Emil Viklický Trio zahraje na unikátním benefičním koncertě 28. 3. na Bořislavcenovinka

Legenda českého jazzu Emil Viklický vystoupí spolu s dalšími dvěma vynikajícími muzikanty Jiřím Stivínem mladším (bicí) a Pavlem Dvorským (kontrabas) v úterý 28. března od 18.30 ve foyer pražského Bořislavka Centra. Návštěvníky čeká vzrušující jazzový výlet hudebním světem v podání špičkových hudebníků, kteří zahrají bez reproduktorů, aby náležitě vynikla akustika nástrojů. Koncert uskupení Emil Viklický Trio je druhým ze série benefičních koncertů, jejichž výtěžek míří na podporu projektu Piana do škol Nadace Karel Komárek Family Foundation.

„Iniciativy Piana do škol si nesmírně vážím, jako pianisty se mě celý příběh velmi dotýká. Na koncert se těším a připravuji na něj repertoár zahrnující jazzové úpravy moravských lidovek, ale nepřijdete i o oblíbené americké standardy v mojí vlastní úpravě,“ zve Emil Viklický.

Projekt Piana do škol pomáhá základním uměleckým školám na cestě za novým nástrojem. Prvních osm pian a tři klavíry zakoupila rodinná nadace manželů Komárkových v září 2020 v reakci na to, že je po návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Taiwanu odmítl čínský klient. Do související grantové výzvy podalo žádost 152 škol, komise jich vybrala 56, z nichž 11 obdrželo nástroj okamžitě. Dalších 45 škol bylo zařazeno do veřejné sbírky. Do konce roku 2021 se mezi lidmi vybralo 9 855 000 Kč a všechny školy se mohly radovat z nového nástroje. Druhé kolo sbírky Piana do škol odstartovalo 1. prosince 2022. Cílem je, aby 21 základních uměleckých škol z 11 krajů České republiky získalo nástroje (pět klavírů a 16 pianin) v celkové hodnotě 10 279 000 Kč.

Benefiční koncerty v rámci sbírky Piana do škol se konají od února do června každé poslední úterý v sídle rodinné nadace Karla Komárka a jeho skupiny KKCG v Bořislavka Centru. Symbolickým společným prvkem koncertů je piano v nejrůznějších hudebních polohách. V dubnu se ve strhující pódiové prezentaci předvede skupina Meme a vycházející česká hvězda Marcell, poslední květnové úterý bude patřit prvnímu společnému vystoupení dvou držitelů Ceny Anděl – Beaty Hlavenkové a performera Leoše Horta (alias HRTL), na které naváže hudebník Karel Havlíček. O závěrečný červnový koncert se postará Jaroslav Uhlíř se svými nezapomenutelnými písničkami.


Added: 06.03.2023, martin

Related photos