Kapela STO ZVÍŘAT vydává nové album NOČNÍ PTÁCInovinka

Smrti navzdory pokřtíme desku, protože se na to chystal, protože by to chtěl. To je nelehké, ale jednoznačné rozhodnutí kapely STO ZVÍŘAT. Její zpěvák a zakládající člen Honza Kalina (58) zemřel čtyři týdny před vydáním nového alba NOČNÍ PTÁCI, které vychází v pátek 15. září 2023. Zpěvačka Jana Jelínková a textař Tomáš Belko, kteří s Honzou stáli u zrodu kapely před 33 lety, svorně potvrzují – tři původně plánované křty se odehrají a chybějící mužský hlas na koncertech zastoupí hosté.

"Po Honzově odchodu jsme slíbili sobě i jemu, že nové album NOČNÍ PTÁCI pokřtíme. Je to jeho poslední velký počin a moc mu záleželo na tom, aby deska byla vynikající. Myslím, že se to povedlo," říká Jana Jelínková, která je už 33 let zpěvačkou kapely STO ZVÍŘAT, a také celou dobu učí na stále stejné základní škole v Praze 7. Nová deska skupiny se zaměřením na ska, reggae, rocksteady, swing a blues obsahuje celkem 11 songů, které již tradičně otextoval Tomáš Belko. O hudební stránku se podělil Honza Kalina s dalším Zvířetem Jakubem Červinkou.

Dvorní textař kapely Tomáš Belko vysvětluje, že nikdo z členů nevěděl, jak moc je jejich zpěvák a tahoun Honza Kalina nemocný (zemřel náhle v pátek 18. srpna 2023). "Až po jeho smrti jsem zjistil, že dobře věděl, že je to zřejmě jeho poslední album. Nechával si to ale pro sebe. Když jsme spolu seděli a poslouchali ho – bylo to také naposled, kdy jsme se viděli – tak si několikrát pochvaloval, že je naše nejlepší. Tehdy jsem si těch poznámek ještě moc nevšímal," podotýká.

Už černobílý obal desky NOČNÍ PTÁCI naznačuje silně zastoupené téma noci. "Když Honza začal pracovat na novém albu, zjistili jsme už u třetí, čtvrté písně, že se v textech stále opakuje téma noci. Tak vznikl hezký plán, že cédéčko bude tématicky laděno tímto směrem," říká zpívající učitelka Jana Jelínková svým temným sametovým hlasem: "Píseň Noční ptáci může být i trochu o nás samých, protože jsme jezdili po nocích a rozdávali lidem radost."U začátku vzniku alba stál singl, který kapela nahrála a vydala před Vánocemi 2021 se svými tehdy novými členy. Byly na něm dva songy – Vánoční píseň a právě Noční ptáci. Postupně jich na nové album NOČNÍ PTÁCI přibylo dalších devět. "Je velmi bilanční, aniž bych předem tušil, co se stane. Album hodně reflektuje léta, která jsme spolu všichni strávili. Až mě mrazí, když si uvědomím, o čem písně na albu jsou. Jedno blues se věnuje tomu, kam se nám ztrácejí kamarádi. Další text – Provazochodci týhle noci – zase pojednává o životě krásném, pestrém a barevném, ale i temném a také neuvěřitelně vratkém. Je jako provazochodec," zmiňuje Tomáš Belko.

K textu titulní písně Noční ptáci ho inspiroval obraz Nighthawks z roku 1942 od Edwarda Hoppera: "Je to můj oblíbenec. Na obrazu svítí do tmy prosklený rohový bar, sedí v něm dáma v červených šatech, barman, další dva muži... Prostě to jsou noční ptáci. S Honzou jsme se shodli, že noc je důležité téma pro kapelu, ale vlastně i pro mě osobně. Noc mě inspiruje."

Janě Jelínkové udělalo radost, že právě díky tématu noci se dostala na novou desku letitá píseň s názvem Na střeše. "Hráli jsme ji – panebože! – už v našich začátcích před třiceti lety. A byla jednou z prvních, které jsem v kapele zpívala. Nikdy jsme ji ale nenahráli na žádné album, ať teď. Dostala nový kabátek a zní báječně," zmiňuje a upřesňuje, že nahrávání alba o jedenácti písních probíhalo od loňského podzimu do letošního jara.

