Muzikál JOHANKA Z ARKU Ondřeje Soukupa a Gábiny Osvaldové vychází poprvé na vinylu, a to i s cennými bonusynovinka 11.06.2021, martin

Muzikál Johanka z Arku, jedno z nejlepších původních děl tohoto žánru u nás, vychází na dvojvinylu. Svým autorům – skladateli Ondřeji Soukupovi a textařce Gábině Osvaldové – vynesl uznání v mnoha zemích světa, hlavní protagonistce prvního nastudování - Lucii Bílé - Cenu Thálie. Highlights na právě vydaném dvojvinylu doplňují bonusy ze španělské a anglické verze a vychází tak trochu i k sedmdesátinám Ondřeje Soukupa.„Johanka z Arku měla premiéru 31. března 2000. Asi deset měsíců předtím jsem se zavřel ve svém studiu a začal skládat. Měl jsem před sebou Gábininy velmi chytré, poetické, a přitom brutálně pravdivé texty, které ale byly často nepravidelné a alespoň přibližnou formu písně většinou nedodržovaly. Nebylo to jednoduché je zakomponovat do hudby, ale na druhou stranu pomáhaly mé snaze napsat muzikálovým klišé se vyhýbající, pokud možno atypický, muzikál. Jak se blížila premiéra, emoce rostly, pochybování a hádky byly na denním pořádku. Velmi vypjaté, ale zpětně nezapomenutelné období,“ vzpomíná na dobu vzniku skladatel a přiznává: „Po premiéře jsem si připadal jako ve vakuu. Cítil jsem se jako malé dítě, kterému ukradli hračky. Nevěděl jsem, co mám se sebou dělat.“

Johanka se hraje už přes dvacet let se sedmiletou pauzou. Že má stále vyprodáno, je největší důkaz, že se tvůrcům – kromě Ondřeje Soukupa a Gábiny Osvaldové ještě Jiřímu Hubačovi (scénář) a Jozefu Bednárikovi (režie) - podařilo vytvořit dílo, které diváky stále oslovuje.

Původně Johanka z Arku hrála v divadle Ta Fantastika a na repertoáru se udržela dlouhé 3 roky. Za tu dobu se odehrálo 825 repríz pro více než 350 000 diváků. Úspěchy sklízela i v zahraničí. V přebásnění Gabriela Sopeni se hrál ve Španělsku a v roce 2002 byla pozvána na světový festival muzikálů do Cardiffu ve Walesu. Dodnes patří k vyhledávaným představením pražského divadla Kalich. Po premiéře vydaný nosič s písněmi z muzikálu dosáhl multiplatinového prodeje, z pultů ho zmizelo více než 60 000 kusů, a skladba Most přes minulost se stala nejhranější písní v českém éteru roku 2001.

Nyní vychází muzikál Johanka z Arku poprvé na vinylu. Písně s nezapomenutelnými výkony Lucie Bílé (Johanka), Kamila Střihavky (kapitán Le Hire), Petra Muka (Raimond) a dalších doplňují jako bonus nahrávky ze španělské a anglické verze a největší hit z muzikálu, skladba Most přes minulost, v unikátním provedení Báry Basikové a Lucie Šoralové.