První singl z posledního alba Mira Žbirky nese odkaz – Nejsi sámnovinka

Miro Žbirka měl ještě mnoho plánů, které už bohužel nestihl zrealizovat. Jedním z nich bylo dokončení nového alba, na kterém začal pracovat už během prvního lockdownu, od března do června 2020. Vzniklo víc skladeb, ale při konečném výběru z nich nakonec Meky vybral patnáct. Některé z textů napsal sám a zpracoval i doteď nezhudebněné básně Joža Urbana, Václava Hrabě, či Daniela Heviera. Báseň Posledné veci z Hevierovy sbírky Vták pije z koľaje (1977) dala název i celému albu, i když je o úplně jiných „posledných veciach". Prvním singlem z alba Posledné veci, které uzavře úspěšnou, více než padesátiletou skladatelskou cestu československé legendy, je duet Miro Žbirka feat. David Žbirka – Nejsi sám. Vychází 24.2.2022 ve vydavatelství Universal Music.David v písni nejen zpívá, ale spolu s Patrickem Jamesem Fitzroyem se postaral i o její konečnou podobu.

„Počas pandémie, keď sa nekonali koncerty a David bol doma, mali veľa času sa s Mekym dlho rozprávať o hudbe. Veľa jej spolu počúvali, rozoberali muzikantské veci a doslova sa v tom ‚vŕtali'. Tak vznikol aj nápad, že David zaranžuje jednu skladbu. Mekymu sa to páčilo a tak začal pracovať aj na ďalších. Z toho postupne vyplynulo, že sa produkčne postará o celý album," upřesnila Katka Žbirková.

Miro Žbirka byl v požadavcích na nahrávání a produkci velmi náročný, ale když se přesvědčil, že to půjde správným směrem, dokázal se spolehnout i na generačně mladší hudebníky, což potvrdil i na desce Modrý album. Konečnou podobu skladeb schválil a nazpíval na jaře a v létě minulého roku. Dvě skladby dokončil až když už byl v nemocnici.

„Posledné dve nedokončené skladby ho tak trápili, že sa dal v čase minuloročných narodenín prepustiť z nemocnice, aby ich doma mohol dokončiť," řekla jeho manželka.

David Žbirka, který je sám hudebně aktivní v anglických projektech Sunbrella a Golf Alpha Bravo, album dokončuje v londýnském studiu Konk. Studio vlastní Ray Davies z The Kinks a sídlí ve čtvrti Muswell Hill, odkud pochází rodina Mira Žbirky. Vznikl tam i první singl Nejsi sám. Československý duet otce se synem, který pomyslně odevzdává hudebnickou štafetu, zpracoval do videoklipu režisér Šimon Šafránek, který režíroval i oceňovaný dokument Meky.

Cover singlu je částí obalu alba Posledné veci, který vytvořil Mekyho přítel, fotograf Peter Župník. Slovenský fotograf, který momentálně žije v Paříži, spolupracoval na albu Empatia, či výběrovce 22x2. Vydání alba Posledné veci plánuje Universal Music na přelom dubna a května 2022.

Na podzim 2022 se v Bratislavě, Praze a Londýně chystá velká koncertní pocta hudbě Mira Žbirky. Legendární skladby a velké hity naživo zahrají a zazpívají hvězdy současné slovenské a české hudební scény. Všichni umělci, kteří nezištně přijali pozvání na koncert TRIBUTE TO MIRO ŽBIRKA 70 vzdají hold tvorbě výjimečného autora a zpěváka. Jména účinkujících budou zveřejňovány postupně, vždy s označením #MEKYNAVEKY, které bude jednotícím motivem všech aktivit spojených s poctou Miru Žbirkovi.

Koncerty TRIBUTE TO MIRO ŽBIRKA 70 se uskuteční 17. 10. 2022 v NTC Aréna Bratislava, 21. 10. 2022 v 02 Universum v Praze a 24. 9. 2022 v londýnském 229 Venue.

Každý z těchto koncertů bude výjimečnou, víc než dvouhodinovou, hudební a vizuální show, která bude oslavou hudby Mira Žbirky ve všech podobách.

Vstupenky do Bratislavy jsou k dispozici ZDE a do Prahy ZDE.

Na alba Nemoderný chalan a Chlapec z ulice se bude tento rok vzpomínat ve speciální programu na festivalu Pohoda. Na DVD vyšla i poslední, třetí série televizní show Doupě Mekyho Žbirky a připravují se i další překvapení, které si fanoušci najdou na oficiálním webu a facebookovém a instagramovém profilu.


Added: 24.02.2022, martin

Related photos