KAPELA TERNE ČHAVE VYDÁVÁ NOVÉ ALBUM Balvajnovinka

Jedna z předních tuzemských romských kapel čerpající ve své hudbě z odkazu romské kultury a zároveň kombinuje s funky, ska, balkánu vydává nové album. Album Balvaj vyšlo 18.5.2018.Název desky Balvaj znamená Vítr. Je to univerzální, boží vítr, který žene naše životy kupředu a přináší nové a nové situace a zážitky. Cokoli přivane, i když je to dobré či zlé, musíme brát a vypořádat se s tím. Každá píseň pojednává o životním okamžiku, který zažil člen kapely, nebo jeho blízcí. Je to smrt, narození, pád na dno, nebo výstup na výsluní. Vše je život a člověk nikdy neví, kdy ho vítr zavane zase jinam.

Album obsahuje 13 tracků. Nahráno bylo ve studiu Triton (J. Zámečník) a smícháno a masterováno ve studiu Jamor Studio (O.Ježek). Album vychází na labelu 100PROmotion.

Kapela Terne Čhave představuje na české i evropské hudební scéně zcela jedinečný fenomén. Jako jedna z mála romských kapel se totiž již od počátků, které sahají do 80. let, drží svých romských kořenů, nespokojí se však s nekonečnými variacemi na klasický romský folklór, ale vydává se na svébytnou cestu do různých hudebních oblastí. Jejich vývoj tak směřuje od folku přes world music až po styl, který si příznačně nazvali Rom n Roll. Tento přístup jim v roce 2009 přinesl ocenění Anděl za desku More, love!

K úvodní skladbě alba Vyšus vzniknul animovaný klip. Vyšus je přezdívka kamaráda a zvukaře spolupracujícího s kapelou na předchozí desce. Vypráví příběh, kdy v průběhu nahrávání alba měl Vyšus zdravotní problémy a opravdu si myslel, že umře. Stále však na desce pokračoval. Smrtka vytušila jeho odchod a šla si pro něj. Práce na desce a živá hudba ho však držela. Smrtka chodí a hledá, ale všude nachází jen hrající kapelu, která dá Vyšusovi dostatek času na to aby desku dokončil a tím i našel sílu k pokračování v životě. Než smrtka dojde dolů do sklepa, kde sedí Vyšus u počítače, on už je pryč a smrťák má smůlu.


Added: 22.06.2018, martin

Related photos