Jaromír Nohavica v lednu v Divadle Viola: Vyznání Básníkům české země a vzpomínky Archiv pod lupounovinka

Jaromír Nohavica se po roce, kdy mu po tři večery nadšeně tleskal vyprodaný sál, vrátí 26., 27. a 28. ledna na jeviště Divadla Viola. Oblíbený písničkář a básník se do intimního prostoru Violy uchýlí se svým vyznáním Básníkům české země a vzpomínkami Archiv pod lupou.

„Láska je jak kafemlýnek, všecko semele, sáhne do vzpomínek...“ Ano, v neděli 26. a v úterý 27. ledna se bude vzpomínat a samozřejmě zpívat. Pořad Jaromír Nohavica – Archiv pod lupou nabídne písně, které sluší kytaře a Viole možná víc než velké koncertní sály. Vzácná příležitost nahlédnout do soukromé knihovny a do srdce Jarka Nohavici se naskytne v pondělí 27. ledna. Jak on sám poznamenal během svého prvního hostování ve Viole, jsou básně, které se čtou, a ty, které se musí říkat nahlas. A právě ty druhé si vybral pro svůj pořad Básníkům české země. Verše Máchy, Gellnera, Seiferta, Vrchlického, Nezvala, Halase, Ortena a dalších s mimořádnou působivostí recituje i zpívá. Koncert uvede originální Nohavicova přednáška na téma: Za tajemstvím Slezských písní aneb Jak se o Bezručovi v čítankách nepíše.

Divadlo Viola
Viola se na divadelní mapě Prahy těší výlučnému postavení. Někdy bývá trefně označována jako nejmenší velké divadlo v Praze. Nikdy neměla stálý herecký soubor, ale vždy zde vystupovaly velké herecké hvězdy. Útulný prostor nevelkého sálu přímo v centru metropole, na Národní třídě, je už 56. sezonu dějištěm intimních setkávání diváků s uměním. Od roku 1963, kdy se v tehdejší Poetické vinárně Viola konalo první představení, repertoár staví na myšlenkové, autorské, inscenační kvalitě a na výtečných hudebních a hereckých výkonech, které jsou pro diváky zdrojem intenzivních zážitků. Dramaturgický záběr sahá od scénických čtení přes komorní dramata až po rozverné kabarety. Soboty patří rodinám s dětmi – především pohádkovým představením. V předsálí divadla návštěvníci najdou každý měsíc novou výstavu.

Jedinečná atmosféra do Violy přitahuje nejen diváky, ale také velké osobnosti uměleckého světa. K legendám, které se sem rády vracely, patřili Radovan Lukavský, Zdeněk Štěpánek, Eduard Kohout, Karel Höger, Rudolf Hrušínský, Dana Medřická, později Jan Kačer, Jana Hlaváčová, Hana Maciuchová, Boris Rösner či Eliška Balzerová. V současné době na jevišti Divadla Viola excelují Bára Hrzánová, Taťjana Medvecká, David Prachař, Luděk Munzar, Marek Eben, Tereza Kostková, Petr Kostka, Josef Somr, Tatiana Vilhelmová a další, včetně členů nejmladší herecké generace, jako jsou Berenika Kohoutová nebo Máša Málková.


Added: 03.12.2019, martin

Related photos