Festival Ostravské dny už zítra! 10 dnů s hudbou dneška.novinka 21.08.2019, martin

Staré koupelny bývalého Dolu Hlubina se zítra stanou prvním místem, kde se odehraje letošní 10. bienále jednoho z nejvýznamnějších festivalů soudobé hudby na světě – Ostravské dny. Následovat budou tři scény Divadla Jiřího Myrona, řetízkové šatny Dolu Michal, kryté náměstí Trojhalí Karolina, Katedrála Božského Spasitele, Janáčkova konzervatoř nebo Centrum PANT. Rozezní se oba břehy Ostravice a za doprovodu trubky budou motorkáři túrovat americké Harleye. Už několik dní v Ostravě diskutují desítky skladatelů z celého světa o podobách současné „klasické“ hudby, interpreti plní složitý zkouškový plán a do symfonického orchestru zasedá každý den asi 80 mladých hudebníků, včetně špičkových hráčů Ostravské bandy. Přípravy na 14 koncertů a jednu 18hodinovou noc vrcholí. V Ostravě bude za každých okolností rušno! Festival bude probíhat až do 31. srpna. Více na www.newmusicostrava.cz.

„Když neměl Mozart čas napsat sólový part klavírního koncertu, tak ho na premiéře improvizoval a dopsal ho pak. A svět se nezbořil.“
Petr Kotík pro Novinky.cz, 13. 8. 2019

Bienále Ostravské dny jsou hudební, společenskou a uměleckou událostí mezinárodního charakteru, která vrcholí festivalem pro veřejnost. Úplné novinky i cesty do nedávné minulosti nabídne program složený letos z 80 kompozic. Program, který v rámci Ostravských dnů představuje pohled do historie, by byl pro drtivou většinu festivalů odvážných krokem do budoucna. Program s pohledem do budoucnosti uvede nejnovější skladby mladé generace, ale i světově uznávaných umělců, mezi které letos patří např. Christian Wolff, Frederic Rzewski, Chaya Czernowin, Bernhard Lang, Miroslav Srnka, Isabel Mundry nebo Peter Ablinger. Tito a další jsou už na místě a vedle přednášek dohlížejí na nastudování svých kompozic. Jen mezi lety 2018-2019 vzniklo 40 skladeb, které jsou součástí nadcházejících Ostravských dnů a z velké části byly komponovány s myšlenkou na toto bienále. Pozornost bude také zaměřena na první polovinu šedesátých let a ikonické skladby Terry Rileyho, Roberta Ashleyho, La Monte Younga, Aloise Háby nebo György Ligetiho.

NĚKOLIK NEJ… FESTIVALU OSTRAVSKÉ DNY 2019:
NEJ-starší skladba je od Magdaleny J. Beyer, první známé dílo pro nástroje s elektronikou (1938)
NEJ-delší kompozice je trio For Philip Guston Mortona Feldmana a potrvá 5 (!) hodin bez přestávky
NEJ-novější dílo je Petra Kotíka pro houslistku Hanu Kotkovou a Ostravskou bandu, dopsáno dnes
NEJ-kurióznějším koncertním nástrojem je jemenský šofar z rohu antilopy, hraje skladatel Alvin Curran
NEJ-dražší stroj v partituře: Harley-Davidson motocykl. Potřebujeme jich devět
NEJ-delší ticho je v symfonii: Monotone-Silence konceptualisty Yvese Kleina, trvá 20 minut
NEJ-více klavírů je ve skladbě Julia Eastmana Crazy Nigger čtyři koncertní křídla a s těmi souvisí
NEJ-větší počet současně vystupujících hráčů na klavír, v závěru skladby jich bude 17
NEJ-rockovější kus je od Petera Ablingera a jmenuje se Black Series
NEJ-vytíženějším klavíristou je Daan Vandewalle. Hraje rozsáhlé skladby Rataje, Rzewského a Currana
NEJ-méně slov na největší ploše zpívá operní diva Claudia Barainsky ve Feldmanově opeře Neither
NEJ-větší počet mladých skladatelů vystoupí na koncertě Last call na Janáčkově konzervatoři
NEJ-rozsáhlejším koncertním prostorem je dvojlodní zastřešené náměstí Karolina, má 4 500 m2
NEJ-oblíbenější múza skladatele Salvatore Sciarrina je mezzosopranistka Anna Radziejewska
NEJ-mladším skladatelem Ostravských dní je 20letý Michael Gancz (Izrael/USA)
NEJ-více českých hráčů vystoupí v Symfonickém orchestru Českého rozhlasu na závěr OD
NEJ-náročnější skladba festivalu je od Bernharda Langa s basklarinetovým sólem Garetha Davise


Permanentka na všechny koncerty je ke koupi za 850 Kč. Sleva pro studenty, seniory, ZTP/P činí 150 Kč z ceny permanentky. Ceny jednotlivých koncertů jsou uvedeny na našich webových stránkách. Vstupenky je možné zakoupit v síti GoOut.

Festival Ostravské dny se koná za podpory statutárního města Ostravy, Ministerstva kultury ČR, Moravskoslezského kraje, Česko-německého fondu budoucnosti, společnosti SATUM a díky dalším institucím, nadacím i podpoře soukromého sektoru. Za kontinuální velkorysou pomoc Ostravskému centru nové hudby děkujeme Liboru Winklerovi.

Ostravské dny probíhají ve spolupráci s Trojhalím Karolina, Národním divadlem moravskoslezským, Janáčkovou konzervatoří v Ostravě, Provozem Hlubina a spolkem Bludný kámen.

Pořadatelem festivalu je Ostravské centrum nové hudby. Informace o festivalu a dalších projektech jsou k dispozici na webových stránkách www.newmusicostrava.cz a také na facebooku.