Tonya Graves zpívá s českými Vanua2 v bislámštině. Písničku Think Different už hrají rádia v Oceániinovinka

Slyšet v rádiích v ostrovním státě Vanuatu v Oceánii písničku české kapely? Doposud těžko představitelná situace. To se ale nyní mění. Zdejší stanice totiž v zemi východně od Austrálie postupně nasazují skladbu české kapely Vanua2 s hostující Tonyou Graves. Píseň Think Different přitom vznikla spontánně během pár hodin ve zkušebně kapely a video k ní ve stejný den v jedné z nymburských kaváren natočil režisér Misha Pekárek. Po nahrání na kanál YouTube si ji začali stahovat rádiový dramaturgové na Vanuatu, aniž by o tom kapela věděla. Na facebooku navíc přibývají videa zdejších obyvatel, kteří si Think Different zpívají.
Autorem písničky je zpěvák Yannick Tevi, který z Vanuatu pochází a do Česka se přiženil. S bývalými spoluhráči Radima Hladíka založil kapelu Vanua2, se kterou před pár dny vydali debutové EP. Think Different ho napadla teprve před několika týdny, když už bylo EP venku. „Tento týden jsou na mém rodném Vanuatu volby. Napadlo mě napsat písničku, ve které bych lidi nabádal, aby k volbám šli a volili v nich zodpovědně. Něco jako dělá tady v Česku třeba David Koller a jiní umělci. Nepropaguji tím žádnou stranu nebo hnutí,“ popisuje zpěvák Yannick Tevi.Přestože běžně zpívá anglicky, Think Different napsal ve svém rodném jazyce bislámštíně. Ta je z více jak 95 procent tvořená ze slov anglického původu; zbytek v sobě spojuje několik desítek výrazů z francouzštiny, stejně jako některá slovíčka zděděná z různých jazyků Vanuatu. Výslovnost Bislámštiny se musela kvůli natáčení naučit i Tonya Graves. „Tonya přišla na náš koncert a já jsem jí o pauze popisoval svůj nový song. Nápad se jím moc líbil a další den večer jsme seděli v kavárně v Nymburce a měli vše natočené i s klipem,“ usmívá se Tevi a dodává další historku. „Skladbu jsme dali na sociální sítě večer a hned ráno mi psala sestra z Vanuatu, že ji slyšela hrát z rádia po cestě do práce. Přitom jsem písničku nikam neposílal. Lidé v rádiích si stáhli zvukovou stopu sami z YouTube,“ doplňuje.

Kapela Vanua2 zaujala fanoušky energickými koncerty a chytlavým pop-rockovým repertoárem v angličtině. Přestože jde o nové jméno na české scéně, daří se jí vyprodávat všechna klubová vystoupení. Skupinu tvoří rytmika legendárního Blue Effectu, bubeník Václav Zima, baskytarista Wojttech Říha a klávesista Vít Beneš, který se v sestavě kapely Radima Hladíka rovněž objevil. Trojici muzikantů doplnil kytarista Roman Helcl (November 2nd, Anna K.) a kytarista a zpěvák Yannick Tevi.


Added: 19.03.2020, martin

Related photos