Animovaný Miro Žbirka v novém videoklipu startuje oslavy své hudby a nedožité sedmdesátkynovinka

Miro Žbirka a oslavy jeho nedožitých sedmdesátin odstartují plejádou novinek – nový videoklip, první československé album v Dolby Atmos, vinyl, výstava v Národním muzeu a série koncertů

Přípravy oslav nedožité sedmdesátky československé hudební legendy Mira Žbirky vrcholí. Už zítra se začne jeho hudba a osobnost oslavovat na koncertě v Londýně. Dnes vychází nový singl a klip z alba Posledné veci. Po megaúspěchu písničky Nejsi sám je druhým singlem Náhodou. Ke skladbě s hudbou Mira Žbirky a textem Joža Urbana vznikl poutavý animovaný videoklip. V produkci studia Eallin Motion Art, Filipa Filkensteina a Lukáše Skalníka, ho v režii Davida Žbirky a Šimona Šafránka animoval Michal Sadowski.Album Posledné veci bude už v nejbližších dnech jako první album v České republice a na Slovensku dostupné i v nejmodernějším prostorovém formátu zvuku Dolby Atmos. Album se převádělo do Dolby Atmos v renomovaném pražském studiu Soundsquare, které jako jediné u nás disponuje touto nejmodernější technologií a řadí se tak po bok vyhlášených světových studií. Michal Pekárek za pečlivého dohledu Davida Žbirky vtiskl albu zcela nový plastičtější rozměr a první fanoušci si budou moci tuto prostorovou verzi poslechnout na platformách Apple Music a Tidal už brzy. Symbolicky je tak vždy průkopnický Miro Žbirka prvním československým umělcem, jehož album se dočkalo verze i v Dolby Atmos.

LP Posledné veci vychází se speciálním vinyl masterem z Abbey Road a kvalitně zpracovaným obalem, na kterém dokonale vynikne titulní fotografie Petra Župníka s grafickým zpracováním Jiřího Troskova. Vydavatelství OPUS pak vydá 14. října 2022 prvních sedm alb Mira Žbirky ve speciálním LP boxu.

Už zítra se rozběhne první ze série tří koncertů Tribute to Miro Žbirka 70. V londýnském klubu 229 Venue budou hudební odkaz československé legendy oslavovat Dan Bárta, Lenny, Kuly, David Žbirka, Peter Bič Project, Petr Čech, Martha, Sima Magušinová, David Kraus, Rob Cass, Nina Kohut a Tamara Kramar. Hudební pocta bude pokračovat na koncertech v Bratislavě (17.10.2022 – NTC Aréna) a v Praze (21.10.2022 – O2 Universum). Playlist z koncertů Mira Žbirky zahraje jeho skupina a legendární hity budou zpívat: David Žbirka, David Koller, Peter Nagy, Katarína Knechtová, Bára Basiková, Michal Hrůza, Jana Kirschner, Michal Malátný, Ráchel Skleničková, Albert Černý, Lenka Filipová, Adam Ďurica, Marta Jandová, Slza, Matěj Ruppert, Jiří Macháček, Lukáš Adamec, Martha, Lenny, Peter Bič Project, David Kraus, Petr Fiala, Petr Ostrouchov, Petr Marek a Karin Ann. Pro diváky je připraveno i několik velmi příjemných překvapení.

Oba koncerty jsou téměř vyprodané, v prodeji zůstává už jen pár posledních vstupenek.

V historické budově Národního muzea v Praze na Václavském náměstí se už instaluje výstava o životě a díle Mira Žbirky. Po slavnostní vernisáži (19.10. 2022) bude pro veřejnost otevřená od 20.10. 2022 do 1.1.2023. Následně se přestěhuje na Bratislavský hrad, kde bude přístupná od února 2023.


Added: 23.09.2022, martin

Related photos