Odkaz Mira Žbirky žije naplno dál. Poctu mu vzdávají hudební ceny i slovenský premiérnovinka

Odkaz tvorby Mira Žbirky je stále velmi intenzivní. V roce jeho nedožité sedmdesátky dostává ocenění na různých hudebních a společenských událostech. Na udělování cen Rádia FM Radio Head Awards dostal Cenu za celoživotní přínos hudbě. Od slovenského premiéra Eduarda Hegera získal in memoriam Cenu Alexandra Dubčeka spolu s Martou Kubišovou, novinářem Jánem Kuciakem a jeho snoubenkou, nebo ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Jeho hudbu si připomenou i na předávání českých cen Anděl, Žebřík a mnohých dalších. Na jeho alba Nemoderný chalan, Chlapec z ulice a Zlomky poznania se bude vzpomínat i na úvodním koncertu festivalu Pohoda v Trenčíně. Vrcholem oslav nedožité sedmdesátky československé hudební legendy budou koncerty Tribute to Miro Žbirka 70 v Bratislavě (17.10.2022 – NTC Aréna), v Praze (21.10.2022 – O2 Universum) a v Londýně (24.9.2022 – 229 Venue). Nezištnou účast na vzpomínkových koncertech už potvrdili David Koller, Katarína Knechtová, Michal Hrůza, Jana Kirschner, Adam Ďurica, Lenny, Slza, Jiří Macháček, Martha a další slovenští a čeští interpreti. Jejich jména budou zveřejňována postupně, vždy s odkazem #MEKYNAVEKY, který se stal jednotícím prvkem vzpomínek na výjimečného autora a zpěváka.

„Meky by měl určitě radost ze všech ocenění a zájmu o jeho písničky. Speciálně by se radoval z toho, že ho ocenili v rádiu, které vysílá převážně pro mladé posluchače. Vždy rád spolupracoval s mladými. Mě těší, že na tribute koncerty potvrdilo účast množství umělců, kteří s ním spolupracovali a budeme tak moct oslavit Mekyho hudbu a narozeniny ve velké muzikantské společnosti. Meky často s humorem jemu vlastním říkal, že by rád viděl koncert, na kterém by zněly jeho písně dobře a on by nemusel být na pódiu. Věřím, že mu to teď splníme," říká Katka Žbirková.

Více než padesátiletou autorskou cestu Mira Žbirky uzavře album Posledné veci, které je aktuálně v poslední fázi dokončování. Bude na něm dvanáct autorských písní Mira Žbirky. Čtyři z nich s texty básníků Joža Urbana, Daniela Heviera a Václava Hrabě. Na obalu alba je fotka jeho přítele a úspěšného slovenského fotografa Petra Župníka, kterou graficky zpracoval Jiří Troskov. Vydání alba Posledné veci, ze kterého už ve slovenském a českém éteru boduje první singl Nejsi sám, je naplánované na květen 2022.

Na podzim 2022 chystá vydavatelství OPUS vydání prvních sedmi alb Mira Žbirky ve speciálním vinylovém boxu. Alba Doktor Sen, Sezónne lásky, Roky a dni, Nemoderný chalan, Chlapec z ulice, Zlomky poznania a K.O. jsou dostupné i v CD reedici. V prodeji je i DVD poslední série TV pořadu Doupě Mekyho Žbirky.

Všechny aktualizované informace o novinkách a další potvrzených interpretech Tribute koncertů jsou dostupné na FB a Instagramovém profilu Mira Žbirky.

Předprodej vstupenek na koncerty Tribute to Miro Žbirka 70:

Bratislava:
https://www.ticketportal.sk/event/TRIBUTE-TO-MIRO-ZBIRKA-70

Praha:
https://www.ticketmaster.com/tribute-to-miro-zbirka-70-tickets/artist/2854119


Added: 31.03.2022, martin

Related photos