Swing a kouzlo adventu na novém albu Jana Smigmatora 'Vánoce/Christmas'novinka

Swingový zpěvák Jan Smigmator vydává 1. prosince své třetí sólové album, které se tentokrát rozhodl celé zasvětit nejkouzelnějšímu období v roce – Vánocům. Na albu se objevuje jak vánoční swingová klasika Velkého amerického zpěvníku, tak i zbrusu nové písně. Jan Smigmator se představuje nejen jako interpret, ale také jako autor textů a spoluautor hudby. V hudebním klipu jedné z písní si hlavní roli zahrál Petr Nárožný.

Společně s jazzovým klavíristou a hudebním skladatelem Dr. Svatoplukem F. Smolou, který byl druhou polovinou autorského tandemu i na předchozích albech (2015 - Swing Is Back, 2017 - Time To Swing), napsal Jan Smigmator vánoční písně Čtyři svíce/Four Candles, Král sněhuláků/The King Of Snowmen a Píseň komety/A Piece Of Music. U dalších písní, amerických vánočních evergreenů, je pak Jan Smigmator autorem českých textů, s výjimkou Bílých Vánoc, kterým dal už před lety českou podobu geniální Vladimír Dvořák.

V podobě dokonalé souhry nahrávkami prostupuje zpěvákovo blízké přátelství a roky společného koncertování s klavíristou Vladimírem Strnadem. Ten pro album napsal něžně působící hudební aranžmá na pomezí jazzu, swingu, francouzského šansonu a popové balady. Strnad je zároveň součástí doprovodného tria, jež je základem celé nahrávky. Jeho spoluhráči jsou vynikající swingový kontrabasista Jan Greifoner a česká jazzová legenda, bubeník Josef Vejvoda.

Vánoční atmosféru nahrávky pak dokonale dokresluje smyčcový Unique Orchestra a svými sóly jednotlivé písně zdobí houslistka Anna Mlinariková, běloruský akordeonista Aliaksandr Yasinski, český jazzový bard – tenor saxofonista Svatobor Macák, alt saxofonistka Markéta Smejkalová, legenda české populární hudby – klarinetista Felix Slováček, holandský jazzový křídlovkář Ack van Rooyen, americký trumpetista Jumaane Smith a dětský pěvecký sbor Vrabčáci.

O vynikající zvuk alba, vycházející z autenticity jednotlivých nástrojů a přirozené akustiky refektáře Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde byla instrumentální část nahrávky pořízena, se postarali zvukoví mistři Roman Šandor (mix & mastering / Mercury Studio) a Boris Carloff (zvuková supervize / Soundevice Studio).


Added: 01.12.2017, martin

Related photos