DAGMAR VOŇKOVÁ DOSTALA K NAROZENINÁM NOVÝ VIDEOKLIP. CHYSTÁ SE VYDÁNÍ ALBA „ARCHA“ NA VINYLUnovinka

Dnes, 13. května, slaví legendární zpěvačka a kytaristka Dagmar Voňková narozeniny. Producent a vydavatel jejího posledního alba ARCHA, Petr Ostrouchov, jí spolu s režisérkou Majou Hamplovou připravili dárek – videoklip k písni „Tobě“, kterou na albu zpívá v doprovodu osmičlenné kapely a v aranžmá Marcela Bárty (Vertigo). Album ARCHA vyšlo na podzim loňského roku a okamžitě se setkalo s nadšenými ohlasy kritiků i posluchačů. Bylo nominováno na cenu Anděl v kategorii "folk" (vyhlášení cen proběhne na konci května). Do hlavní a jediné role osmiminutového jednozáběrového filmu obsadila Maja Hamplová (mimo jiné nositelka ceny Anděl za videoklip Vladimíra Mišíka k písni „Jednou“) svou kamarádku a skvělou herečku Elišku Křenkovou, nositelku ceny Český lev za film „Všechno bude“. Kameramanem videoklipu je Martin Douba, choreografkou Jana Burkiewiczová. Natáčelo se v neděli 9. května 2021 v křivoklátských lesích, v první den letošního letního počasí. Videoklip, stejně jako píseň „Tobě“, je nositelem silného lidského příběhu. Dagmar Voňková ji napsala ve stejně mladém věku, ve kterém se nyní nachází režisérka klipu i jeho hlavní protagonistka. „Je to pro mě okamžik, zastavení, prožití staré bolesti a neuvěřitelná síla jít dál. Probuzení dávné chuti hrát si. Eliška tedy měla za úkol nehrát, ale celou svou osobností být a prožít si bolest i svobodu po svém“, řekla o klipu jeho autorka Maja Hamplová.Album ARCHA je záznamem unikátního koncertního vystoupení, na němž Dagmar Voňkovou, jinak bytostnou sólistku a solitérku, v roce 2018 v pražském Divadle Archa doprovodila osmičlenná kapela složená z vynikajících hudebníků a hostující Lenka Dusilová. Album zaznamenalo výborné ohlasy: „Archa Dagmar Voňkové je víc než živák. Jde o přehlídku dokonalosti. Podobně podařených a vznešeně znějících, ale zároveň autentických a původních desek vychází zatraceně málo.“ (Antonín Kocábek, Headliner); „Toho večera se v Divadle Archa tleskalo dlouho a vestoje. Je dobře, když si můžeme připomenout, že tomu tak bylo plným právem.“ (Ondřej Bezr, Lidové noviny); „Archa má energii a žár, který dokáže člověka úplně pohltit a strávit. Poslech tohoto alba je svým způsobem očistný proces. Neslyšel jsem v loňském roce album, jež by mne fascinovalo a očarovalo víc.“ (Milan Bátor, Český rozhlas Vltava); „Tato koncertní nahrávka je událostí stejně mimořádnou jako koncert samotný, je připomínkou jednoho z největších domácích talentů uplynulého půlstoletí.“ (Petr Frinta, Deník N). Sama Dagmar Voňková o albu (v rozhovoru s Lenkou Dusilovou pro Magazín UNI) řekla: „Musím ti říct, že jak jsem výjimečně měla možnost hrát s opravdu úžasnými muzikanty, tak je to úplně nejblíž mým představám. Nevím ani, komu poděkovat. Jim všem. A někam nahoru. Že se to sešlo a že jsem měla možnost tak zestárnout a takový zážitek dostat k narozeninám“.

Vydavatelství Animal Music nyní chystá vydání alba ARCHA na dvoj-vinylu o celkové stopáži 72 minut v limitovaném nákladu 500 kusů. Protože jde o velmi nákladný podnik, prosí příznivce Dagmar Voňkové o finanční podporu prostřednictvím projektu založeného na portálu Donio Plus při příležitosti premiéry videoklipu „Tobě“. Podpořit vydání alba na vinylu je možné zde: https://www.donio.cz/archa

Dagmar Voňková se na české hudební scéně objevila v 70. letech jako členka volného sdružení Šafrán, tedy v hudebním undergroundu, mezi umělci nepohodlnými minulému režimu, kteří pouze nesnadno vydávali své nahrávky. Proslavila se jak unikátní hrou na kytaru a expresivním zpěvem, tak svébytným přístupem k tvorbě písní, vycházejících často z lidových motivů. V 80. letech vydala dvě přelomová alba „Dagmar Andrtová-Voňková“ (1986) a „Živá voda“ (1989) a okamžitě zaujala i zahraniční publikum. Vystupovala na festivalech po celém světě, populární je dodnes například v Japonsku. V 90. letech navázala albem „Voliéra“ (1996), několika kolekcemi, vydáním živých snímků z dánského Skagenu na albu „Dagmar Andrtová“ (1996) a zahraničními vydáními svých alb. Po roce 2000 vyšla alba „Slunci ležím v rukou“ (ve spolupráci se Zdeňkem Zdeňkem, 2008) a „Hostina“ (2017), nominovaná na cenu Anděl. Nakladatelství Galén vydalo v roce 2010 sbírku textů a básní Dagmar Voňkové „Listí“. V roce 2018 se uskutečnil unikátní koncert Dagmar Voňkové v pražském Divadle Archa v rámci festivalu Struny podzimu, na němž zpěvačku v jakémsi „best of“ výběru z jejího repertoáru poprvé v životě doprovodila kapela. Záznam koncertu vyšel na oceňovaném albu „Archa“ (2020), nominovaném na cenu Anděl. Publicista Jiří Moravčík výstižně charakterizoval osobnost Dagmar Voňkové takto: „Znát dávní pohané kytaru, hráli by na ni určitě jako Dagmar Voňková. Překotně trhavě, v touze vykřičet se, vytěsnit ze sebe žal i nezvladatelné emoce nebo naopak sotva slyšitelně, jemnými dotyky rozeznívat struny, jako když se trhá pavučina, a kolébat tak sebe i své blízké, ale i právě příchozí. Bez jakýchkoliv pravidel, z hloubi své duše a v sounáležitosti s vlastním rozpoložením“.


Added: 13.05.2021, martin

Related photos