Lenka Dusilová, Dan Bárta a beatboxer En.Dru zvou v Plzni na tichý koncert přenášený po rádiových vlnách - 23. září u instalace ACUOnovinka 22.09.2015, Marek

Lenka Dusilová, Dan Bárta a beatboxer En.Dru nabídnou 23. září večer v Plzni v prostoru U Zvonu všem příchozím zajímavý hudební zážitek: v rámci doprovodného programu interaktivní audiovizuální instalace nazvané ACUO uvedou tzv. Tichý koncert, kdy jejich společné improvizace nebudou slyšitelné klasicky akusticky přes reproduktory, ale pouze pomocí radiopřijímačů se sluchátky, které si musí zájemci o tuto hudební produkci přinést. Od 20 hodin otevře celý večer “nahlas uvedená” zvuková koláž hudebníka Stanislava Abraháma, spoluautora všech zvukových a hudebních součástí projektu ACUO. Tichý koncert pak začne ve 22 hodin s nočním klidem. Vstupné je dobrovolné a koncert probíhá v rámci cyklu Zen Plzeň - město jako výstava, který se během projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 dlouhodobě zaměřuje na umělecké intervence do veřejného prostoru. Zajímavostí je, že ode dne Tichého koncertu do 27. září bude instalace ACUO pokračovat ve vysílání na frekvenci 93,7 FM, takže vše, co se kolem ACUA odehrává, uslyší zájemci v přímém přenosu na rádiových vlnách.

Hudební trojici Dan Bárta, Lenka Dusilová a En.Dru svedl dohromady Michal Šeba, autor samotné instalace ACUO, v roce 2011. Myšlenka doplnit interkativní audiovizuální objekt o možnost přenášet zvuky z ACUA po rádiových vlnách se rozvinula v nápad uspořádat Tichý koncert – živé improvizace zpěváků společně s beatboxerem, s tím že doprovodné hudební aranžmá k jejich zpěvu by bylo přenášeno přes rádio přímo do sluchátek posluchačů. S tímto nápadem oslovil Michal Šeba Lenku Dusilovou, společně přizvali Dana Bártu a beatboxera Ondřeje Havlíka s uměleckým jménem En.Dru. V říjnu roku 2011, v době „přistání“ ACUA na pražském Náměstí Republiky, byl realizován první a do letošního plzeňského vystoupení zatím poslední Tichý koncert v tomto složení.

Videopozvánka Dana Bárty:
Videopozvánka En.Drua:

Interaktivní audiovizuální instalace ACUO bude U Zvonu umístěna do 28. září. ACUO (z latinského „bystřit zvuk“, čti [akuo]), připomínající svým tvarem vesmírný modul, snímá okolí šesti mikrofony a třemi kamerami. Zachycené podněty přenáší do svého nitra, kde je systém efektů přetvoří, zreprodukuje do šesti audiokanálů a promítne na vnitřní obvodové stěny. “Návštěvníci uvnitř ACUA tak zažijí jakousi symfonii města - prostorový poslech a LED projekci svého okolí ve značně pozměněné formě,” vysvětluje spolukurátorka Karina Kubišová. Vstup je zdarma. Otevřena je denně 10 – 22 hod. Pořadatelé pouze upozorňují, že instalace není vhodná pro epileptiky.

Prostranství U Zvonu nebylo pro umístění zvoleno náhodně. Jde o jedno z plzeňských míst, které čeká na své plnohodnotné využití. Již několik let je zde plánovaná výstavba nové budovy Západočeské galerie v Plzni. “Za tuto možnost galerii děkujeme,” zdůrazňuje Karina Kubišová.

Autorem instalace ACUO, která se poprvé a naposled objevila v roce 2011 na pražském Náměstí Republiky, je výtvarník Michal Šeba, spoluautory pak Stanislav Abrahám, Vítězslav Danda a Michal Pustějovský.

Více informací na www.plzen2015.cz.

---------------------------
ACUO
Autor: Michal Šeba
Spoluautoři: Stanislav Abrahám, Vítězslav Danda, Michal Pustějovský
26. srpna – 28. září, prostranství U Zvonu (mezi Křižíkovými sady a ulicí Pražská)
Denně 10 - 22 hodin
Vstup zdarma

Michal Šeba
Autor a vedoucí projektu ACUO a jeho doprovodných projektů. Vystudoval Ateliér fotografie na VŠUP, fotografii a videu se také věnuje nejvíce. Rektorem oceněnou diplomovou práci prezentoval v Galerii Rudolfinum v rámci výstavy Double Fantasy. Společně se Stanislavem Abrahámem tvoří hudební projekt Data-live, který v září roku 2011 vydal své debutové album Binary Divination. Na střední škole studoval scénografii, a tak se jeho hlavní tři zájmy sešly v cípech modulu ACUO.

Stanislav Abrahám - spoluautor zvukových technologických a všech doprovodných zvukových a hudebních součástí projektu. Audiovizuální performer, zvukový umělec a hudebník. Jako zvukový designér a hudebník často účinkuje v kolaborativních projektech z oblasti divadelní tvorby a tance. Jako samostatný umělec realizoval zvukové instalace v galeriích, radioartovou kompozici pro Český rozhlas nebo konceptuální práci se zvukem ve veřejném prostoru. Jeho specialitou je improvizování s elektronickými hudebními nástroji, vytváření soundscapes (zvukových koláží) za použití samplingu zvuku objektů a materiálů denní potřeby nebo s použitím takzvaných terénních nahrávek.

Michal Pustějovský - autor interaktivních vnitřních ledkových stěn Acua. Absolvent ateliéru Nová média I na AVU v Praze pod vedením Prof. Markuse Huemera. Ve své tvorbě se zabývá především vztahem digitálního a analogového světa. Kombinacemi starých médií s novými, mediální archeologií a historií se, skrze současné technologie, snaží propracovat k elementárním principům člověka. Jeho instalace jsou charakteristické používáním minimálních technických prostředků, a tedy minimalizováním tzv. černých skříněk (black box). Pro generování obrazu většinou používá jednoduché mikročipy. Výstupem je široké spektrum médií, jakými jsou např. kresba, malba, socha, ale i interaktivní instalace.

Vítězslav Danda - autor architektonického pojetí projektu.Architekt a urbanista, od roku 2010 člen ateliéru Edit!. V průběhu svého profesního působení ve španělské Barceloně se začal cíleně zaměřovat na vztah člověka a urbánního prostředí. S kolegy aktuálně pracuje na rozmanitých projektech, od návrhu interiérů, rodinných a bytových domů, až po průmyslový areál.