Mekyho přání se vyplnila. Oslavy hudby a nedožité sedmdesátky Mira Žbirky vyvrcholily vyprodanými Tribute koncerty



novinka

Koncertní pocta tvorbě a osobnosti československé hudby Mira Žbirky začala na konci září v Londýně a vyvrcholila dvěma vyprodanými koncerty v „jeho" městech: 17. října v Bratislavě a 21. října v Praze.

Na obou koncertech vystoupili: Katarína Knechtová, Lukáš Adamec, Mirai Navrátil, Marta Jandová, Peter Nagy, skupina Slza, Jiří Macháček, Peter Bič Project, Petr Fiala z kapely Mňága a Žďorp, skupina Midi Lidi, Michal Hrůza, Martha, David Žbirka, Lenny, David Kraus, Adam Ďurica, Petr Ostrouchov, Albert Černý z kapely Lake Malawi, Ráchel Skleničková a producent Mekyho alb z Abbey Road, Rob Cass. V Bratislavě zaujala a velmi potěšila vystoupení kolegů ze skupiny Modus. Janko Lehotský zahrál a zazpíval svůj Veľký sen mora a Marika Gombitová za bouřlivého potlesku zazpívala s Mekyho synem Davidem duet Nespáľme to krásne v nás. Seznam účinkujících v bratislavské NTC Aréně doplnily i zástupkyně nejmladší generace zpěvaček Karin Ann a Tamara Kramar. Početnou sestavu zpěváku a hudebníků v Praze posilnili i Bára Basiková, Lenka Filipová, Jana Kirschner, Michal Malátný z kapely Chinaski a Dan Bárta, který excelentním provedením skladby Mám rád pražský koncert zakončil.

Oba vyprodané koncerty oživily Mekyho hity, které si i v novém podání zpěváků, kteří se nezištně koncertů účastnili, vysloužily velký potlesk a ovace. Na pražském koncertu si po živé verzi úspěšného singlu Nejsi sám Katka a producent alba Posledné veci David Žbirka převzali od zástupců Universal Music Zlatou desku za prodej alba v Česku i na Slovensku.

Mezi bratislavským a pražským koncertem se v Národním muzeu v Praze otevřela výstava Miro Žbirka – Roky a dni, která na osmadvaceti panelech zaznamenává život a dílo úspěšného zpěváka a skladatele. Dobové dokumenty a artefakty zachycují jednotlivé období tvorby velkých hitů legendy a jsou seřazené podle kapitol knihy Honzy Vedrala: Miro Žbirka – Zblízka.

Významnou součástí výstavy je i audiovizuální prezentace, která v podobě Silent disco dává možnost přímo na výstavě zhlédnout a poslechnout tvorbu Mira Žbirky. Výstava bude v historické budově Národního muzea na Václavském náměstí v Praze otevřená až do 1. 1. 2023. Po tomto termínu se přestěhuje na Bratislavský hrad, kde bude přístupná do února 2023.

Video k výstavě: https://fb.watch/goCIThvvjc/

„Chtěla bych velmi poděkovat všem, kteří vystoupili a podíleli se na Tribute koncertech v Bratislavě, Praze, ale i v Londýně. Velký dík patří i tvůrcům a realizátorům zajímavě a netradičně pojaté výstavy, která ve mně, podobně jako koncerty, vyvolala množství příjemných vzpomínek. A samozřejmě i fanouškům, kteří vytvořili fantastickou atmosféru. Mekymu by se určitě líbilo, že má velký plakát na budově Muzea na Václaváku a bude ho mít i na Bratislavském hradě," řekla o koncertech a výstavě Katka Žbirková.

V pátek 28.10. si Katka za Mekyho při příležitosti 104. výročí vzniku Československa přebrala na Pražském hradě státní vyznamenání prezidenta České republiky in memoriam. V pátek 11. 11. 2022 dostane novou a památnou podobu už dobře známá „Mekyho lavička" v parku na Račianském náměstí v Bratislavě. Spolu s pomníkem na Olšanském hřbitově v Praze tak bude důstojným místem vzpomínek na hudební legendu.

Připomenout si Mira Žbirku můžou fanoušci i v limitované edici pamětních listů v podobě bankovek Miro Žbirka 70 a v rámci projektu Legacy NFT spatřila světlo světa i první oficiální NFT kolekce legendy Mira Žbirky. Pod názvem MIRO 70 se skrývá nejen virtuální kartička v limitovaném počtu, ale i různé výhody a zajímavosti pro jejího držitele.

Více informací na eshop.memoeuro.sk a www.legacy-nft.com


Added: 31.10.2022, martin

Related photos