Xindl X a Kuba Ryba z Rybiček 48 představují společný singl Pravda. Umělci se opírají do aktualit a šiřitelů fake newsnovinka

Zpěvák, textař a skladatel Ondřej Ládek známý jako Xindl X vydal loni v říjnu úspěšnou desku Terapie. Tu pak pokřtil na velkém květnovém koncertu v O2 universum. Ani v letních měsících ale písničkář nelení a přichází s další trefnou písní s názvem Pravda. V singlu, ve kterém se Xindl opírá především do dezinformátorů, hostuje frontman kapely Rybičky 48 Kuba Ryba. „Tahle píseň je o všech možných lidech, co po sítích šíří fake news, často aniž by věděli, komu tím slouží," přibližuje význam textu Ondřej Ládek.Jak jsme již zvyklí, o vtipný, upřímný a trefný text se postaral sám Ondřej. „Text mě napadl při pročítání komentářů na facebooku. Dneska leckdo na internetu tvrdí úplné nesmysly a hájí se tím, že pravda není jen jedna – jenže to často prostě není pravda. Můžete mít svůj názor, ale ne svou pravdu. Je rozdíl mezi názorem a faktem," postěžoval si Ondřej a dodává: „Nemůžeme jen tak předkládat svoje názory jako fakta, nebo něčí názory jako fakta přijímat. Obzvlášť ne v dnešní době, kdy jsou sociální sítě hojně využívány jako nástroj mnoha politických a zájmových skupin."

Převážně rapová píseň má modernější zvuk, než bychom možná u obou umělců čekali. „Spolupracoval jsem s Robinem Moodem a Kenny Roughem. Kluci už pro mě aranžovali písně Volnoběh nebo Gorila z Ugandy a protože nás spolupráce bavila, řekli jsme si, že něco zkusíme složit dohromady," říká o liberecké dvojici producentů Xindl X. „Robin mi poslal nápad na písničku a já jsem už do hotové hudby vymýšlel zpěvové linky a text. A Kenny singl potom finálně dotvořil," dodává.

V písni se objeví nečekaně i zpěvák Rybiček 48 Kuba Ryba. Výběr interpreta ale rozhodně nebyl náhodný. „S Kubou se známe už hodně let, ale až pod vlivem jeho příspěvků na sítích, kde se otevřeně a nevyhýbavě vyjadřuje k dění okolo nás, jsem pocítil neodolatelné nutkání, aby si se mnou v téhle písni zazpíval," říká Ondřej Ládek.

„To, že mě Ondra oslovil na spolupráci k jeho songu mě potěšilo. Jako textaře si ho nesmírně vážím," pochvaluje si Kuba Ryba. „Byl to pro mě trochu oříšek, protože ve sloce, kterou jsem měl zpívat je tolik slov, že by to vydalo na tři naše desky. Ale snad jsem se s tím nějak popasoval a výsledek mě baví," dodává s úsměvem zpěvák, kterého si Xindl vybral i kvůli tomu, že mají podobný humor. Plané naděje si ale Xindl X nedělá. „Nečekám, že tou písní dokážeme něco změnit, ale když už něco nemůžeme změnit, alespoň si z toho můžeme udělat srandu," uzavírá Ondřej Ládek.


Added: 01.07.2022, martin

Related photos