Vychází album Dýchej Davida Stypky. Výjimečný hudebník a básník zpívá o nadějinovinka

Album Dýchej je završením pozoruhodné a nenapodobitelné hudební cesty Davida Stypky. Charismatický písničkář ze severu Moravy připravil jedenáct autorských písní, z nichž čiší naděje a chuť do života. Dokončili ho zpěvákovi spoluhráči a přátelé ze skupiny Bandjeez s producentem Martinem Ledvinou. Očekávaná novinka vychází společně s videoklipem k písni Farmářům 3. září u vydavatelství SinglTon.

Tvorba Davida Stypky se v posledních letech stala naprostým zjevením české hudební scény. Za své druhé album neboj., které vydal se skupinou Bandjeez v roce 2017, obdržel Cenu Anděl v kategorii Sólový interpret roku. Především si však zcela přesvědčivým a nezpochybnitelným způsobem získal přízeň a respekt posluchačů, odborné kritiky i kolegů z branže.Nové album Dýchej vznikalo tři roky. Stypka na něm začal pracovat již v roce 2018 a nepřestal ani poté, když v létě roku 2019 onemocněl. Naopak, některé skladby poté přepsal, aby více odrážely jeho aktuální životní rozpoložení.

„Jestliže předchozí deska neboj. byla o všemožných formách strachu, tak Dýchej je především o naději," říkají členové jeho skupiny Bandjeez - Matěj Drabina, Pavel Sotoniak a Maro Zeman. Právě oni spolu s producentem Martinem Ledvinou citlivě uchopili jím rozpracované písně a dokončili je tak, aby zůstala zachována jejich autentická atmosféra.

Pozitivnější vyznění nahrávky potvrzuje první singl Farmářům, který byl v srpnu uveden do rádiového éteru. Stypka se v odlehčené milostné písni znovu představuje jako nezaměnitelný autor a interpret s mimořádnou dávkou talentu, citu a vkusu. Po naléhavých vztahových výpovědích Dobré ráno, milá s hostující Ewou Farnou nebo jímavé baladě Jericho z předešlé řadovky zde zpívá o lásce s nadhledem a nenucenou samozřejmostí.

Také další skladby vycházejí z jeho osobité poetiky, pro kterou jsou typické jedinečné básnické obraty a absence prvoplánovosti. Vynikají nepodbízivými melodiemi a emotivní interpretací jeho sytého, často až mrazivě uhrančivého hlasu.

„David byl nový archetyp umělce, samorost a originál, jeden z největších svojí generace. Když mi hrál a zpíval svoje nápady, věděl jsem, že je to úplně nové, čerstvé a objevné, ale pocitově jako bych ty písně dávno znal." říká producent Martin Ledvina a upozorňuje na to, že Stypkovy texty mají mnoho významových rovin.

Svými backvokály pak přispěla Kateřina Marie Tichá.

Za zvláštní pozornost stojí obal novinky. Grafický návrh zpracovali hudebníkovi přátelé – ostravští výtvarníci Jan Kulich a Georgi Stojkov. „Odrazili jsme se od poslechu alba Dýchej. Je to základní a nezbytná životní funkce ohraničená hvězdičkou jako dnem narození a křížkem jako dnem odchodu. To, co je mezi tím, je jeden samotný život, který v případě našeho loga spojuje úsměv. Myslím, že se nám podařilo vytvořit symbol života. Uvnitř navíc fanoušci najdou zadýchaná skla na fotkách všech hudebníků," vysvětlují tvůrci. O fotografie se postarali Tanasis Andoniadis, Darina Kubíková a Radek Drbohlav.

„Davidovy písničky zobrazují život a svět kolem nás tak přesvědčivě a emotivně, že je téměř jisté, že stopa, kterou zanechají, je nesmazatelná. Je zázrak, že i v dnešní době se najdou originální tvůrci, kteří drží svůj pomyslný palec na tepu doby. Nové album Dýchej to jenom potvrzuje," shrnuje Martin Červinka, kreativní ředitel vydavatelství SinglTon a Stypkův objevitel.

Zároveň dodává, že svým rozpoznatelným rukopisem stihl rodák z obce Dobrá u Frýdku-Místku obohatit i nadcházející alba Vladimíra Mišíka a Beaty Hlavenkové. Obě vyjdou také letos na podzim.

Nové album David Stypky a Bandjeez přirozeně navazuje na předešlé nahrávky Čaruj (2014) a neboj (2017) a uzavírá tak pomyslnou trilogii. Jeden z nejočekávanějších domácích hudebních počinů tohoto roku se k posluchačům dostane už 3. září.


Added: 03.09.2021, martin

Related photos