Rozhovor s Between the Planets: Nové album je o konfrontaci se svým vnitřním já a pohledem na různé věcinovinka

Kapela Between the Planets hrající hudbu na pomezí metalu, ambientu, post-rocku a elektronické hudby se v poslední letech rozšířila o nové členy na regulérní kapelu. Letos vydala své již druhé album a v příštím roce se bude účastnit Svlékni Tmu tour 2018. Na naše otázky za kapelu odpovídal zakladatel kapely, hudebník a skladatel Martin „Spacosh“ Peřina.

V roce 2013 vyšlo Vaše první album Immersion Into The Unknown. S jakým úspěchem se album setkalo? Naplnilo Vaše očekávání?

Já myslím, že to album bylo docela dobře přijaté, navíc jsem vlastně žádné očekávání neměl, nebyl za tím žádný jiný úmysl, i když by se to teoreticky mohlo zdát, chtěl jsem si prostě jen nahrát desku, která bude posazená směrem k modernějším tvrdším žánrům. ze zpětného pohledu je škoda, že nebylo možné album podpořit hned po vydání živými koncerty. Došlo k tomu alespoň později.

Zpočátku byl Between the Planets pouze one man projekt. Po vydání prvého alba se kapela rozšířila o Adama Palmu a Filipa Kittnara, původně z kapely Mindwork. Proč se tato kapela rozpadla a jak se Vám je podařilo získat?

V té době jsem občas chodil na pivo s klukama s redakce Marast Music, občas zašel i Martin Schuster z tehdy ještě fungujících Mindwork. Posléze jsme se dohodli, že u mě ve studiu zkusíme s Mindwork natočit jeden jejich nový track (ten nakonec vyšel pod hlavičkou Martinova nynějšího projektu Face The Day) . Zanedlouho ale Mindwork přerušil činnost, protože Martin se chtěl věnovat pouze Face The Day. Slovo dalo slovo a jeho spoluhráči začali následně zkoušet s Between the Planets.

Kdy jste začali hrát naživo? Bylo to náročné se sehrát, abyste mohli začít vystupovat?

První koncert jsme měli v únoru 2015 v Praze. Myslím, že se to tenkrát docela povedlo i když jsem měl samozřejmě obavy, aby vše proběhlo v pořádku. Co se týká sehrávání, nemyslím, že by to bylo nějak zvlášť náročné, oba spoluhráči jsou na výborné technické úrovni a z Mindwork byli zvyklí hrát složitější hudbu, takže to nebyl až takový problém.Společně jste nahráli své druhé album Of Inner Sight. Co má toto album vyjadřovat a jak se liší od toho předchozího?

Podle mě je nové album oproti prvnímu dotaženější z hlediska kompozice. Dává to větší smysl celkově. Alespoň pro mě:) Nějakou souhrnnou myšlenku vyjadřuje název alba "Of Inner Sight" - tedy něco jako " O vnitřním pohledu" . Stručně řečeno je to o konfrontaci se svým vnitřním já a pohledem na různé věci.. To rezonování se svým stavem mysli, kdy je člověk napojen sám na sebe, na své vnitřní já a nějak s nim komunikuje . Zároveň když je dostatečně otevřený, vnímavý, tak k němu přichází různé inspirativní impulzy a ani kolikrát neví odkud to vlastně přišlo. Může se to dít třeba při meditaci, nebo i při skládání hudby (resp. při každé tvůrčí činnosti) kdy se člověk naplno ponoří do daného úkonu a vlastně ani nevnímá co se děje kolem.
Jak se člověk postupem času vyvíjí, tak se vyvíjí i tento jeho „vnitřní pohled” ..
Může to znít trochu abstraktně, ale myslím, že s tou hudbou to docela dobře koresponduje. Na albu je spousta náladových , možná trochu hůř uchopitelných pasáží . Jako celek deska asi potřebuje víc poslechů, aby člověk dokázal odhalit všechny vrstvy, různé pohledy (zároveň bych ale řekl, že tvrdší , riffovější pasáže mají větší tah, jsou přímočarejší)

Zaznamenali jste již nějaké reakce na toto album? Jaké?

Album vyšlo před měsícem, což ještě není tak dlouhá doba , ale musím říct, že zatím jsou reakce vesměs pozitivní, z čehož máme radost.

Všechny Vaše dosavadní skladby jsou instrumentální. Plánujete do budoucna přidat i zpěv?

