Red Bird Festival podpoří v pražské MeetFactory Ukrajinunovinka

Všichni sice doufáme, že na začátku dubna už bude válečný konflikt na východě Evropy zažehnán a agresor se stáhne se svěšeným ocasem, je ale jisté, že obnova barbarsky napadené Ukrajiny bude běh na dlouhou trať. Nástrojářská firma Red Bird Instruments sídlící na Znojemsku se rozhodla oslovit hudebníky, kteří hrají na jí vyrobené kytary, aby se zapojili do benefiční akce Red Bird Festival pro Ukrajinu. Uskuteční se 6. dubna od 18 hodin v pražské MeetFactory, která je spolupořadatelem charitativního večera.

„Když došlo k ruské invazi na Ukrajinu, byli jsme zděšení a zdrcení. Bezradně jsme seděli a přemýšleli, jakým způsobem co nejsmysluplněji pomoci,“ říká zakladatel firmy Red Bird Instruments a v neposlední řadě také velmi respektovaný písničkář Jan Fic. A dodává: „Už delší dobu jsme plánovali něco jako Red Bird Festival, tedy společný koncert hudebníků, hrajících na naše nástroje. Tak jsme spojili příjemné s užitečným - festival uděláme teď, a všechny vydělané peníze půjdou na sbírku SOS Ukrajina, kterou pořádá Člověk v tísni.“

Klíč k výběru účinkujících byl tedy vlastně jednoduchý: všichni jednotliví účinkující resp. členové kapel, které na festivalu vystoupí, mají alespoň jeden ze svých nástrojů od firmy Red Bird Instruments. Týká se to nejen elektrických kytar, ale i baskytar nebo tzv. cigar box kytar, specifických instrumentů, jejichž propagátorem a výrobcem právě tato firma na české scéně je už od svého počátku. „Celý festival jsme vymysleli a naplánovali hodně narychlo. Všem osloveným se nápad líbil a téměř všichni si našli čas, takže v podstatě během dvou dnů jsme zaplnili celý program,“ říká Lucie Přichystalová z Red Bird Instruments.

Vystoupí brněnská alternativní skupina Květy, jež se představí v samostatném bloku i doprovodí mnohonásobně „andělskou“ zpěvačku a skladatelku Lenku Dusilovou jako svého hosta. Dalším účinkujícím bude držitel řady hudebních ocenění Jakub König, známý z projektů Kittchen a Zvíře jménem podzim. Komornější bloky nabídnou písničkářky a písničkáři Martina Trchová, Žofie Kabelková, David Pomahač a Jan Fic, stejně jako několikanásobní držitelé cen Anděl, folkrockoví Žamboši. Různé pohledy na možnosti na hudbu s kytarou v hlavní roli pak předvedou alternativní rockové kapely Band of Heysek, Děti deště a DPVJU nebo indiepopová Luciana. Součástí večera bude také divadelní představení Radio Ivo v provedení Petra Marka (Midi Lidi) a jeho přátel.

Vstupenky v ceně 300 Kč jsou k dispozici v předprodeji MeetFactory a GoOut, veškerý výtěžek půjde na sbírku SOS Ukrajina Člověka v tísni.

Red Bird Instruments

Česká nástrojářská firma vznikla v roce 2007, kdy ji založil kytarář a hudebník Jan Fic v Rybníkách u Moravského Krumlova. Firma nabízí elektrické kytary, baskytary, cigar box kytary, lap steel kytary či ukulele vesměs pečlivé ruční výroby, každý kus je vytvářen podle originálních specifikací zákazníka. Doménou firmy je kromě jedinečného zvuku a osobitého vzhledu každého kusu také využití recyklovaného materiálu, často velmi kuriózní provenience. Red Bird Instruments kombinuje klasické výrobní postupy se svými vlastními konstrukčními metodami, nesoustředí se tedy na kopie zavedených tvarů, nýbrž vyvíjí vlastní originální modely. Na nástroje Red Bird Instruments hrají mj. Jakub König (Kittchen, Zvíře jménem podzim), Martin E. Kyšperský (Květy), Honza Homola (Wohnout), Martina Trchová, Žofie Kabelková, Jan Žamboch, David Pomahač a mnozí další. Ze zahraničních hudebníků patří k zákazníkům Red Bird Instruments například Danny Handley, kytarista legendárních britských Animals.

“Na téhle akci hrajeme pro radost. Jednak tím chceme podpořit lidi, co potřebují každou další korunu, nehledě na to, jak fantastická podpora už se v celé Evropě projevila. A pak z radosti z toho, že ostatní účinkující jsou kamarádi, jejichž hudbu máme rádi a těšíme se na ten večer i jako diváci.”
Martin E. Kyšperský, Květy

"Často mne od začátku války na Ukrajině přepadá pocit bezmoci, strachu a nevíry, že je tohle všechno ještě dneska možné zažít. Na hranicích Evropy. V roce 2022. Samotnýho mě ta bezmoc kroutí a jedna z mála věcí, který mi fakt pomáhaj, je hudba. Protože spojuje. Propojuje a probouzí to důležitý, “lidský”, v lidech. A pokud může navíc ještě pomoci vydělat nějaký peníze pro okupovanou Ukrajinu, je to pro mne osobně, dvojí úleva."
Jakub König, Kittchen, Zvíře jménem podzim

"Nástroje firmy Red Bird Instruments jsou prostě skvělý, mají duši a svůj názor, což je dneska strašně moc důležitý. Moc rádi na festivalu zahrajeme a podpoříme Ukrajinu."
Jan Žamboch, Žamboši

"Za třiatřicet let existence naší kapely je to myslím první benefice, který se účastníme. Ne že bychom nikdy předtím nechtěli, ale nějak nebyla příležitost. Jenže ono se nám taky za těch třiatřicet let nikdy nestřílelo tak blízko za humny, žejo..."
Max Braun, DPVJU

"To nejmenší, čím můžu v tom nekonečně velkým průšvihu přispět, je zahrát na skvělou redbirdí kytaru a poprosit, abyste byli štědří. K Ukrajině. K životu. V lásce."
Žofie Kabelková

"Tuším, že neutuchající pomoc Ukrajině je a bude bohužel potřeba, proto jsem ráda součástí jakékoliv benefice. V tomto případě se ale opravdu těším na setkání všech těch muzikantů, kteří propadli lásce k Red Bird nástrojům. Pojí nás mnohé a já si hodlám ten parádní line-up užít!"
Martina Trchová

"Mám v sobě duši učitele a tím pádem mi nezbývá než věřit, že se základní lidské slušnosti můžou naučit i naprostí kreténi z Kremlu, kteří bezdůvodně vraždí nevinný lidi, pokud zaslechnou ušlechtilý zvuk redbirdích kytar."
Jan Švihálek, Band of Heysek

"Vždycky mě udivovali lidé, kterým je zatěžko udělat pro druhé něco, co vlastně může pomoci i jim samotným - například se jít naočkovat v čase pandemie. Hledat důvody, proč někomu nepomoci, je vždycky takové... divné. Ale hraní v kapele nás všechny hodně baví, děláme to rádi, takže máme i radost, když máme možnost to navíc spojit i s něčím užitečným. A co chtít víc?"
Tonda, d2ti de3t2


Added: 22.03.2022, martin

Related photos