Entwine - zážitek z koncertu Ivy Bittovénovinka 08.05.2014, martin

Jít na koncert Ivy Bittové je vždy sázka na jistotu - člověk dostane kvalitní ( nejen ) hudební zážitek. Na její koncerty chodím s menšími přestávkami už snad více než 15 let, byly časy, kdy jsem nevynechala ani jeden její koncert v Bratislavě.

Iva Bittová nedávno vydala u Pavian records (sk značka ) svoje sólové album Entwine ( Proplétám ) a písně z něj tvořily gro koncertu v Malém evangelickém kostele v Bratislavě. Toto místo bylo výbornou volbou, lidí se sem vešlo snad něco málo přes 100 a komorní atmosféra slušela duchu písní alba. Bittová zraje jako víno. Některé písně vznikaly několik let a jak sama při jedné uvedla, stále s ní není spokojena a výsledek postupně piluje. Koncert otvírala svou úpravou (slovenské) lidové písničky, těch tam zaznělo několik a jak sama říká, je to pro ni od dětství velký zdroj inspirace, protože mnohé zná ještě od svého otce, hudebníka. Silné momenty přišli s písněmi Crying a Farewell, když hlediště téměř ani nedýchalo. Nechyběly ani improvizace, romské melodie a dokonce vyzvala posluchače, ať zpívají s ní, například píseň Huljet.

Líbí se mi, že se nebere zcela vážně , že dokáže zpívat o vážných věcech i s nadhledem a humorem, ale bez toho, aby je zesměšnila.

Dva zajímavé momenty koncertu: když se k jejímu zpěvu přidal ptáček z kostelní zahrady a když při písni Crying v krátké pauze bylo slyšet zvenku dětský pláč .
  
Skvělé je, že během koncertu nešetřila slovem a vyprávěla publiku o písničkách a o tvorbě, o tom, jak vnímá hudbu .

Název titulní písně alba - Entwine / Proplétám dokonale vystihuje ducha koncertu a vlastně podle mne i její tvorby - proplétá motivy lidovek , romských písní, vážné hudby, jazzu, trochu herectví, nálad, jednou používá hlas jako housle, jindy zní jako stará žena.
 
Na novém albu je taková jak ji známe, a přece zase nová. Přicházejí nová témata, s víkem, se zážitky ze zemí, které navštěvuje.

Na podzim ve Staré tržnici v Bratislavě představí s orchestrem a dětským sborem skladby z alba Zvon a já se už teď těším, protože vím, že to bude zase silný hudební zážitek.

Autor článku: Monika