Výroční ceny OSA: triumf Richarda Krajča a pocta Wabimu Daňkovinovinka

Hned tři ceny si na Výročních cenách OSA odnesl Richard Krajčo. Do Zlatého fondu OSA vstoupil Petr Skoumal a skladba Rosa na kolejích od Wabiho Daňka. Zlatou cenu OSA za přínos české hudbě si v letošním roce odnesl Karel Vágner. Operní pěvec Štefan Margita získal Cenu za propagaci a šíření české hudby.

Praha (14. 6. 2018) – Slavnostní předávání Výročních cen OSA proběhlo ve čtvrtek 14. června v Divadle ABC. Ochranný svaz autorský tak ocenil již potřinácté hudební skladatele, textaře a nakladatele, kteří v poslechovosti vynikají nad svými kolegy. „Zakládáme si na tom, že Výroční ceny OSA jsou jako jediné v České republice udělovány na základě zasílaných statistik. Věrně tak odrážejí to, jakou hudbu si kupujeme, posloucháme v rádiu nebo na jaké koncerty chodíme nejvíce,” říká předseda představenstva OSA Roman Strejček.

Jediné kategorie, které nejsou uděleny na základě dat, ale rozhodnutí dozorčí rady OSA, jsou Zlatá cena OSA za přínos české hudbě a Zlatý fond OSA za dlouhodobě nejhranější skladby nebo autory. Ceny neopomíjí ani mladou generaci do 30 let v oblasti vážné i populární hudby. Nejúspěšnějšími mladými autory se stali Sebastian Navrátil za oblast populární hudby a Jiří Najvar za hudbu vážnou. Autoři do 30 let obdrželi od OSA také šek v hodnotě 50 000 Kč.

Výroční ceny OSA spojují umělce napříč hudebními žánry a jsou udělovány v 15 kategoriích. Richard Krajčo byl oceněn jako Nejúspěšnější skladatel populární hudby, Nejúspěšnější textař a jako frontman skupiny Kryštof, která získala ocenění Nejúspěšnější koncert roku. Nejúspěšnějším skladatelem vážné hudby se stal Jan Zástěra, který získal i cenu Vážná skladba roku, kterou byla v roce 2017 Korunovace českých králů. Populární skladbou roku se stala, stejně jako v loňském roce, Pohoda, jejímiž autory jsou Tomáš Krulich (hudba) a Milan Špalek (text). Nejúspěšnějšími autory v zahraničí se stali skladatelka Sylvie Bodorová v oblasti vážné hudby a Zdeněk Gurský v oblasti populární hudby. Jako Nejúspěšnější nakladatel loňského roku byl oceněn Universal Music Publishing.

Autoři a nakladatelé si letos odnesli zbrusu novou cenu, o jejíž podobu se postaral renesanční umělec Milan Cais. Dramaturgie večera a moderování se ujala, stejně jako v loňském roce, dvojice herců z divadla Vosto5 – Ondřej Cihlář a Petr Prokop. V doprovodu Epoque Orchestra vystoupili Žofie Dařbujánová (Mydy Rabycad), Iva Marešová (Precedens), Mirai Navrátil (Mirai), Jindra Polák (Jelen) a Milan Cais (Tata Bojs).

Letošní ročník se konal pod záštitou Ministerstva kultury ČR. Hlavním mediálním partnerem večera byla hudební televize Óčko, která z předávání cen odvysílá záznam. K dalším mediálním partnerům patří Expres FM a Classic Praha.

13. VÝROČNÍ CENY OSA – VÝSLEDKY:

Populární skladba roku – Pohoda, autoři: Milan Špalek, Tomáš Krulich

Vážná skladba roku – Korunovace českých králů, autor: Jan Zástěra

Nejúspěšnější skladatel populární hudby – Richard Krajčo

Nejúspěšnější textař – Richard Krajčo

Nejúspěšnější skladatel vážné hudby – Jan Zástěra

Nejúspěšnější nakladatel – Universal Music Publishing, s. r. o.

Nejúspěšnější mladý autor populární hudby – Sebastian Navrátil

Nejúspěšnější mladý autor vážné hudby – Jiří Najvar

Nejúspěšnější autor populární hudby v zahraničí – Zdeněk Gurský

Nejúspěšnější autorka vážné hudby v zahraničí – Sylvie Bodorová

Zlatá cena OSA – Karel Vágner
Zlatý fond OSA – Autor: Petr Skoumal
Zlatý fond OSA – Skladba: Rosa na kolejích – Wabi Daněk (hudba, text)

Cena za propagaci a šíření české hudby – Štefan Margita

Koncert roku – Kryštof


Added: 15.06.2018, martin

Related photos