Synthpopová písničkářka NEVER SOL vyráží na turné k albu CHAMALEOnovinka

Melancholická synthpopová producentka Sára Vondrášková aka Never Sol vydala v říjnu své druhé studiové album Chamaleo, za které získala nominaci na letošní hudební cenu Anděl. Po úspěšném křtu vyráží tříčlenné těleso s novým repertoárem na koncertní pódia. Turné čítá 14 koncertů po celé České republice, na Slovensku a v Polsku (kompletní soupis všech zastávek najdete níže). Na koncertech se spolu s ní představí také avantgardní čtveřice Acute Dose a projekt Anety Martínkové Margo. Turné zahájí už v úterý 19. března v nově vzniklém prostoru Fuchs2 na pražské Štvanici.

Druhou studiovou nahrávku Chamaleo nahrála Never Sol ve své strahovské audio-botanické svatyni. Album se opírá především o zvuk analogových syntezátorů promítajících se v melancholických harmoniích. Nahrávka přenese posluchače do surrealistických krajin vytvořených spletitým vrstvením zvukových ploch hlasů a syntezátorů. Mezinárodní premiéru mělo Chamaleo na renomovaném Newyorském hudebním blogu INDIE CURRENT.

“Od loňského léta hrajeme v novém složení výhradně písničky z nové desky. Přesto, že zvuk je hodně věrný nahrávce, a používáme i syntezátory, se kterými jsem desku nahrávala, tak písničky ožívají novým životem a často se ubírají úplně jiným směrem. Energie, kterou si společně v rámci koncertů na pódiu předáváme, posouvá desku zase někam dál,” vysvětluje Sára Vondrášková.

Brněnská čtveřice Acute Dose a projekt Anety Martínkové Margo doplní Never Sol na letošním turné na koncertech v Praze, Brně, Zlíně, Ústí nad Labem a v Plzni. “Margo a Acute Dose jsou jedni z mých nejoblíbenějších českých projektů a tak jsem chtěla naši hudbu spojit v rámci koncertů.,” dodává.

Never Sol se uvedla do povědomí fanoušků melancholické hudby svým debutovým albem Under Quiet (2013), které nahrála ve spolupráci s Janem P. Muchowem. V roce 2014 bylo album vydáno v celosvětové reedici německým labelem Denovali Records. Never Sol se v minulých letech zúčastnila prestižní Red Bull Music Academy v Tokyu, vystupovala s elektroakustickym projektem Tomáše Dvořáka Floex a vytvořila hudbu pro několik tanečních představení kolektivu Burkicom. V posledních dvou letech věnovala čas hlavně nahrávání svého druhého alba Chamaleo, u kterého se tentokrát ujala i produkce.

Never Sol vystoupila například na Eurosonic Noorderslag 2018, Pohoda Festivalu, Colours of Ostrava, Electronic Music Festival EMAF Tokyo, Knockdown Centre New York, Open The Portal LA, Stodola Warsaw, Essen Denovali Festival, Haldern Pop Festival a mnoha dalších.

CHAMALEO V RECENZÍCH:

Nahrávka se rozlévá do ambientních rovin, umí však i zatnout drápky a ruchovými či zkreslenými elementy zbortit jinak rozechvělé zvukové linie. Ono celé "Chamaleo" je surrealistická planina zahalená do tmavších odstínů. Never Sol našla svůj vlastní hudební jazyk a natočila křehký noční soundtrack. (Musicserver)

Za pomocí tradičních syntezátorových zvuků skladby důsledně budují svou atmosféru, hrají si s neotřelými samply, vrství snové plochy a elektronický chlad prosvětlují tajuplnými vokály. Investují nemálo fantazie a její schopnost vyžadují i od posluchače. (Headliner)

Pět let strávených po uši v synt'ácích je znát, nahrávka je barevnějsí než ta předchozí, návaznost ale bezpečně jistí vyzrálý zpěv. Chamaleo si víc hraje, a přestože nikam nespěchá, působí živěji. Přibyly rytmické podklady a Never Sol se nebojí napálit osmdesátkový virbl nebo zpívat do uječeného modularního patche. (FULLMOON)


Added: 14.03.2019, martin

Related photos