LENKA DUSILOVÁ & ŘEKA ANSÁMBL - KŘEST ALBA ŘEKAnovinka 08.11.2021, martin

Lenka Dusilová pokřtí 20. 12. na Nové scéně Národního divadla album Řeka, za které získala ocenění ve třech kategoriích hudebních Cen Anděl 2020 (album roku, skladba roku a sólová interpretka roku). Křest umělecky vzniká ve spolupráci s předním vizuálním umělcem VJ Aeldrynem ze studia Lunchmeat a hudebním tělesem Řeka Ansámbl, speciálně sestaveném pro tuto příležitost. Lenka Dusilová slibuje návštěvníkům „audiovizuální koncertní lahůdku, která nabízí hlubší smyslový prožitek a ponor do hudby alba Řeka.”

„Nabídka uskutečnit tenhle neobyčejný křest na Nové scéně Národního divadla v rámci mého oblíbeného festivalu Spectaculare mě nadchla k tomu, abych se pokusila naživo více prohloubit prožitek a přiblížit předobrazy hudebních krajin alba Řeka ve velkorysejší hudební a vizuální formě,” říká Lenka Dusilová.

Lenka Dusilová v hudebním tělese Řeka Ansámbl, sestaveném pouze pro tuto jedinou příležitost, propojí hudebníky z kapely Květy s písničkářkou Alenou Pohlovou, kteří ji v současnosti originálním a živelným způsobem doprovázejí na některých koncertech, společně s některými hudebníky a virtuózy, kteří pomohli albu Řeka na svět. Jsou jimi Miloš Dvořáček, Oskar Török, Monika Načeva a samozřejmě i hudební producenti alba Petr Ostrouchov a Ondřej Mikula aka Aid Kid.

Vizuálně křest úzce navazuje i na dlouhodobou spolupráci Lenky Dusilové s VJ Aeldrynem ze studia Lunchmeat, se kterým ji pojí i tvorba uměleckého obsahu projektu Monument/um, který pomáhá ohroženým památkám v bývalých Sudetech, ze kterého album Řeka i částečně čerpá.

„Kromě Monument/a mě inspirovalo zkoumání rodinných kořenů a zátěží, momentů, které nejsou dohledatelné. Domněnkami a fantaziemi jsem se s nimi na desce popasovala a z Řeky se tak stala poklona minulosti,“ říká Lenka Dusilová.

Koncert je zároveň součástí festivalu Spectaculare 2021 a dotýká se i projektu Monument/um, neboť část vstupného poputuje na pomoc vybraným památkám.
Koncert se koná za finanční podpory Ministerstva kultury.

Oceněné album Řeka vydalo v listopadu 2020 vydavatelství Animal Music za podpory Ministerstva kultury a Magistrátu hl. m. Prahy.

Řeka Ansámbl:
Lenka Dusilová – zpěv, akustická kytara, loops
Aid Kid – sound design, ambient
Petr Ostrouchov - kytary, klávesy, zpěv
Martin E. Kyšperský – elektrické kytary
Aleš Pilgr – basa, elektrický kontrabas
Ondřej Kyas – kytary, klávesy, elektronika, zpěv
Jakub Kočička – bicí, perkuse
Alena Pohlová - klávesové nástoje, zpěv
Oskar Török - trubka, perkuse, zpěv
Miloš Dvořáček - bicí, perkuse
Načeva - zpěv
Vizuální stránka koncertu - VJ Aeldryn
Světelný design – Ondřej Bylok


Křest cenami ověnčeného alba Řeka proběhne na Nové scéně Národního divadla v Praze 20. 12. 2021 od 20:00 hodin.

Vstupenky v cenových kategoriích 990 Kč, 890 Kč, a 790 Kč jsou k dostání na pokladně Národního divadla nebo on-line na adrese: https://bit.ly/3bQDGEl