Singl Přání otevírá příběh Nového rokunovinka 29.12.2020, martin

Poslední den tohoto roku spatří světlo světa singl Přání z dílny nadžánrové kapely Nebeztebe. Konec kalendáře si skupina nevybrala náhodou – v Přání se zrcadlí silvestrovský text a otevírá nenápadný novoroční příběh. Brněnská kapela, která v minulosti například vyhrála soutěžní festival Porta, tímto vypouští do světa svou první vlaštovku z chystaného alba Zásobování duše.

Singl vyjde 31. prosince na platformě Supraphonline.cz a v následujících týdnech také na YouTube. Na něm se mohou fanoušci kromě samotné písně těšit i na videoklip.V baladě Přání spojili Nebeztebe tichou silvestrovskou báseň Martiny Holánkové s novoročním textem a hudbou frontmana kapely Štěpána Sundream. „Přání je nejkrásnějším důkazem tvůrčí síly naší mysli. Předchází změnám a je tím nejintimnějším dárkem, který můžeme věnovat sobě i ostatním. Na přelomu kalendáře jsme se jím rozhodli otevřít nenápadný novoroční příběh, který se umí dotknout srdce i duše,“ říká Štěpán Sundream.

Kromě Přání nabídne Nebeztebe na své multižánrové desce dalších osm písní. Mezi nimi například instrumentálku Robin v dešti, téměř hip-hopovou Zvonkohru, vzletný finálový opus Racek či závěrečnou taneční Srdcovku. Jednotlivé písně propojí mezihry a na desce zazní kromě češtiny také angličtina či ruština. „Album roste ze tmy a přítmí do svítání a má své velké finále. Zásobování duše má v sobě přelom, který přichází spolu s posledním zpěvem právě v singlu Přání“ dodává Štěpán.

Nebeztebe budují už několik let vlastní zvukový svět, spojující prvky acoustic, beat, folku, fussion a popu se skladebností vážné a filmové hudby. Jejich nové písně se svou křehkostí a svobodou řadí k pomyslném tvůrčímu prostoru zahraničních autorů, jakými jsou Sting či Enya, z domácích pak Dan Bárta & Illustratosphere nebo Roman Dragoun.

V minulosti vydala kapela singly jako Něžné přepadení, Cikánská či Babylon. Do širšího povědomí se Nebeztebe zapsali svým úspěchem na nejstarším českém hudebním festivalu Porta, kde v roce 2013 zvítězili v jihomoravském kole a o dva roky později i v kole národním.

Základem tohoto hudebního tria je autor, zpěvák a multiinstrumentalista Štěpán Sundream, hrající zároveň kytarovou, basovou a rytmickou linku. Nad nimi se do vokálních sestav rozrůstá zpěv Terezy Šlahařové a její smyčcové sekce na housle ukazují plně využité klasické hudební vzdělání. V souladu s tím zaznívá mandolína Jana „Yettyho“ Vrtěny, který svým experimentálním přístupem nechává hudbu ve správný čas až rockově zmohutnět.

Ani u toho však současné Nebeztebe nekončí. Při práci na albu přibyly k původnímu zvuku další elektronické zvuky a efekty z dílny producenta Honzy Shannyho Fňukala, mastering ošetřil Boris Carloff.