Vladimír Mišík se dělí o svůj Životní režim. Best of jeho bigbítových skladeb vyjde 25. květnanovinka

Čtyři roky po výborně přijaté kompilaci balad Vladimíra Mišíka Královský večer / Royal Evening vyjde legendě domácí hudební scény 25. května u Supraphonu její pokračování. Kolekce čtrnácti písní pojmenovaná Životní režim / Run of the Mill tentokrát nabídne pomyslné best of Mišíkových bigbítových skladeb z let 1976 až 2010.Podobně jako v případě Královského večera, ani Životní režim není obyčejným výběrem bez ladu a skladu. Vznikal totiž podle podobného principu jako v roce 2014 vydaný výběr balad, když jej Vladimír Mišík sestavil sám dle svého vztahu k jednotlivým skladbám. Není to tedy pořadí ani chronologické, ani abecední, nýbrž takové, které vychází z citu pro souhrný poslech všech zahrnutých skladeb. „Princip je jednoduchý. Vyšlo několik kompilací, a aby tato měla smysl, umanul jsem si, že sestavu udělám sám," dodává k tomu Mišík.

S Královským večerem aktuální novinku pojí ještě jedna zásadní věc a to její vizuální podoba. Opět se o ní totiž přičinili Karel Haloun a Luděk Kubík z grafického studia 3. dílna, kteří kompilaci dali rozměr papírové DVD krabičky. Díky tomu o to více vyniká její vizuální jedinečnost. Dvaapadesátistránkový boolet nabízí komplet všech českých textů z pera samotného Mišíka, ale též Jiřího Dědečka, Václava Hraběte, Jiřího Suchého, Vladimíra Merty či Jiřího Kainara a jejich anglických překladů, o které se postarala Ivana Fraňová. Vše pak skvěle doplňují Halounovy grafiky, výborně souznějící s Mišíkovými tóny a slovy.

"S výtvarníkem Karlem Halounem spolupracujeme už spoustu let, vlastně úplně od začátku. Řekli jsme si, že obalu zase dáme formát DVD, do bookletu doplníme texty a to i jejich překlady do angličtiny… až z toho vlastně vznikla kniha poezie. V tomhle formátu se texty čtou lépe; když chceme my starší číst texty v klasickém cédéčkovém bookletu, musíme si na to vzít lupu. Proto tedy větší formát. Myšlenka byla taková: tuhle jakoby knihu si vezmete do ruky, pustíte si desku, pohodlně si sednete, třeba se skleničkou – a vznikne tak hezká chvíle. To bych si přál," říká k pojetí Životního režimu Mišík.

Co se samotné muziky týče, jak už napovídá podtitul Bigbít 1976-2010, najdeme zde skladby ze sedmi Mišíkových řadových alb mapující úctyhodných čtyřiatřicet let Mišíkovy sólové tvorby. Vedle titulní písně nechybí Taxůvka, Bazar, Jednohubky, Šmajdák, Jam session nebo Cajun, tedy rockovky s flamengovským šmakem, národem milované klasické poloakustické "mišíkovky", typické hořkosladké blues i zábavně funkční skoro reggae či skoro jigy.

Z výše uvedeného je jasné, že stejně jako Královský večer, je i Životní režim potěchou pro ucho i oko. Zároveň je tato kompilace také do určité míry i lidskou generační výpovědí hodnou prvotřídního muzikanta, skladatele i básníka a výjimečného člověka, kterým Vladimír Mišík bez sebemenších pochyb je.


Added: 23.05.2018, martin

Related photos