Vychází Kašpárkova hudebka. Tvrdí, že muzika je božínovinka

Kašpárek v rohlíku vydává bejbypankovou vřešticí knihu o muzice. Na pultech se objeví v nejbližších dnech v edici Kouzelné čtení společnosti Albi.

Zdaleka nejen pro své fanoušky připravil frontman bejbypankové kapely Kašpárek v rohlíku knížku o muzice. Kdokoliv díky ní může nahlédnout do teorie a historie hudby, do nahrávacího studia či backstage koncertu, ale také si zahrát na prdlafon nebo ve velkém kvízu zjistit, na jaký nástroj se má naučit hrát. Nemusí přitom ani umět číst, všechny informace mu totiž přeříká chytrá Albi tužka. Ta slouží jako čtečka speciálního kódu schovaného v obrázcích na stránkách knihy.

“Chtěl jsem, aby Hudebka byla napěchovaná informacemi o muzice, současně aby bejbypankáče pobavila a navíc aby byla krásná. Proto jsem přišel s principem velkoformátových snímků souvisejících s hudbou, které až na výjimky vytvořil fotograf Marek Novotný. Do nich jsme pak vkládali obrázky mého dvorního kreslíře Lukáše Urbánka,” popisuje vznik publikace sám autor Kašpárek v rohlíku.

V Hudebce tak čtenáři najdou třeba fotografii Panské skály s kamennými varhanami, na něž hraje ilustrovaný vynálezce hudebních nástrojů Harry Partch, nebo snímek ulice s přechodem, přes nějž si jako The Beatles na obalu slavného alba vykračují dokreslení zástupci různých hudebních žánrů. Výtvarník Lukáš Urbánek, který již pracoval na čtyřiceti knížkách pro děti a za řadu z nich získal významná ocenění, vytvořil pro šestnáct velkých stran Kašpárkovy hudebky několik set obrázků. Ke každému si pak čtenář může z elektronické Albi tužky pustit hned pět různých zvukových stop, podle toho, jaké informace
chce slyšet.

Stěžejní jsou samozřejmě leckdy bláznivé postřehy Kašpárka v rohlíku. Nechybí ale ani faktické informace, které říká peprná, avšak muziku upřímně milující učitelka hudební výchovy. Tu načetla herečka Dejvického divadla Simona Babčáková. Všechno od houslového klíče přes vozembouch až po Johna Lennona také promluví, jako kdyby to mělo ústa, hlasem herce divadla Minor, Vosto5 a současně zpěváka Kašpárkovy kapely Ondřeje Bauera. Především pro nejmenší děti je pak určeno encyklopedické pojmenování každé ilustrace dětským zpěvákem hudební skupiny Kašpárek v rohlíku Konstantýnem Šponarem. A nakonec úplně všechno v knížce o hudbě samozřejmě musí hrát nebo alespoň nějak znít.

Výsledkem je dohromady více než 3 333 zvukových stop od úryvku Vltavy v podání symfonického orchestru přes klapnutí dvířek magnetofonu až po stovky Kašpárkových hlášek. Na jejich nahrávání se ve 3bees studiu samozřejmě podílela kapela Kašpárek v rohlíku, v čele se skladatelem Jindřichem Čížkem.

“Podobný titul, který by zábavnou formou vzdělával děti v hudební výchově, nám doposud chyběl,” vysvětluje Vlasta Touš ze společnosti Albi Česká republika, a. s., jak došlo na spolupráci s Kašpárkem v rohlíku. “Očekávali jsme, že se jeho hudební pojetí, včetně atmosféry a unikátní poetiky, podaří dostat do mluvicí knihy. A věříme, že děti to náležitě ocení. Je škoda každého dětství bez Kašpárka!” tvrdí manažer.

Kniha podle Touše v lecčems vybočuje z produkce vydavatelství Albi. “Určitě designem a tím, že je namluvená i přední strana. Také se na jejím vzniku podílelo hodně lidí, které Kašpárek tak umně překecal,” poukazuje Touš na jedno z překvapení.

Dvacítka vzkazů od skvělých českých muzikantů má děti nejen potěšit, ale především je stejně jako celá vřešticí učebnice nadchnout pro muziku, pro její tvorbu nebo i jen poslech. “Ať tě hudba baví aspoň tak, jako mě. Protože je zkrátka boží!” vzkazuje z tužky několikrát také samotný Kašpárek.

Kniha Kašpárkova hudebka vychází 16. listopadu 2021 ve vydavatelství Albi. Je určena nejen dětem od pěti let, ale jako vše ve světě bejbypanku také jejich dospělákům, potěší tedy celou rodinu současně. Pokud covid dovolí, pokřtí ji Kašpárek v rohlíku 4. prosince na svém velkém vánočním koncertě ve Vzletu v pražských Vršovicích.


Added: 12.11.2021, martin

Related photos

fotofoto
foto