Na festivalu MikuLOVE 2024 se spojí avantgardní legendy Renaldo and the Loaf s Už jsme domanovinka

Dvacátý (plus čtvrtý) ročník hudebního festivalu MikuLOVE, který proběhne 30. a 31. srpna v areálu letního kina v Mikulově, nabídne svým návštěvníkům unikátní hudební zážitek. Na jednom pódiu se při společném koncertu setkají Už jsme doma a zpěvák Renaldo (Brian Poole) z anglické avantgardní legendy Renaldo and the Loaf, která nahrála několik alb se skupinou The Residents. Punc výjimečnosti je podtržen tím, že tato kapela téměř nikdy nevystoupila živě a vidět tedy jejich zpěváka na festivalovém pódiu je naprostý unikát. Na koncertě zazní vzájemné aranže písní obou kapel. Na festivalu MikuLOVE, který navazuje dramaturgií a podtitulem Festival nepopulární hudby na dvacetiletou tradici přehlídky Eurotrialog pořádanou hudebníkem, promotérem, fotografem a dobrou duší alternativní hudby Romkem Hanzlíkem, zahraje během dvou dnů celkem dvacet kapel a hudebníků, například Vltava, Karel Plíhal, Helmutova stříkačka, Zuby nehty, První hoře, Povodí Ohře, Terrible 2s, Krajina Ró a mnoho dalších. Festival také již tradičně představí kapelu z Japonska - tentokrát Plastic Dogs, avantgardní formaci saxofonistky Ono Ryoko. Koncerty doplní výstavy nebo program pro děti. Více informací na www.miku-love.cz. Vstupenky za zvýhodněnou cenu do 31. května jsou k dostání v síti GoOut.

Anglická avantgardní dvojice Renaldo and the Loaf působí na hudební scéně již od 70. let minulého století a velmi úzce spolupracovala s anonymní americkou skupinou The Residents. Už jsme doma s touto kapelou spolupracovala o dvě desítky let později na jejich představení Freak Show a také později na albu Moravian Meeting. „Právě způsob spolupráce na Moravian Meeting se stal impulzem pro spolupráci mezi Už jsme doma a Renaldo and the Loaf. Tato kapela téměř nikdy nevystoupila živě a vidět tedy jejich zpěváka na festivalovém pódiu je naprostý unikát,” vysvětluje vznik společného projektu frontman Už jsme doma a zároveň dramaturg MikuLOVE Miroslav Wanek.

Jak bude společný koncert vypadat? „Už jsme doma přetavili některé písně Renaldo and the Loaf do své aranže a Renaldo si je spolu s námi zazpívá. A naopak některý materiál naší kapely zazní v podobě jakoby to hráli Renaldo and the Loaf. Obě tyto transkripce budou skutečnou výzvou, protože tyto kapely mají velmi odlišný zvuk, instrumentaci i způsob aranžování. Ale stejně jako tomu bylo s The Residents, pojítkem je podobný duch, humor a originalita,” popisuje Wanek.

Renaldo and The Loaf nahráli několik oficiálních „studiových” alb včetně Title in Limbo s The Residents. Nedávno byli zařazení na webovou stránku nazvanou Nejdivnější kapely světa a magazín Mojo zařadil jejich nahrávku mezi 50 nejdivnějších desek všech dob. V 80. letech se dvojice rozpadla, v roce 2006 se opět dala dohromady a v roce 2016 vydala po dlouhých dvaceti devíti letech své první album nazvané Gurdy Hurding. V roce 2022 byl natočen film Renaldo and the Loaf - 23rd Century Giants, který podrobně mapuje historii kapely.

„Po Green Milk from Planet Orange, UZU a Ruins Alone v minulých letech máme letos z Japonska další skvělou kapelu Plastic Dogs. Pomalu se nám tak vytváří příjemná tradice,” zdůrazňuje Miroslav Wanek. Saxofonistku Ono Ryoko mohlo české publikum již několikrát vidět v duu Sax Ruins, kde hrála s bubeníkem Yoshidou Tatsuyou, který loni hrál na MikuLOVE svůj sólový program. „Samotný fakt, že spolupracuje s Tatsuyou je potvrzením, že se jedná o špičku japonské avantgardy,” doplňuje Wanek.

K dalším nově potvrzeným jménům festivalu MikuLOVE patří Vltava, Karel Plíhal, Helmutova stříkačka, Zuby nehty, První hoře, Povodí Ohře, Oswaldovi a Krajina Ró. Celkově zahraje celkem dvacet kapel a hudebníků.

Dějištěm festivalu se již počtvrté stane nově zrekonstruovaný amfiteátr letního kina v Mikulově, přilehlý park a další místa v tomto historickém jihomoravském městě. Návštěvníkům bude k dispozici stanové městečko a veškerý festivalový servis včetně bohatého občerstvení. Areál amfiteátru je bezbariérový. 

O dramaturgii festivalu MikuLOVE se stará dlouholetý přítel a kolega Romka Hanzlíka z kapel FPB a Už jsme doma Miroslav Wanek. Pořadatelství převzali po domluvě s Romkovou životní partnerkou Ladou Kuruczovou jeho přátelé a kolegové Petr Pošvic a Radim Svatoň. Festival dává prostor nekomerční - nemainstreamové hudbě, umělcům ´okrajových´ žánrů, není pouze o zvučných jménech, ale i o mladých talentech. Ve svém názvu má zvýrazněno slovo LOVE (láska) a nejde jen o slovní hříčku - jde o symbolické vyjádření ducha celého festivalu, který je o lásce k hudbě, ale i o lásce mezi lidmi, o toleranci, hledačství, o respektu k ostatním a hlavně o fantazii bez limitů, o nekonečném objevování. 

Dvoudenní vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut. Ceny: 1 490 Kč – pouze do 31. 5. 2024, 1 590 Kč – pouze do 31. 7. 2024, 1 690 Kč – základní cena. Děti do 15 let věku v doprovodu rodičů zdarma. Vstupenky v akci 6+1 zdarma nebo 10+2 zdarma jsou pro skupiny k dispozici u pořadatele na klub@livermusic.cz.


Added: 20.05.2024, martin

Related photos