Někdy na začátku nového roku půjde ven jedna skladba, která se nevešla na druhé album. Ta bude právě ve verzi se zpěvem. Teda alespoň je to v plánu, zatím jsem slyšel pouze krátké ukázky a vypadá to velmi zajímavě. Kdo ten track nazpívá, ale raději ještě nebudu prozrazovat, abych něco nezakřikl.

V příštím roce se budete účastnit turné Svlékni Tmu tour 2018. Je to Vaše první společné tour? Co zde plánujete zahrát?

Tour co do velikosti podobné Svlékni Tmu tour 2018 jsme zatím neabsolvovali, pouze na podzim 2015 jsme odehráli několik málo koncertů v rámci společného tour kapel UNAFFECTED EVOLUTION, SYMBIOSIS a ION AT AN, ale zde jsme byli spíš v roli hosta.

Na Svlékni Tmu tour 2018 se moc těším (a věřím, že i zbytek kapely) i když pro mě to bude možná trochu náročnější, protože zde nebudu hrát jen s BETWEEN THE PLANETS ale i s ELBE, což je společný projekt mě a Standy Jelínka s DYING PASSION, kteří s námi pojedou jako třetí kapela. Každopádně se těším na spoustu zábavy a skvělého hraní, které věřím spolu zažijeme.Autorem hudby je předpokládám i u nového alba Martin "Spacosh" Perina? Jak tato hudba vlastně vzniká?

Je to tak, hudbu dělám i nadále výhradně já. Proces je následovný - doma natočím kompletní demo a do MIDI už poměrně detailně naklikám bubny. Pak tuto verzi bubnů v MIDI pošlu bubeníkovy Filipovy, který to poedituje a vloží do toho pohled bubeníka - dopracuje brejky, pohraje si více s dynamikou , něco změní atd .. pak mi to pošle zpět, já většinou něco vrátím zpátky a něco nechám, případně ještě něco poupravím (celý tento postup se může opakovat) . Finální verzi MIDI se pak Filip naučí hrát na živo.
Basa zůstává oproti demu nezměněna.

Velkou část stop z dema pak většinou použiji i na final pro album, případně něco málo přehraji.

Samotný vznik skladby je asi podobný jako u ostatních hudebníků - často skladba vznikne rozvíjením nějakého riffu, případně melodického motivu , či většího celku, který člověka nějak inspiruje, nechává na sebe toto působit a růst až do hotové skladby.

Jaké jsou Vaše předchozí zkušenosti s tvorbou hudby? Co člověk musí mít za sebou, aby dal něco takového dohromady?

Kromě BETWEEN THE PLANETS mám ještě i jiné kapely nebo projekty. Dříve to byli AKLINE, takový alternativní pop, jazz, či jak to nazvat. Tato kapela již však není aktivní . Dále to jsou SOUSEDI. Kapela tvořená violoncellem a elektrickou kytarou. Jedná se o takový elektro akustický ambient, někdo v tom slyší i filmovou hudbu.

V současné době je to ještě ELBE - projekt, který mám se Standou Jelínkem z DYING PASSION. Lze tu vystopovat prvky post rocku, ambientu, psychedelie...Zatím máme venku jen první singl, ale na začátku roku 2018 vyjde debutové album u EPIDEMIE RECORDS. Koncepčně se jedná o vzdání holdu oblasti Jesenicka, jeho tajemné atmosféře a celkově pohnuté historii Sudet.Brzy bude také uveřejněn první singl mého dalšího (studiového) projektu s Martinem Schusterem (Face The Day, ex. Mindwork). Projekt se jmenuje Martians . Máme koncepci vydávat cca dvouskladbové EP , kde každé EP bude hudebně hozené do jiných vod ..je to takové naše hudební prozkoumávání. uvidíme, kam nás to celé zavede..

Dále mám občasný ambientně elektronicko noisový projekt s Janem Faixem a možná jsem ještě na nějaké další zapomněl ..

Ve všech těchto kapelách nebo uskupeních se podílím i na tvorbě hudby

Paralelně s tím se už delší čas zajímám o studiovou techniku, nahrávání, mix atd. Občas ostatním kapelám produkuji a nahrávám jejich alba (např. poslední album DYING PASSION, nebo singl zpěvačky Barbory Mochowe).
Všechna tato spolupráce se asi na člověku nějak odrazí (doufám že hlavně pozitivně:), člověk se stále učí..hlavně naslouchatMáte nějaké své hudební vzory, které vás inspirují? Jaké?

