Nevzdamse zpívají Michal Pavlíček, David Koller, Lenka Dusilová, Igor Orozovič, Monika Načeva a Igor Ochepovsky spolu s ukrajinskými, ruskými a běloruskými hudebníkynovinka

„Nevzdám se,“ vyjadřují unikátní skladbou na dvě desítky českých, ukrajinských, ruských a běloruských hudebníků svůj nesouhlas s válkou na Ukrajině a vysílají do světa jasné poselství – jsme v tom všichni spolu.

Novou podobu notoricky známých písní Obijmi (Обійми) a Bez boju (Без бою) kultovní ukrajinské rockové kapely Okean Elzy zaranžoval v Čechách usazený producent a hudebník Igor Ochepovsky.

Ten pozval do studia bubeníka a zpěváka Davida Kollera, herce a zpěváka Igora Orozoviče, zpěvačky Moniku Načevu a Lenku Dusilovou, kytaristy Michala Pavlíčka a Nikitu Kreina, akordeonisty Aliaksandra Yasinskiho a Romana Zabelova, kytaristu a hráče na balalajku Kirilla Yakovleva, kontrabasistu Tarase Volose, houslistky Vartui Saribekian a Natalii Lisniak, cellistu Šimona Marka, violistu Jana Foresta, hráčku na domru Katerynu Vatchenko a pianistku Olesyi Ochepovskayu.„Pro Ukrajince, Rusy a Bělorusy to jsou naprosto ikonické písně, které všichni dobře známe. Naše národy a životy spojují nejen melodie, ale také témata o lásce, naději, odvaze a odhodlání. Zúčastnění muzikanti jsou jedni z nejlepších umělců, které znám. Kromě lásky k hudbě nás pojí také nesouhlasný postoj k aktuálnímu dění,“ přibližuje pozadí projektu Igor Ochepovsky.

Natáčení písně proběhlo v pondělí 28. února, tedy čtyři dny po zahájení války na Ukrajině, ve studiu Soundevice Borise Carloffa.
„Když mě má žena Alena ve čtvrtek ráno probudila s tím, že opravdu začala válka, byl jsem v šoku. Ihned jsem přemýšlel, co mohu dělat. Poslali jsme peníze na dobročinné organizace, obvolal jsem všechny přátele na Ukrajině a v Rusku, zjišťoval, jestli mohu pomoci na hranicích. Nicméně jsem muzikant, promlouvám k lidem hudbou. A tak jsme se s Alenou pustili do akce a během dvou dnů vše domluvili. Zúčastnění rušili své původní plány, aby projekt podpořili, za což jim patří velký dík,“ dodává Ochepovsky.

Projekt #nevzdamse poukazuje i na aktuální situaci obyčejných Rusů a Bělorusů, kterým hrozí za sebemenší podporu Ukrajiny přísné potrestání. Účastníci projektu by skladbou #nevzdamse rádi dodali odvahu k vyslovení nesouhlasu s aktuální situací a spojili všechny ty, kteří staví lidskost a morální hodnoty nad hranice států a ekonomické zájmy.

„Drobnost, jakou je změna profilové fotky na Facebooku nebo účast na demonstraci, může znamenat, že budete vy nebo vaše rodina přísně potrestáni. Že se už nikdy nebudete moci vrátit domů a vidět vaše nejbližší. I za tu cenu se musíme ozvat, ve hře je teď mnohem víc,“ uzavírá Ochepovsky.

„Hlavní poselství je v písni jasně řečeno: nevzdáme se bez boje. Je jedno, jestli jsme někdo větší nebo menší blázen, na světě jsme si všichni rovni. Nevím, jestli může nějaké umění pomoci tomu, co se děje, ale když se každý připojí, tak minimálně všichni ví, že jsou na jedné lodi a že si mají pomáhat.”
David Koller

„Zvuky vzdálených výbuchů nám přistávají na duši. Jsem rád, že můžu aspoň zařvat na kytaru a poslat Putinovi tenhle vzkaz, že nebudeme tolerovat vraždění a nenávist, a že chceme Ukrajině pomoct. Hudba útočí na emoce, a to nás může mobilizovat a povznést.”
Michal Pavlíček

„Rozhodla jsem se nazpívat tuto píseň jako morální podporu pro Ukrajinu, pro všechny lidi, kteří tady i tam žijou a mají to těžké.”
Monika Načeva

„Bojím se, aby lidé nezačali pranýřovat lidi z Ruska, kteří tady žijou a nesouhlasí s tím, co se děje.”
Lenka Dusilová

Igor Ochepovsky
Uralský rodák Igor Ochepovsky je vyhledávaný skladatel, kytarista a producent, který spolupracuje s významnými umělci české alternativní a popové scény, např. s Ewou Farnou, Davidem Kollerem, Lenkou Dusilovou, 7krát3, Vesnou, ILÆY nebo Klárou Vytiskovou. Ochepovsky je autorem hudby pro divadlo, film i počítačové hry a lektorem hudební produkce. Je zakladatelem skupiny Ochepovsky Project, ve které kolem sebe koncentruje vynikající hudebníky. Formace pohybující se s lehkostí a rafinovaností mezi žánry, vyhrála roku 2016 soutěž Jazz Fruit, kromě tuzemských pódií zaznamenala také četné úspěchy v zahraničí.

O PROJEKTU #NEVZDAMSE

Autor písně: Океан Ельзи

Autoři projektu #nevzdamse:
Igor Ochepovsky - koncepce projektu, hudební producent
Alena Ochepovsky - koncepce projektu, produkce

Hudebníci:
David Koller (Česká republika) - bicí, zpěv
Igor Orozovič (Česká republika) - zpěv
Monika Načeva (Česká republika) - zpěv
Lenka Dusilová (Česká republika) - zpěv
Michal Pavlíček (Česká republika) - kytara, zpěv
Aliaksandr Yasinski (Bělorusko) - akordeon, zpěv
Roman Zabelov (Bělorusko) - akordeon, zpěv
Kirill Yakovlev (Rusko) - balalajka
Taras Volos (Ukrajina) - kontrabas
Vartui Saribekian (Ukrajina) - housle
Natalia Lisniak (Ukrajina) - housle
Šimon Marek (Česká republika) - cello
Jan Forest (Česká republika) - viola
Kateryna Vatchenko (Ukrajina) - domra
Nikita Krein (Bělorusko) - kytara, zpěv
Olesya Ochepovskaya (Rusko) - piano
Igor Ochepovsky (Rusko) - produkce, kytara

Hudební produkce: Igor Ochepovsky
Zvuk: Adam Pakosta
Mix: Boris Carloff, Adam Pakosta
Mastering: Boris Carloff
Kamera, střih: Jan Kratochvíl
Kamera: Tomáš Moravec, Jakub Ondráček
Fotografie: Silvie Kořenková
Překlad: Alena Krömerová, Tomáš Tajchner, Vartui Saribekian, Kateryna Vatchenko


Added: 07.03.2022, martin

Related photos