Tomáš Belko si v tomto ohledu pochvaluje luxus nahrávání v delším časovém úseku: "Nemuseli jsme nadrtit všechno najednou, což je skvělé kvůli odstupu a nadhledu. Chodili jsme do studia postupně, a je to na výsledku znát. Velký hudební přínos albu dodal také náš šikovný člen Kuba Červinka, který Honzovi hóóódně pomáhal při zamýšlení se nad aranžemi, zároveň je sám autorem hudby skoro k polovině nových písní."

Tři nejbližší naplánované koncerty STO ZVÍŘAT s na sebe navazujícími křty alba NOČNÍ PTÁCI se odehrají od října do listopadu v Olomouci, Brně a Praze (viz infobox). O další budoucnosti kapely rozhodnou její příznivci při následné koncertní šňůře s názvem 99 ZVÍŘAT NA TURNÉ k 34 letům její existence. Členové STO ZVÍŘAT tím potvrzují, že mají zájem hrát dál. "Rozhodnou ale nohy posluchačů. Záleží, jestli lidé přijdou na naše koncerty," krčí rameny Tomáš Belko.

Ten také téměř jedním dechem přiznává, že v kapele nejprve řešili, jestli vůbec turné půjde uspořádat. "Je to smutné... Vedli jsme řeči, jak dál..., jestli dál, jestli to má smysl," snaží se najít slova. "Kluci z kapely si přece nemůžou rozdělit Honzovy zpěvy a dělat, jako by se nic nestalo. To nejde, taková varianta ani nebyla. Tak uvidíme, jestli najdeme někoho, kdo by uměl písně zajímavě interpretovat. Možná se to nějak vymyslí, jsem optimista. I když je pravda, že se může stát úplně cokoliv," podotýká.

Kapela STO ZVÍŘAT byla dosud pověstná tím, že se svou hudbou vozila na koncerty i radost, což svým originálním a živelným projevem silně podporoval právě Honza Kalina. "Kapela je pro nás jako druhá rodina, kterou bychom neradi opouštěli, protože jsme si tu vzájemně milí. V rozdávání radosti tak můžeme pokračovat, protože už jsme velcí, zažili jsme leccos, a odešli nám už i někteří kamarádi. Letos třeba jeden z někdejších basáků. Samozřejmě je to stále radost smíšená s bolestí, protože hudba je sice veselá, ale texty bývají – údajně – smutné," podotýká Tomáš Belko.

"Když uvidíme, že si lidé chtějí STO ZVÍŘAT užívat dál, dá nám to energii. Honza by byl nejradši, kdyby to celé pokračovalo. Občas to totiž zmiňoval, jen jsme nevěděli, že už to na tomto světě balí. Možná proto opakoval, že kapela musí jet dál. My jsme si ale mysleli, že jsou to jenom kecy. Tak uvidíme, je to složité a pořád bolestivé," dodává textař Tomáš Belko. A nevylučuje, že by zase někdy na pódiu mohl zahrát na saxofon, když ho k tomu vyzvou členové kapely. Alespoň jednou se pousměje: "Musel bych z něj ale nejprve vymést pavučiny."

STO ZVÍŘAT v číslech: Kapela vznikla v roce 1990 ze studentského rock'n'roll bandu Matěj Čech a představila se pražskému publiku podzimním dvojkoncertem v Malostranské besedě v Praze. Dosud vydala 12 alb, zatím poslední 30 let testováno na lidech vyšlo v roce 2020. Kapela odehrála na dva a půl tisíce koncertů u nás, v USA, v Německu, ve Francii, Švýcarsku, Belgii a Lucembursku. Nejsledovanějším klipem na Youtube je píseň Nikdy nic nebylo, která má nejméně přes 8 milionů shlédnutí. Mezi zakládající členy patřil spolu se zpěvačkou Janou Jelínkovou a textařem Tomášem Belkem i zpěvák Honza Kalina, který zemřel na následky nemoci nečekaně 18. srpna 2023.


Added: 14.09.2023, martin

Related photos