Mě inspiruje všemožná hudba napříč všemi hudebními směry, těch kapel je hodně, ale namátkou třeba Radiohead, Jojo Mayer & Nerve, Steven Wilson, Tesseract, Jakob, Meshuggah, Three Trapped Tigers, Cryptopsy, Ulver, Mars Volta, různá elektro akustická hudba.. vstřebávám různé vlivy a mám rád všechno možné včetně úplného ticha.

Podařilo se vám s Vaší hudbou prorazit i do zahraničí? Jestli ano, tak jaký je rozdíl mezi českými a zahraničními fanoušky tohoto žánru?

Řekl bych to tak, že ze zahraničí cítím vřelou odezvu co se týká prodeje CD, resp. reakcí na naši hudbu celkově, ale nenazval bych to tak, že se nám podařilo prorazit v zahraničí. Navíc jsme s BTP ještě v zahraničí ani nehráli. Samozřejmě budu rád, když v budoucnu přibudou koncerty i mimo ČR.

Co byste chtěli vzkázat návštěvníkům portálu CSMUSIC?

Že moc děkujeme za rozhovor a přejeme Vašemu portálu i jeho čtenářům hodně zdaru!

Autor: Redakce CSMUSIC
The – once one man project called Between the Planets, persistent in creating musical textures consisting of metal, ambient, post-rock and electronic music, enlarged in recent years and did welcome two new members which lead to an inception (or evolution to) of a regular band. They released their second album this year and will hit the road in the next one with the „Svlékni Tmu tour 2018“. We’ve happily asked some questions and they were answered by no other than the founding father, main composer and mastermind of the band – Martin „Spacosh“ Peřina.


Q: You released your first album, called „Immersion Into the Unknown“ back in 2013. Did it meet your expectations?

I think that the album was quite well received, and I didn’t have any expectations going in, frankly speaking. It wasn’t my intention to take any points with the album; I just wanted to record something that would take note in modern metal music. Looking back, it was probably quite pity, that I couldn’t have supported the release with some live shows. But at least we got to do all of that later.

Q: Between the Planets started as a one man project only. After the release of the debut album thou, two new band members – Adam Palma and Filip Kittnar (formerly bandmates in a band called Mindwork) joined in. What happened to Mindwork and how were you able to acquire them afterwards?

Well at that time I sometimes have gone to have a beer with some guys from the Marast Music webzine and Martin Schuster from the (then-working) Mindwork did partake as well. So we agreed there to try and record the new track of Mindwork (that actually ended up being on a record of the Martin’s new project called Face The Day). Then soon enough Mindwork officially ceased to exist, because Martin wanted to focus solely on his new project. That was the end of that band and the beginning of the existence of Between the Planets as we know it now, because rest of the Mindwork ensemble joined me in my cause.

Q: Since when have you actually started to play live together as a band? Have you been hard at work, so you can start playing live gigs as soon as possible?

The first show took place in Feb 2015 in Prague. I think it ended up being quite all right, although I had my doubts of course, if and how we will be able to perform with minimum errors. When it comes to be able to perform together, I don’t think it’s especially hard really, both guys are technically very advanced and they are used to play more challenging music from their Mindwork days, so it wasn’t a problem at all.

Q: You recorded the second album „Of Inner Sight“ together. What is the main message of this record and how would you differentiate it from the first one?

I’d say the new album is much better in terms of composition. It makes much more sense overall (at least for me). The main concept behind it is sort of being telegraphed by the title alone – „Of Inner Sight“ – something about our third eye. The record is trying to express the fight between the inner self and its view concerning different things. It explores the state of mind when you are trying to connect to yourself and communicate with your inner thoughts and processes. At the same time if one is opened enough, there are impulses of inspiration and he/she doesn’t even know where that came from. You can experience this while meditating, composing music (or anything that expresses your creativity) – when you focus on one thing only and do not think about anything else at all.

I think the record is all about this notion. There are some emotional and ambient passages, which needs to be heard more than once, so you can clearly hear all the layers of the sound.

On the other hand, I’d say that guitar-heavy passages are having more impact and are much straighter to the point.

Q: Have you noticed any feedback on the album yet? And if so, how was it?

Well the album released only a month ago, but I have to say, that so far the feedback has been very positive, and naturally we are very proud of that.

Q: All of your tracks have been instrumental so far. Do you plan to include some vocals moving forward into the future?

