Zeurítia vydává album TEMPERA plné latinskoamerických rytmů, improvizace a pozitivních vibracínovinka 22.10.2019, martin

Zpěvačka Zeurítia (vlastním jménem Vendula Šmoldasová) vydala své třetí album s názvem TEMPERA. Novinkové CD je pozoruhodným mezinárodním projektem, který přináší svěží fúzi brazilské bossa novy a jazzu v unikátní kombinaci zpěv, akustická kytara a perkuse. Nejbližší příležitost vychutnat si naživo Zeurítiin osobitý pěvecký projev se naskytne 7. listopadu, kdy koncertuje v pražském jazz klubu U Malého Glena.

Zeurítia vešla ve známost, kromě jazzu, především zpěvem brazilské bossanovy v autentické portugalštině (album ZEURÍTIA, Animal Music, 2008) a vlastní tvorbou na pomezí folku, popu, bossy a jazzu (album WEIGHTLESS, NEWPORTLINE, 2014). Novinka TEMPERA (NEWPORTLINE, 2019) obsahuje jazzové standardy v brazilském pojetí v podání odlehčeného tria s italským bubeníkem specializujícím se na brazilskou sambu Francescem Petrenim a naším předním jazzovým kytaristou Liborem Šmoldasem, zpěvaččiným manželem. Skladby z nového alba v této špičkové hudební sestavě zazní v dubnu příštího roku na dvou prestižních festivalech – v Trutnově na JAZZINCI a na Polička jazz festivalu.
Album TEMPERA je specifické výběrem písniček, přináší skladby původně napsané ve tříčtvrtečním metru (valčíky) přearanžované jako čtyřčtvrteční bossanovu či sambu. Celkem se jich na CD sešlo 14, včetně tří s českými texty Jakuba Doležala. „Název Tempera naznačuje charakter desky – barvy, prolínání, temperament, živost, dynamiku i střídmost a lehkost. Dalším symbolickým rozměrem alba je číslo tři. Jde o mou třetí desku, byla natočená třemi muzikanty a obsahuje skladby původně napsané na tři doby,“ podotýká Zeurítia. O vydařený vzhled alba se postarali fotograf Antonín Lavrenčík a grafička Yvone Baalbaki.

CD TEMPERA je v prodeji výhradně na webových stránkách zpěvačky na http://www.zeuritia.com/. Ukázka z alba, píseň s názvem Always, je dostupná k poslechu na portálu Soundcloud: https://soundcloud.com/zeuritia/always.

Zeurítia je česká jazzová a bossanovová zpěvačka, která se obklopuje špičkovými muzikanty naší jazzové scény. Vystudovala jazzový zpěv na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka. Koncertuje nejen v českých klubech, ale i v Evropě (Irsko, Polsko, Maďarsko, Francie), v Austrálii a USA. Účastnila se jako student mnoha jazzových workshopů a soukromých lekcí v New Yorku (Peter Eldridge, New York Voices), Německu a Anglii (Pete Churchill, Guillermo Rozenthuler, Tina May) či Austrálii (Ingrid James, Michelle Nicolle). Její alba bývají velmi příznivě přijata fanoušky i kritiky, kteří v jejím zpěvu oceňují především lehkost, hravost a procítěný projev. S manželem, kytaristou Liborem Šmoldasem, má tři syny. Zeurítia, vedle svých koncertních a studiových aktivit, dvakrát měsíčně vede workshop Zpívání v kruhu pro těhotné v Centru Propojení s důvěrou na Letné.