Jedinečný filmový portrét kytarové legendy Petera Jurkoviče v PLZNI a Českých Budějovicíchnovinka

V říjnu tohoto roku měl premiéru celovečerní dokument Bluesman, který je o jedinečné osobnosti Peterovi Jurkovičovi (1951–2015). Film vznikl díky obrovskému nadšení fanoušků, kteří měli Petera rádi.

Projekce v plzeňské Papírně (Zahradní 173/2, 326 00 Plzeň 2-Slovany) Výstava kytar, debata s tvůrci, koncert Marcus Jurkovič & Motion Food. Ve středu 27. 11. od 19:00 hodin.

19. 12. 2019 od 19:00 hodin České Budějovice, Highway 61, Projekce a koncert kapely Marcus Jurkovič a Motion Food

Více než hodinový film o Peterovi Jurkovičovi, je skvělým portrétem o této renesanční osobnosti, který ocení nejen fanoušci kytar, ale i milovníci skvělé hudby.

Bluesman – film (nejen) pro milovníky kytar a blues

Billy Gibbons ze ZZ TOP nebo Eric Clapton mají jedno společné. Elektrické kytary od českého výrobce Petera Jurkoviče. Na motivy jeho příběhu vznikl film, který mimo jiné dokazuje, že blues je nejen hudebním, ale i životním stylem.

Elektrické kytary byly v době socialistického Československa úzkoprofilové zboží, a když je nešlo za železnou oponou koupit, bylo třeba si je vyrobit. RNDr. Peter Jurkovič (1951–2015) svým téměř vědeckým přístupem dosáhl v tomto oboru jedinečnosti. Většina z jeho výroby skončila v rukou českých hudebníků, počínaje baskytaristou Vladimírem „Gumou“ Kulhánkem a konče Jankem Ledeckým. Kytary vyrobené ve spolupráci s výtvarníkem a designérem Stefanem Milkovem objevili na přelomu tisíciletí i světoví kytaristé Billy F. Gibbons ZZ Top, Eric Clapton nebo Jeff Beck. Peter Jurkovič nebyl pouze výrobce kytar, ale také výrazný autor hudby i textů pro kapely Bluesberry, Tucet, Žáha, Jurkovič & Motion Food a další. Dokument o jeho cestě k dokonalé kytaře, ale i o atmosféře osmdesátých a devadesátých let natočil jako svůj debut režisér a producent Michal Rákosník.

Trailer k filmu:


„Chtěli jsme filmem přiblížit nezapomenutelnou osobnost Petera Jurkoviče, připomenout jeho skvělé kytary, kterých vyrobil zhruba tisíc a ukázat, jak se jeho životní pohled odrážel i v jeho práci. Měli jsme poměrně hodně archivních materiálů, na kterých Peter sám vypráví nejen o výrobě kytar, takže jsme mohli krásně zrekonstruovat jeho příběh,“ představuje dokument režisér Michal Rákosník.

„Blues je jasný, ale neuchopitelný pocit“, říká ve filmu Ivan Hlas a své životní blues, ke kterému neodmyslitelně patří kytara, vypráví mimo Petera Jurkoviče i Stefan Milkov, Billy F. Gibbons, Petar Introvič, Norbi Kovács, Marek Hlavica, Janek Ledecký a další Jurkovičovi spolupracovníci, přátelé a rodina.

„Menší premiérové turné na podzim tohoto roku, kde v po promítání filmu proběhne i debata s tvůrci, výtvarníkem a designérem kytar Stefanem Milkovem a bluesový koncert v podání kapely Marcus Jurkovič & Motion Food s hosty. Podrobnosti najdete na stránkách k filmu www.bluesmanfilm.cz,“ dodává ještě Michal Rákosník.


Added: 19.11.2019, martin

Related photos

fotofoto

Fotografie: M.Jurkovič