojtou Dykem i majorem Zemanemnovinka

V Praze 13. března 2017 - Nabitý skvělou loňskou koncertní sezónou, turné po Taiwanu a dalšími úspěchy, navštívil pražský vokální sextet Skety osvědčená studia Faust a SONO, aby zde s hosty nazpíval své druhé album. Nese hravý název Týdytý a vychází poslední březnový den na značce Warner Music Czech Republic.

Zatímco u debutu skupina vsadila na jistotu, a poskládala ho až na jednu výjimku z přepracovaných jazzových standardů a osvědčených skladeb světového popu a rocku, na novince dává přednost rodnému jazyku. Vedle hned šestice vlastních skladeb tentokrát došlo na úpravy písní populárních českých kolegů, kteří zároveň přijali pozvání do studia.

Druhé album Týdytý tak vedle členů sextetu Skety zdobí hned několik výrazných a osobitých hostů. Kromě vlastních skladeb zazní i autorské písně a hlasy Lenky Dusilové, Anety Langerové, Vojtěcha Dyka v duetu s Klárou Vytiskovou, nebo Ondřeje Rumla, který si s chutí zazpíval skladbu Petra Wajsara. Nechybí ale ani důrazné rapování Xindla X, či charakteristický projev Roberta Nebřenského, známého ze skupiny Vltava a Divadla Sklep. Album opět míchal a masteroval americký á cappella guru Bill Hare, držitel dvou Grammy a mnoha dalších ocenění.

Při absenci vizuálního vjemu vůbec nic nenaznačuje tomu, že jde o pouze o vokální nahrávku, která se obejde bez hudebních nástrojů. Zpěv á cappella si mnozí posluchači často představují jako pouhý sbor; Skety však z nahrávky znějí silou plnohodnotné kapely, v níž zvukově nic nechybí. Kromě tradičního zpěvu tu zní i jazzový scat, beatboxové rytmy, zvuky připomínající elektronické samply či vokální plochy, laiky snadno zaměnitelné za zvuk syntezátorů či smyčců.

Zpestřením nahrávky je i brilantní vokální zpracování známé znělkové melodie seriálu Třicet případů majora Zemana od jednoho z nejlepších českých filmových skladatelů Zdeňka Lišky, a svou procítěnou deklamací přispěl i populární televizní hlasatel a moderátor Alexander Hemala. Kromě kapelníka se také jednou autorsky projevil i zpěvák Sket a jinak vyhledávaný jazzový trombonista Štěpán Janoušek.

Suverénní projev všech zúčastněných (trochou do mlýna přispěl i manažer a zvukař Sket Lukáš Prchal, který se ujal i produkce nahrávky) se perfektně propojuje s propracovanými aranžemi hlasů. Ty se skvěle doplňují a vzájemně spolupracují v celém vokálním spektru a přesvědčují tak o tom, že ve své kategorii má soubor u nás dominantní postavení.
Kromě excelentních pěveckých výkonů charakterizuje album Týdytý nemalá porce nadhledu a humoru: posluchače čeká textové dada, naučná přednáška o původu zpěvu á cappella, k jehož popularizaci nahrávka přispívá, a zaníceně se tu oslavují i přednosti jablečného závinu čili štrúdlu.

Album skupiny Skety Týdytý vychází 31. 3. 2017 u Warner Music Czech Republic. Všech sedm hostů si přijde zazpívat i na křest, na který Skety zvou do pražského prostoru La Fabrika, kde svou novou nahrávku představí 4. dubna 2017. Vstupenky jsou v předprodeji k dispozici za 390,- Kč, na místě pak za 450 korun.

O Sketách:

Formace Skety vznikla v roce 2011 a tvoří ji tři dámy a tři pánové: Veronika Vítová, Alice Bauer, Marta Kloučková, Michal Strnad, Štěpán Janoušek a Petr Wajsar. Všichni se pohybovali okolo jazzové Vyšší odborné školy při Konzervatoři Jaroslava Ježka, získali zkušenosti z bigbandů, skupin nejrůznějšího charakteru, studiových hostování a náročných projektů, jakým byl například Kudykam Michala Horáčka. Všichni chtěli zpívat á cappella a měli rádi jazz. Vedle vlastních skladeb zařazují do repertoáru i osobité úpravy světových hitů. Po úspěších na domácích pódiích Skety okouzlily publikum ve Velké Británii, Německu, Maďarsku, Rakousku, a loni i na Taiwanu a v Bulharsku. Po úspěchu na renomované evropské soutěži Vokal Total v rakouském Grazu, kde Skety v roce 2014 získaly Zlatý diplom a prestižní ocenění The Ward Swingle Award v kategorii Jazz, zaujalo jejich debutové eponymní album, s jehož podobou vypomohl producent Erik Bosio a renomovaný zvukař Bill Hare. Velký domácí ohlas zaznamenala i vystoupení Sket na předávání Českých lvů a v září 2016 členové poprvé zrealizovali v pražské La Fabrice Prague A Cappella Festival. Více než 200 tisíc korun poslali před dvěma lety fanoušci prostřednictvím portálu Hithit vokální šestici na jejich debutové album. To souboru nakonec vyneslo čtyři nominace na prestižní americké ceny CARA - Contemporary A Cappella Recording Awards!, druhou cenu v kategorii Best Jazz Song by Professional Group pak získal Petr Wajsar za skladbu Oleo Fuga. V listopadu 2016 skupina odcestovala na Taiwan odkud si ze soutěže World Contemporary A Cappella Competition přivezla ocenění Golden Diploma - 2nd Place a Best Jazz Interpretation.

Odkazy: www.skety.cz ; www.facebook.com/skety.cz


Added: 13.03.2017, Marek

Related photos

foto

Fotografie: Milan Marenčák