Skupina Polemic vydává retrospektivní album 11SKA. Obsahuje i novinku Viem s Kalimnovinka

Jedenácté album skupiny Polemic mapuje jejich několikaleté tvůrčí období, během kterého se kapela soustředila hlavně na jednotlivé singly. Novinka má symbolický název 11SKA a obsahuje stejný počet písní včetně aktuálního singlu Viem. Ten skupina nahrála společne s raperem Kalim.

Jak už samotný název alba napovídá, 11SKA je slovní hříčka odvozená od číslovky jedenáct a hudebního žánru SKA. Ten skupina Polemic nejen miluje, ale na domácí scéně se díky svým písním a energii stala i jejím synonymem.

"V písničce Viem nám vznikla pasáž s dancehallovým groovem. Potřebovali jsme, aby nám tam někdo zarapoval, ať to má ten správný feeling. Kali už v minulosti koketoval s příbuznými žánry jako je raggaeton a podobně. Oslovili jsme ho a on bez váhání souhlasil. Spolupracovalo se nám s ním skvěle. Je to profesionál," popisuje spolupráci Michal „Mickey" Novácky, který zároveň dodává: „Text písně je o tom, že v našem věku už víme, co je pro nás to pravé ořechové. Inspirací na tento text byl proto běžný život. Věřím v to, že jak si ho nastavíš, tak se budeš cítit. I proto se v textě zmiňuje dobrá energie a pozitivní vibrace."

Jako všechny ostatní skladby alba 11SKA, i novinka Viem má svoji vizuální podobu. Režisérem a scénáristou klipu je David Mencl, se kterým kapela spolupracovala už v minulosti při klipu k písni Štramák.

„S Davidem jsme si lidsky sedli už během předešlého natáčení v Praze. Proto jsme ho oslovili i tentokrát. Věděli jsme, jakým způsobem pracuje a kam směřuje. Má filmařský rukopis, klipy z jeho dílny jsou příběhy vyprávěné kamerou a líbí se nám jeho tvorba. Tentokrát jsme kvůli početnému obsazení (množství tanečníků a komparzistů), natáčeli v Bratislavě a pražský štáb přicestoval za námi," přiblížil zrod videoklipu Peter „Petko" Opat.

V klipu účinkuje hned několik kapele blízkých lidí, je mezi nimi tanečník a herec Martin „Mako" Hindy i bývalý člen Polemic Jozef „Jojo" Pešta.

„Jojo v začátcích kapely hrával na saxofón a je to největší odborník na SKA na Slovensku. Má svoji prodejnu Vinylové platně, to se nám hodilo i do scénáře klipu. Podle scénáře jsme potřebovali obsadit roli manažera baru s přísným pohledem. Okamžitě padla volba na Maka Hindiho, který jako náš dlouholetý kamarád a fanoušek - obratem souhlasil," popisuje radost ze spolupráce Petko.Nové album 11SKA, jehož písně vznikly ve studiu One Love, vychází na CD oficiálně 29. února. Na vinylové desce vyjde album také, a to na přelomu března a dubna. Oba nosiče budou mít krásný hravý obal, který vytvořil Marek Novák (Moe) z rapové skupiny AMO.

„Moe se doslova kreativně vybláznil a z obyčejného obalu vykouzlil umělecké dílo, ze kterého jsme nadšení," raduje se z výsledku Petko. Mickey ho doplňuje: „Je tam i taková kreativní vychytávka. Když rukáv obalu rozstřihneš, vznikne ti šablona, přes kterou můžeš posprejovat co chceš.. Fanoušek si tak sám vytvoří kousek unikátního merchandise. Případně můžeš použít fixky nebo co tě napadne. V tom případě se nápadům meze nekladou."


Added: 29.02.2024, martin

Related photos