SCHIZOFRENIK – OPTIMISTA tak se jmenuje debutové album slovenské písničkářky Mirky Miškechové, která dobývá i Českou republikunovinka 14.12.2015, Marek

Mirka Miškechová, mladá autorka a zpěvačka, se začíná usídlovat už i na české hudební scéně. Kdo by neznal nejhranější skladbu posledních týdnů Cudzinka v tvojej zemi, kterou napsala a zpívá spolu s Xindlem X. Mirce Miškechové právě vychází v reedici její album SCHIZOFRENIK – OPTIMISTA.

Rodačka z Povážské Bystrice Mirka Miškechová poslední tři roky žije na cestách mezi Českou a Slovenskou republikou. U nás hraje s Xindlem X, v Bratislavě studuje žurnalistiku. "V Bratislavě studuji žurnalistiku a jsem schizofrenik-optimista, stejně jako moje debutové cédéčko. Kdysi jsem byla víc schizofrenik, teď jsem pro změnu zase víc optimista. Míním to tak zachovat i do budoucna, i když současná doba je hodně neoptimistická. Ráda si vymýšlím příběhy a písničky, protože je to jednak
sranda, jednak se na tom dá postavit profese zpívající autorky," říká Mirka Miškechová o sobě.

Sama skládá a hraje vlastní písně. Její skladby mají v sobě vtip, nadsázku a neotřelý humor. Poté, co v roce 2014 zazářila vystoupením na festivalu mladých interpretů Czechtalent 2014 Zlín, jí vyšlo u vydavatelství EMP Music, s.r.o. debutové album Schizofrenik – optimista a představilo tak Mirčiných dvanáct původních autorských novinek.

V těchto dnech vychází SCHIZOFRENIK – OPTIMISTA v reedici, v novém remixu, se speciálním bonusem duetem s Xindlem X Cudzinka v tvojej zemi. Mirka k albu říká: "Na disku jsou moje písničkové příběhy, protože se snažím psát každou píseň jako příběh. Mám velkou radost, že můžu prostřednictvím muziky komunikovat s lidmi, kteří se v mých textech nacházejí."
Ke spolupráci s Xindlem X dodává: "Písnička vznikla před dvěma roky a psali jsme ji společně s Ondřejem Ládkem, tedy s Xindlem X - každý svou část. Vnímám ji sice jako vztahovou píseň, ale silně v ní rezonuje rovněž téma rozpadu Československa. Myslím, že čeština a slovenština v jedné skladbě dávají smysl a že to jde hezky dohromady. To, že se nahrávka tak výrazně prosadila v rádiích, sice ani jeden z nás nečekal, ale oba jsme v to tajně doufali."

Mirka pracuje na své hudební kariéře již několik let, za oficiální start by se dal považovat rok 2012, když si z festivalu Porta 2012 odnesla autorskou portu. Ve stejném roce také vyhrála soutěž slovenského rádia Max. Od roku 2014 pravidelně koncertuje s Xindlem X, zúčastnila se i jeho letošního dlouhou dobu dopředu vyprodaného RETROTOUR u nás a akustického turné na Slovensku.

Mirku Miškechovou sledujte zde: https://www.facebook.com/mirkamiskechovaband

Related photos

fotofoto
foto

Fotografie: Tománek, Lubomir, Pseja