In the beginning of a new year we will release a track that didn’t make it on the new album. And there will be vocals on that included. At least that’s what’s being planned – I’ve merely heard short samples of that and it sounds really interesting. I am not going to say who will sing the track at this point, because I don't want to call it out too soon.

Q: Next year you will take part of the tour „Svlékni tmu tour 2018“ as well. Is this your first tour together as a band? What do you plan to play for the audience there?

Yes, we have never been part of something as big as „Svlékni tmu tour“. We’ve only played a couple of shows in the autumn of 2015 taking part of the tour of bands UNAFFECTED EVOLUTION, SYMBIOSIS and ION AT AN, but we’ve only been in a guest position on all of these gigs. I am looking really forward to next-year’s tour tho, because I am not only going to play with the BTP here, but also with the ELBE, which is a project of mine and Standa Jelínek of DYING PASSION – band, which will go on tour with us as a third act. This will be a lot of fun for everyone I’d say.

Q: The primary author of the music on the new record is, as I presume, once again Martin „Spacosh“ Peřina. How do you come out with this stuff? What is the exact process of creating music like this?

You are correct, I am the sole author of the BTP music as of yet. Well the process is as following: I record all the music in my home studio and create quite detailed drum patterns and layers in the MIDI format. Then I share this version of MIDI drums with our drummer Filip and he will edit the tracks from the drummer’s perspective. That means inserting some breaks, changing the dynamics, altering arrangements etc. Then he will send his version back to me. I will or will not accept any / all of those changes (there comes the iteration process into play) and it’s basically done. Filip will learn how to play the final parts and we can go live. The bass lines are basically staying the same throughout this process – that means they are exactly the same as on the first demo. Lots of demo stuff actually makes it to the final record.

When it comes to tracks, it’s quite the same process as of other musicians – the tracks are born when I improvise or play with some melodic motives. When it captures my attention or inspire me in any way, it can grow up to be a basis for a track.

Q: Have you got any previous experience with songwriting? How experienced one needs to be in order to be able to put together something like this?

Aside from BETWEEN THE PLANETS, I have or did have more projects and bands. In the past it was AKLINE – an alternative pop, jazz, or something like that. That is a history tho – the band exists no more. Then there is SOUSEDI. It’s a band consisting of violoncello and electric guitar. We create some sort of acoustic ambient together, but some listeners find movie score type of music in there as well.

Going on – there is ELBE. Already mentioned project with Standa from DYING PASSION. There are traces of post rock, ambient, psychedelic and all that in that project. We’ve just released our first single, but there’s a debut album coming out in the 2018 released via EPIDEMIE RECORDS. Concept-wise – we are trying to compose an ode to the Jesenik region, with all of its magical atmosphere and quite unsettling history of Sudetes region.

Then there is already mentioned Martin Schushter and our new project called MARTIANS – and we will release our first single as well very soon – our concept is to release two-track EP’s, where each EP would explore different musical landscape(s). It’s supposed to be a musical journey and we will see where that will lead us.. Then there is my electronic-noise project with Jan Faix and maybe I forgot some more. I am actively composing music in all of those bands/projects as well – so there you have it.

I’m also very keen on getting better at mixing, recording and stuff like that – from time to time I do produce and record albums for other bands (for example latest DYING PASSION record, or single of a talented singer Barbora Mochowa). All of this probably takes toll on a person (hopefully in a positive way) and makes one learn how to listen to others in the process.

Q: Do you have any musical idols or heroes? If so, who might those be?

I am inspired by a lot of different music in various genres. For example Radiohead, Jojo Mayer & Nerve, Steven Wilson, Tesseract, Jakob, Meshuggah, Three Trapped Tigers, Cryptopsy, Ulver, The Mars Volta, various electro acoustic music – I am trying to take something out of all of those influences and find interesting stuff in everything – absolute silence included.

Q: Did you make any breakthrough across the borders with your music? If so – is there any difference between Czech and foreign fans of this genre?

I think it’s safe to say that I feel a lot of positive feedback in terms of selling CDs abroad or seeing people talking about our music in a positive way, but I wouldn’t call all that a breakthrough really. I must also consider the fact that we haven’t even play abroad yet. Of course I will be really glad if we will play some shows outside of Czech Republic in the future and am looking forward to it!

Q: Is there something you would like to address to visitors of our portal CSMUSIC?

Thanks a lot for the interview and we are wishing you and your readers a best of luck!


Added: 21.11.2017, martin

Related photos