HLASOVÁNÍ DO ANDĚLŮ JE V PLNÉM PROUDU. PŘIBUDE SLOVENSKÁ KATEGORIEnovinka 13.01.2020, martin

Nominace devětadvacátého ročníku prestižních cen Anděl Coca-Cola 2019 budou zveřejněny

22. ledna. Jednou z novinek je ocenění slovenského alba roku.

„Slovenská hudba v Andělech rezonovala jen v prvním ročníku, kdy se stal zpěvákem roku Pavol Habera. V uplynulém roce jsme vzpomínali na třicet let od Sametové revoluce, proto jsme se rozhodli symbolicky připomenout, že společný stát se sice rozdělil, ale scény české a slovenské hudby si zůstaly blízké a vzájemně se ovlivňují,“ vysvětluje zavedení nové kategorie Slovenské album předseda rady České hudební akademie Honza Vedral.

Nově zřízená cena se bude řídit stejnými pravidly jako žánrové kategorie Andělů, ve kterých o nominovaných i vítězích rozhodují specializované akademie tvořené odborníky napříč branží i samotnými muzikanty. „Jako garanta Slovenského alba jsme oslovili rádiového dramaturga Romana Juhase a o výsledcích rozhodne jím sestavená akademie slovenských odborníků,“ dodává Vedral.

V rámci slavnostního ceremoniálu Andělů budou vedle hlavních kategorií Album, Skladba, Skupina, Sólový interpret, Sólová interpretka, Objev, Videoklip a Síň slávy znovu předány i všechny ostatní žánrové ceny. „Garantem folkové a jazzové kategorie je Milan Tesař z rádia Proglas. Alternativu a elektroniku zaštítili Michal Pařízek z časopisu Fullmoon společně se Zdeňkem Lichnovským z Radia 1, rockovou kategorii Petr Adámek z časopisu Fakker, kategorii Rap Matěj Kretík z The Mag a Klasiku Michaela Vostřelová z časopisu Harmonie. Celkově se tedy letos bude předávat patnáct sošek anděla hrajícího na šalmaj,“ upřesňuje předseda rady České hudební akademie Honza Vedral.

Právě v těchto dnech běží první kolo hlasování, ve kterém členové České hudební akademie a dílčích žánrových akademií rozhodují o interpretech, kteří v jednotlivých kategoriích postoupí do druhého kola hlasování a mohou se tak stát nástupci loňských držitelů ocenění, kterými se staly kapely Lucie, Monkey Business či The Atavists, sošky si odnesli také Barbora Poláková, Miro Žbirka, Floex & Tom Hodge, Žamboši, Dorota Barová, Ty Nikdy a Česká filharmonie. Jména všech nominovaných budou oznámena ve středu 22. ledna na tiskové konferenci.

V radě ČHA kromě Honzy Vedrala tentokrát zasedli šéfka ČNS IFPI Petra Žikovská, pořadatelka cen Lucka Hájková, hudební publicista Josef Vlček, kreativní producent České televize Jan Potměšil a loňský laureát Síně slávy Michal Prokop.

„Stejně jako v minulých letech i tentokrát připravujeme pro slavnostní ceremoniál řadu netradičně pojatých vystoupení, šitých na míru přímo této příležitosti, ve kterých se objeví interpreti, jejichž hudební počiny v uplynulém roce nešlo přeslechnout. Těšíme se z toho, že budeme moct naplno využít potenciálů nového prostoru a že máme letos poprvé možnost přivítat na cenách i veřejnost. Určitě je na co se těšit a věříme, že bude i na co vzpomínat,“ doplňuje pořadatelka Lucka Hájková.

Slavnostní ceremoniál Cen Anděl Coca-Cola 2019, které vyhlašuje Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu (ČNS IFPI), se bude konat 31. března 2020 v nové pražské hale O2 Universum. A již tradičně jej v hlavním vysílacím čase v přímém přenosu odvysílá ČT1.

Galavečer je nově otevřen i veřejnosti, lístky za 990 korun jsou v předprodeji v síti Ticketmaster. Titulárním partnerem je Coca-Cola, hlavním mediálním partnerem Evropa 2.

www.ticketmaster.cz/artist/ceny-andel-vstupenky/1019865