Hudební dokument Kluci od Metuje i aktuální živé DVD mapují desetiletou kariéru Malina Brothersnovinka 13.01.2020, martin

Hvězdná bluegrassová a country kapela Malina Brothers oslavuje letos deset let existence. Výročí si připomíná hudebním dokumentem Kluci od Metuje, živým DVD a zároveň vyráží v lednu na turné. Když se přitom před celou dekádou boční projekt nejlepších sidemanů české country, bluegrassové a folkové scény formoval, ani samotní muzikanti projektu velkou životnost nedávali. Jejich raketový start, zcela vyprodané koncerty, turné v USA, tři alba nebo spolupráce s Dylanovým spoluhráčem Charliem McCoyem či zpěvačkou Kateřinou García nakonec z kapely udělaly fungující a svébytné hudební těleso. Jejich hudební cestu nyní shrnuje i DVD a CD Malina Brothers, 10 let na scéně, které je záznamem z vyprodaného brněnského Sono Centra. Kapela jeho vydání podpoří tříměsíčním turné. Předprodej vstupenek je na www.malinabrothers.cz.

Hudební dokument Kluci od Metuje:Každý, kdo alespoň sběžně sleduje českou folkovou, country nebo bluegrassovou scénu, nemohl nenarazit na příjmení Malina. Geniální bratři, bendžista Luboš (Druhá Tráva), kytarista Pavel (např. Věra Martinová, Žalman a spol.) a houslista Pepa (např. Jimmy Bozeman, Cop…) se totiž za několik posledních dekád objevili jako hudebníci či producenti snad na všech důležitých albech tohoto žánru u nás. Jaká byla hudební cesta sourozenců a jejich kamaráda kontrabasisty Pavla Peroutky, se kterým vytvořili projekt Malina Brothers, nyní ukazuje hudební dokument Kluci od Metuje.

„Krátký film vypráví příběh, jak jsme se dostali k muzice a jak jsme nakonec skončili jako spoluhráči nebo producenti umělců jakými jsou Lucie, Waldemar Matuška, Pavel Bobek, Wabi Daněk,Věra Martinová nebo Lenka Filipová. A jak nás životní cesty zase svedly do jedné kapely,“ popisuje houslista Pepa Malina.

Dokumet připomíná rovněž hudebníky, kteří Malina Brothers hudebně ovlivnili, ukazuje pohled do zákulisí koncertů a studia nebo diváky zavede na turné po USA. Zabývá se částečně také historií české bluegrassové hudby za minulého režimu nebo mapuje třeba úsměvné pokusy Luboše Maliny, jak utéct z armády.

„Malina Brothers je pro mě jako si zahrát si v hospodě. Akorát jsme tu muziku vzali na pódium a dali jí lepší kabát. Ale je to něco, co naše posluchače vyloženě baví, a to nás naplňuje,“ říká bendžista a výtvarník Luboš Malina, který svými grafikami doplnil booklet aktuálního CD a DVD Malina Brothers, 10 let na scéně. Jde o záznam z brněnského Sono Centra, kdy s kapelou vystoupili jako hosté Charlie McCoy a Kateřina García. DVD zároveň vychází v limitované edici s vloženými, číslovanými originálními grafikami. Kapela ho pokřtí 27. února v pražském Divadle Hybernia s hosty Kateřinou García a Františkem Černým z Čechomoru.